Začal posvátný měsíc muslimů, ramadán. Některé země se na něm neshodly

V mnoha zemích, kde žije islámská komunita, začal v pondělí posvátný měsíc muslimů ramadán.

Saúdskoarabský král Salmán v neděli večer ve svém poselství k ramadánu poděkoval za "požehnání udělená království Saúdské Arábie" a upozornil na stín vrhaný válkou v palestinském Pásmu Gazy na tento měsíc půstu a modliteb.

Vyzval k ukončení "ohavných zločinů", které se odehrávají ve válkou zmítané palestinské enklávě, a apeloval na mezinárodní společenství, aby zajistilo vytvoření bezpečných humanitárních koridorů.

Přesný začátek ramadánu se mezi jednotlivými muslimskými zeměmi často liší, protože je stanoven na základě pozorování Měsíce.

V Saúdské Arábii vyvolal začátek svatého měsíce pochybnosti poté, co některé observatoře v království oznámily, že Měsíc je zakryt mraky a prachem. Konečné potvrzení přišlo od astronomické observatoře Univerzity al-Madžma'a v Rijádu.

Po pozorování půlměsíce oznámily pondělní začátek ramadánu také Spojené arabské emiráty a Katar. Egyptský islámský poradní orgán Dár al-Iftá potvrdil, že ramadán začíná v pondělí, stejně jako na palestinských územích, včetně Pásma Gazy, v Alžírsku a Tunisku.

Sousední Maroko a Libye však uvedly, že ramadán začnou slavit až v úterý. Írán také stanovil začátek ramadánu na úterý, poté, co tamní úřad pro pozorování Měsíce uvedl, že ještě nebylo možné zahlédnout "půlměsíc ramadánu". Postní měsíc začne také v Ománu v úterý.

Během ramadánu, jednoho z pěti pilířů islámu, je od věřících vyžadováno, aby se od úsvitu do západu slunce zdrželi pití, jídla, kouření a pohlavního styku. Jsou také povzbuzováni, aby dávali milodary chudým.

Muslimové obvykle během ramadánu pořádají velká společenská a náboženská setkání, přičemž mešity jsou hojně navštěvovány zejména během večerních modliteb. V minulých letech byly průběhy postního měsíce ovlivněny omezeními kvůli pandemii covidu.

Na konci ramadánu se tradičně slaví svátek obětování íd al-fitr, jeden z nejvýznamnějších v islámském kalendáři.

Související

Více souvisejících

Muslimové ramadán

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění

Policie od sobotního rána vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. Předcházel jí konflikt několika osob v centru města. Strážci zákona se chystají obvinit dvojici zadržených cizinců.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy