Bílý dům se chystá na možnost, že Trump nedodrží slib o ukončení války na Ukrajině

Vysoce postavení představitelé administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa se v posledních dnech zabývali rostoucí pravděpodobností, že Spojené státy nebudou schopny v příštích měsících dosáhnout mírové dohody na Ukrajině. Podle informací dvou amerických úředníků Bílý dům nyní připravuje nové strategie, jak vyvinout tlak jak na Kyjev, tak na Moskvu, aby konflikt ukončily.

Když Trump v lednu zahájil svůj druhý prezidentský mandát, jeho poradci doufali, že se jim podaří vyjednat úplné příměří do dubna či května a následně se pokusit o širší mírovou dohodu. Tyto naděje se však nyní rozplývají a stále více se zdá, že tříletá válka na Ukrajině se protáhne.

Pro Trumpa, který se dlouhodobě stylizuje do role nekompromisního vyjednávače, je takový vývoj nepříjemný. Opakovaně sliboval rychlé ukončení konfliktu, který si již vyžádal statisíce obětí a přispěl k růstu napětí mezi NATO a jaderně vyzbrojeným Ruskem.

V posledních týdnech američtí představitelé vyjadřovali nespokojenost s Ukrajinou kvůli průběhu mírových jednání i kvůli dohodě o nerostných surovinách, kterou Trumpova administrativa prosazuje. Nyní se však frustrace obrací i vůči Moskvě.

Podle zdrojů agentury Reuters se o víkendu v Bílém domě a na ministerstvu zahraničí diskutovalo o tom, že ruský prezident Vladimir Putin aktivně vzdoruje snahám Washingtonu o dosažení trvalého míru. Administrativa nyní zvažuje, jakými ekonomickými nebo diplomatickými prostředky by mohla Moskvu přimět k jednání.

Trump, který dosud opakovaně prohlašoval, že Putinovi věří v jeho snaze o mír, začíná podle zdrojů naopak zaujímat opatrnější postoj. Stále sice veřejně deklaruje, že ruský prezident usiluje o ukončení války, v soukromých jednáních však zaznívá rostoucí nedůvěra.

Zatím není jasné, jaké konkrétní kroky Bílý dům chystá, ale jeden z vysokých úředníků uvedl, že se zvažují další cla a sankce proti Rusku. V neděli Trump v rozhovoru pro NBC News naznačil, že by Spojené státy mohly zavést sekundární cla ve výši 25 až 50 procent na odběratele ruské ropy.

Podobné obavy vyjádřil i americký ministr zahraničí Marco Rubio na setkání s baltskými ministry zahraničí. Podle přepisu jednání, který viděla agentura Reuters, uvedl, že „mír na Ukrajině není zaručen“ a že Spojené státy jsou stále daleko od dosažení dohody.

Bílý dům rovněž čelí tlaku ze strany evropských spojenců, kteří dlouhodobě varují, že Putin nemá skutečný zájem na jednání. Kreml podle nich spoléhá na vojenské úspěchy a věří, že čas pracuje v jeho prospěch.

Po Trumpově lednovém nástupu do úřadu jeho poradci doufali, že tlak sankcí a obchodních opatření přiměje Moskvu ke kompromisu. Nicméně v posledních týdnech se ukazuje, že Putin si klade maximalistické požadavky, které jsou pro Kyjev i Západ nepřijatelné.

Mezi ně patří například požadavek na omezení vojenské přítomnosti NATO v Evropě, zejména v zemích sousedících s Ruskem, a také zákaz jakýchkoliv mírových sil na Ukrajině.

Trump se mezitím znovu dostal do konfliktu s Ukrajinou, když obvinil prezidenta Volodymyra Zelenského z pokusu o odstoupení od dohody o těžbě vzácných nerostů. „Pokud to udělá, bude mít velký problém, obrovský problém,“ prohlásil Trump v neděli.

Washington se v posledních dnech snažil zprostředkovat příměří zaměřené na ochranu energetické infrastruktury a na oblast Černého moře. Tato dohoda však zatím nebyla naplněna. Ukrajina se již vyjádřila, že je ochotná souhlasit s omezením bojových operací v Černém moři, ale Moskva podle ruských představitelů nejprve požaduje obnovení přístupu na některé trhy a k mezinárodním platebním systémům.

Spojené státy a jejich spojenci tak nyní čelí složité situaci – mírová jednání nikam nevedou, zatímco konflikt pokračuje a vyžaduje další podporu Ukrajiny ze Západu. Trumpova administrativa hledá nové způsoby, jak přimět Moskvu k ústupkům, ale současně čelí rostoucí skepsi ohledně toho, zda lze s Kremlem vůbec vyjednávat o spravedlivém a trvalém míru. 

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Donald Trump Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy