Před pěti lety vypuklo na Majdanu v centru Kyjeva lidové povstání. Ukrajina se od té doby stala sice demokratičtější zemí, ale konflikt na východě a neprůhledné vztahy v bezpečnostních kruzích brání tomu, aby se tato „revoluce důstojnosti" nadále rozvíjela, píše ve svém komentáři švýcarský list Neue Zürcher Zeituing.
„Revoluce důstojnosti" přinesla vedlejší „násilné účinky"
Ukrajinci nazývají události, které se odehrály před pěti lety na Majdanu „revolucí důstojnosti". Termín označuje radikální zlom, který tímto okamžikem nastal: stovky tisíc demonstrantů usilovaly o odstranění korupce tehdejší proruské autoritářské vlády, chtěli více demokracie a směřování do Evropy. Realita roku 2019 ale napovídá, že usilování našlo své výsledky jen částečně, píše švýcarský list, protože Ukrajina není schopna dostát reforem v klíčových oblastech. „Úspěchy a neúspěchy jsou s spjaty vedlejšími násilnými účinky revoluce," píše v komentáři Ivo Mijnssen.
Právě násilí bezpečnostních sil v únoru 2014 změnilo mírové demonstrace na povstání. Došlo tím paradoxně k urychlení pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče, který ztratil politickou oporu a po smrti desítek demonstrantů i oporu bezpečnostních sil země. „Po jeho útěku následovala skutečná vlna násilí z Ruska, jehož jednotky bez označení obsadily Krym a vedly následně k válce na východní Ukrajině a postavení plotu," píše se v komentáři.
Ruská agrese zajistila Ukrajině pevnou podporu Západu, k níž nedošlo v takové míře od proevropské „oranžové revoluce" z konce roku 2004. Nově „probuzená občanská společnost" od roku 2014 zvýšila v „tandemu se západními dárci" tlak na vládu, aby uskutečnila slibované reformy. K úspěchům patří bezpochyby: asociační dohoda s Evropskou unií, bezvízový režim s Evropou, decentralizace a snížení závislosti na ruském zemním plynu, připomíná list.
„Hnijící kompromisy" a legitimita vlády „mučedníků Majdanu"
Jsou tu ale také stinné stránky. „Pokračující násilí na Donbasu brání Ukrajině prosazovat demokratizaci v klíčových oblastech, jakými jsou boj s korupcí a důležitá reforma soudnictví. Konflikt, který bezprostředně následoval po Majdanu, utvořil „hnijící kompromisy" mezi novými vládci, bezpečnostními silami a částí Janukovyčovy strany. V zásadě především nedošlo ke změně „oligarchické elity", protože slabá vláda v regionech se musela ve svém důsledku spolehnout na „silné postavy". Kyjev navíc potřeboval nasadit bezpečnostní síly do války, aby zabránil blížícímu se kolapsu armády.
Švýcarský list Neue Zürchen Zeitung vypočítává, že k dnešnímu dni – podle zpráv aktivistů pro lidská práva – slouží v policejních složkách na 1 700 bývalých členů notoricky známé zásahové jednotky Berkut. Vedle toho existují také „částečně neonacistické dobrovolnické prapory", jež se podílely na „stabilizaci fronty" v prvních letech války. Většina krajně-pravicových skupin, jež hrály důležitou roli při Majdanu, má „úzké vazby na ministerstvo vnitra".
Tyto skupiny jsou často obviňovány z útoků na aktivisty občanské společnosti, jež nebyly nikdy důsledně vyřešeny, podobně jako střelba v roce 2014 na samotném Majdanu. „Rodiny obětí se chtějí obrátit na Evropský soud pro lidská práva, neboť viní vládu, jež zakládá svou rozhodující legitimitu na „mučednících Majdanu", upozorňuje komentář.
I pět let po „revoluci důstojnosti" visí dědictví násilí nad Ukrajinou jako temný stín. Dokud vláda a společnost nebudou schopny osvětlit „temnotu této moci", demokratická a ústavní budoucnosti země zůstane utopií. Z důvodů vojenské hrozby zůstává jedinou jistotou výzva k ukrajinské jednotě. Odstranění „šedé zóny" se ale jeví spíše jako herkulovský úkol, uzavírá Ivo Mijnssen v komentáři švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung.
Související
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
před 2 hodinami
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
před 3 hodinami
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
před 4 hodinami
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
před 5 hodinami
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
před 6 hodinami
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
před 7 hodinami
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
před 7 hodinami
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
před 9 hodinami
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
před 10 hodinami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil masovou produkci sebevražedných útočných dronů, informoval web DW s odkazem na severokorejská státní média. Diktátor konstatoval, že zavedení bezpilotních strojů ve světě si žádá urychlenou aktualizaci státní vojenské teorie.
Zdroj: Lucie Podzimková