Trump si vybírá tým a Kyjev má naději. Někteří lidé ale dělají Ukrajincům medvědí službu

Zatímco nově zvolený americký prezident Donald Trump postupně skládá vládní administrativu, která se v lednu ujme moci v Bílém domě a ve Washingtonu, Kyjev si dovoluje doufat. 

Jak informoval server Politico, jmenování Michaela Waltze poradcem pro národní bezpečnost a Marca Rubia ministrem zahraničí znamená pro Ukrajinu jistou míru naděje. EuroZprávy.cz o výběru těchto mužů psaly v úterý s tím, že Rubio je zkušený politik a Waltz vzbudí obavy hlavně napříč evropskými spojenci.

To ale nemění nic na tom, že jsou oba muži takzvaní jestřábí. Podobně jako Trump zachovávají velice ostrý přístup k „nepřátelům“ Spojených států – tedy kromě Číny a Íránu rovněž k Ruské federaci. 

Rubio i Waltz jsou pevnými zastánci Trumpova hesla „America First“, ideologicky se ale nacházejí velmi daleko od izolacionistického křídla Republikánské strany, odkud zvolený prezident mohl vzít na posty někoho daleko více protekcionistického.

Politico připomnělo, že Rubio a Waltz v minulosti „zpochybňovali nebo hlasovali proti“ balíčkům americké pomoci pro Ukrajinu. Nevedl je k tomu ale odpor vůči pomoci Ruskem napadené zemi, nýbrž pocit, že se „nevynakládají dostatečné prostředky“ na zabezpečení jižní hranice USA. Sám Waltz navrhoval, aby Spojené státy zcela zrušily omezení způsobů, jakými Ukrajina používá zbraně dlouhého doletu proti ruskému území. 

V Kyjevu tak začíná panovat klid. „Kyjev je s dosud oznámenými představiteli národní bezpečnosti poměrně klidný a celkem spokojený … Ti, kdo v Kyjevě prosazují narativ úzkosti, to dělají pro své vlastní účely a dělají Ukrajině medvědí službu,“ popsal republikánský expert na zahraniční politiku Daniel Vajdich. 

Původně panovaly obavy, že by Trump dokázal Ukrajinu „opustit“ a nechat ji napospas ruské vůli. To se ale zřejmě nestane. „Pro lidi, kteří se obávají, že Trump prodá Ukrajinu na dno, si myslím, že jeho hlavní prioritou bude pokusit se najít nějaký spravedlivý mír,“ vysvětlil anonymně jeden z bývalých úředníků první Trumpovy administrativy.

Nejnovější potenciální členové kabinetu tvrdí, že rádi podpoří ostřejší zásahy proti ruskému vývozu energie, který financuje válečnou mašinerii. Waltz například kritizoval administrativu současného prezidenta Joea Bidena za to, že „neudělala dost pro odstranění mezer v ruském vývozu ropy a plynu“. 

Prioritou Trumpovy administrativy podle všeho zůstane mírové řešení rusko-ukrajinského konfliktu. „Myslím, že se to budou snažit uzavřít, jak jen to půjde,“ míní expert na zahraniční politiku Jaems Carafano z think tanku Heritage Foundation. 

Ukrajinská poslankyně Iryna Geraščenková sdělila, že přesvědčit USA k poskytnutí více vojenské a ekonomické pomoci „bude ještě těžký boj“. „Rubio opakovaně navštívil Ukrajinu a dokonce veřejně kritizoval republikány, kteří pochybovali o potřebě pomoci Ukrajině,“ připomněla. 

Bezpečnostní expert Lukáš Visingr pro EuroZprávy.cz během minulého týdne přiblížil, jak může vypadat Trumpova snaha o dosažení míru. Klíčové přitom bude, jestli ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj a jeho ruský protějšek Vladimir Putin půjdou jeho iniciativě naproti.

