Jsou britští muslimové nebezpečím pro Británii? Vlivný think-tank vydal kontroverzní zprávu

Londýn - Podle think- tanku Policy Exchange britští muslimové mají separatistické tendence a věří v konspirační teorie. Výsledky jejich zprávy ostře napadla Muslimská rada Británie (Muslim Council of Britain –MCB). I ta ale je znepokojena rozšířením konspiračních teorií mezi muslimy.Referuje o tom britský deník The Guardian.

Zpráva vládou oblíbeného think-tanku vyšla předtím než má být začátkem příštího týdne zahájeno vládou pověřené šetření integrace a soudržnosti komunity v Británii. Svá zjištění zakládá na průzkumu veřejného mínění uspořádaného ICM, sestávajícího z rozhovorů s 300 lidmi a který je považován za doposud nejkomplexnější průzkum názorů britských muslimů.

Policy Exchange tvrdí, že britští muslimové žijí v průměru o něco více separátně než jiné významné menšiny, nicméně 53% z nich má chuť se více integrovat s ne-muslimy ve všech aspektech života. Podle Davida Goodharta, spolu-autora zprávy a vedoucího imigrační a integrační sekce think-tanku, jsou oblastmi této separace sousedství , školy, chybějící zapojení žen do pracovního procesu a separace se též projevuje v termínech kulturních a náboženských postojů.

Podle think-tanku je hluboce znepokojivé, v jaké míře britští muslimové podléhají konspiračním teoriím. 31% dotazových muslimů věří, že americká vláda byla zodpovědná za jedenácté září, přičemž dalších 7% z toho obviňuje Židy. Jen 4% dotázaných tvrdí, že viníkem byla al-Kajdá. Na dotaz, co by dělali, kdyby věděli o někom, kdo je zapleten s lidmi podporujícími terorismus v Sýrii,  jen 52% dotázaných odpovědělo, že by šli na policii. 

Think-tank taktéž zdůrazňuje zjištění, podle kterých britští muslimové v rozhovorech častěji odsuzovali akty politického násilí a terorismu než zbytek populace, ale jeden ze čtyř britských muslimů tvrdil, že „extrémistické názory neexistují." Nicméně, autoři zprávy vidí jako pozitivní fakt, že 93% britských muslimů má silnou náklonnost k Británii a jejich postoje v řadě otázek typu národní zdravotní služba, nezaměstnanost a imigrace jsou obecně v souladu se zbytkem populace.

Zprávu Policy Exchange ostře kritizuje MCB. Podle MCB zpráva působí, jako kdyby sledovala určitou agendu, podle které muslimové jsou nesamostatní, nebezpeční a závislí na podpoře, a pouze poskytuje další „krmivo pro nespočet titulků démonizujících muslimy."

MCB též vyjadřuje znepokojení nad vysokým počtem muslimů věřících v konspirační teorie. Dodává však, že to je v linii se širší britskou společností (40% vs. 37%) a nedůvěra v oficiální verzi 11.září je mezi britskými muslimy v poměru, který je stejný či podobně vysoký jako mezi americkými obyvateli dotázaných na toto téma. MCB uvedla, že důkladně prodiskutuje tyto „znepokojivé názory" a podnikne kroky na jejich účinné zpochybnění.

Podle Khalida Mahmooda z Labouristické strany však výsledky průzkumu ukazují, že MCB a podobné organizace mají malou podporu mezi muslimy. Vláda by si měla uvědomit, že jejich názory představují pouze „dílčí požadavky těch na okraji britského muslimského života," tvrdí Manhood. I on je vyjadřuje obavu z toho, že tak vysoké procento muslimů důvěřuje divokým a bizarním teoriím o „temných silách", které usilují o zničení muslimů.

Související

Více souvisejících

Muslimové Velká Británie Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy