
Farmaceutické a zdravotnické společnosti se během potvrzovacího procesu Roberta F. Kennedyho Jr. na post ministra zdravotnictví rozhodly nevyjadřovat veřejně nesouhlas, přestože on sám byl otevřeným kritikem jejich produktů. Nyní však přehodnocují svůj postoj.
Hromadné propouštění tisíců zaměstnanců Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb (HHS), které Kennedy Jr. nařídil v úterý, vyvolalo podle webu Politico vlnu znepokojení mezi předními hráči v odvětví.
„Podporujeme snahu o zefektivnění práce FDA, aby se pacienti rychleji dostali k cenově dostupným generickým a biosimilárním lékům, ale mnohé z těchto škrtů mají opačný efekt,“ uvedl John Murphy, generální ředitel Asociace pro dostupné léky, která zastupuje výrobce generik.
Obavy vyjádřila i vlivná farmaceutická lobby PhRMA, zastupující značkové farmaceutické firmy. „Rozumíme potřebě efektivity, ale je klíčové, aby FDA měla dostatek odborníků a kapacit k udržení svého zlatého standardu v regulačním procesu,“ uvedl mluvčí organizace Alex Schriver. „Rychlé a masivní změny v agentuře tento týden vyvolávají otázky, zda bude schopna plnit svou misi přinášet pacientům inovativní léky.“
Mezi vysokými představiteli FDA, kteří byli převedeni na administrativní dovolenou, jsou Julie Tierney, dočasná ředitelka Centra pro biologická léčiva dohlížející na vakcíny, Peter Stein, ředitel Úřadu pro nové léky, a Hilary Marston, hlavní lékařka FDA.
Odchody zkušených odborníků i velkého množství běžných pracovníků odpovědných za bezpečnost léků a zdravotnických pomůcek, plánování inspekcí či vývoj regulačních návrhů vyvolaly obavy napříč celým zdravotnickým sektorem.
„Panují obavy ze ztráty odborníků v FDA, neefektivního využívání poplatků od průmyslu, ohrožení standardů schvalování a možného úprku investorů,“ uvedl anonymně jeden z lobbistů zdravotnického průmyslu.
Právě příjmy z poplatků hrazených firmami regulovanými FDA měly agenturu do jisté míry ochránit před rozpočtovými škrty. Místo toho se však právě FDA stala největší obětí úsporných opatření v rámci HHS.
Po rezignaci hlavního regulátora vakcín Petera Markse minulý týden varoval generální ředitel Biotechnologické inovační organizace John Crowley, že odchod odborníků může narušit vědecké standardy a zpomalit vývoj nových léků.
Již dříve se proti propouštění stovek zaměstnanců FDA hrazených z průmyslových poplatků ohradila skupina AdvaMed zastupující výrobce zdravotnických pomůcek. Po jejich tlaku bylo mnoho zaměstnanců znovu přijato. Tentokrát však AdvaMed reagovala zdrženlivěji a podpořila Kennedyho cíl vytvořit efektivnější a odpovědnější ministerstvo.
„Pokud se skutečně propouštění netýká odborníků na schvalování a inspekci zdravotnických pomůcek, je to dobrá zpráva,“ uvedl šéf AdvaMed Scott Whitaker. „Do budoucna je však nutné, aby jakékoli škrty byly doprovázeny reformami, které podpoří inovace v medtech sektoru.“
Další organizace sdružující výrobce zdravotnických pomůcek však varují před negativními dopady. Americká asociace zdravotnických výrobců například upozornila, že snižování stavů v Národní laboratoři pro osobní ochranné prostředky zvýhodní zahraniční konkurenci, zejména Čínu.
Kritikou nešetřila ani Národní zdravotní rada, sdružující jak farmaceutické společnosti, tak pojišťovny a pacientské organizace. Podle ní mohou škrtání pracovních míst v HHS vést ke snížení dostupnosti a cenové dostupnosti zdravotní péče.
Napětí mezi zdravotnickým průmyslem a novým vedením HHS tak roste a vyvolává otázky, zda se americký regulační systém neocitl na prahu zásadní transformace, která může mít dalekosáhlé důsledky pro pacienty i farmaceutický sektor.
Související

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
USA (Spojené státy americké) , Robert F. Kennedy jr
Aktuálně se děje
před 32 minutami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera

Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
včera

Součkovi hrozí konec v čele ČT. Radní se ho zřejmě pokusí odvolat
včera

USA předložily konečný návrh mírové dohody. Kyjev a Evropa s ním nesouhlasí, zveřejnily vlastní
včera

Skandál, který v USA nemá obdoby. Jak vznikl Signalgate? Ministr obrany obešel bezpečnostní protokoly Pentagonu
včera

Trumpových 15 vyvolených? Švýcaři prozradili, jak budou USA postupovat v řešení cel
včera

Koncesionářské poplatky vzrostou od května, platit je bude každý, kdo má internet, podepsal Pavel
včera

Trumpův mírový plán pro Ukrajinu se řeší v Moskvě. Witkoff jedná s Putinem o konci války
včera

Papež František porušil tradici. Proč nebude pohřben ve Vatikánu?
včera

Čína v tichosti zrušila odvetná cla ve výši 125 % na některé zboží z USA
včera

Trump přiznává, že je z chování Ruska nešťastný
včera

Kličko: Ukrajina možná bude muset vyměnit konec války za část svého území
včera

Sváteční počasí. Meteorologové už nabízejí předpověď na prvního máje
Aktualizováno 24. dubna 2025 23:17
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.
Zdroj: Libor Novák