Pokud někdo z nich „cukne“ a nebude chtít jednat, bude čelit Trumpovu hněvu. „Ukrajinci teď tahají za delší konec provazu a opakovaně signalizují, že jsou s Ruskem ochotni jednat. Zatímco Rusové říkají, že jsou ochotni mluvit, ale kladou si pro to absolutně nesmyslné podmínky,“ upřesnil.

„Dovedu si představit, že Trump řekne: ‚Tak, a teď se začne jednat,‘ a pohrozí Zelenskému, že sníží nebo přeruší pomoc Ukrajině. Zároveň ale pohrozí Putinovi, že může podporu razantně navýšit,“ pokračoval Visingr. 

Když tedy Ukrajinci budou s jednáním souhlasit a Rusové odmítnou, budou mít „velký problém“, protože z Trumpova pohledu bude Zelenskyj chtít jednat a Putin naopak bude ten, kdo jednání sabotuje. „Lidi pořád zapomínají, že Trump uvalil nejtvrdší sankce na Rusko a taky Ukrajině jako první dal Javeliny.“

Podle něj je velmi reálné, že se Trump pokusí ukončit válku rychle a diplomaticky. „Trump má rád setkání tváří v tvář – hodně sází na personální diplomacii. Je možné, že se bude snažit uspořádat nějaký summit na nejvyšší úrovni – tedy on, Zelenskyj a Putin. Když mu to nevyjde, tak se na někoho naštve.“

Naopak expertka na americkou politiku Zuzana Ringlerová z brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz poznamenala, že „s předvídáním toho, co Trump udělá, je velký problém v tom, že on něco říká a pak není jasné, jestli to tak myslí nebo to jen tak říká“.

„Asi nejlepší je předpovědi nebo odhady opřít o to, co se dělo po roce 2016. Šlo o vstřícný postoj vůči Rusku a velmi konfrontační k Číně. Takže pokud bych měla vsadit nebo tipnout, řekla bych, že to bude takto pokračovat i dál,“ dodala. 

Expert na mezinárodní vztahy Martin Jirušek z téže univerzity pak pro EuroZprávy.cz dodal, že jeho činy budou „jemnější“, než jak mluvil během kampaně. „Jestliže říká, že chce ukončit válku na Ukrajině a je to něco, na co Amerika doplácí – dá se čekat menší podpora Ukrajiny,“ vysvětlil.

Proti podpoře Ukrajiny se na sociálních sítích posměšně postavil Donald Trump Jr., nejstarší syn zvoleného prezidenta. Trump mladší během víkendu na sociální síti Instagram sdílel video, kde se posmívá ukrajinskému prezidentovi. „POV (z prvního pohledu, pozn. red.): Jste 38 dní od ztráty kapesného,“ napsal ke snímku, na němž jeho otec stojí vedle Zelenského. 

Trump už dříve nazval Zelenského „největším obchodníkem ze všech politiků, kteří kdy žili“. Navíc už několikrát sdělil, že válku na Ukrajině ukončí do jednoho dne. Americký server Newsweek připomněl, že Spojené státy Ukrajinu „neochvějně podporují“, dosud Kyjevu poskytly pomoc v přibližné výši 106 miliard dolarů. V této částce je pomoc vojenská, rozpočtová i humanitární. Trump během kampaně „zdůrazňoval svůj závazek ukončit zapojení USA do zahraničních konfliktů“, napsal Newsweek. 

Válka na Ukrajině trvá bezmála tři roky, a ještě žádná z bojujících stran nepodnikla žádné významné kroky k míru. Zelenskyj s podporou spojenců uspořádal mírový summit ve Švýcarsku bez účasti Ruska, které vůbec k odstartování jednání požaduje kontrolu nad čtyřmi ukrajinskými tzv. anektovanými oblastmi, jež ani nekontroluje.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Donald Trump Marco Rubio USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 7 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 7 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 8 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje

Kostarický kávový institut oznámil, že pozorně sleduje nejnovější rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení celních sazeb, přičemž nevylučuje, že by z nich Kostarika mohla profitovat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy