USA nabídly Íránu mírová jednání. Co na to česká diplomacie?

Mnichov - Prostor pro diplomatické řešení sporů s Íránem o jeho jaderný program stále existuje, míč je ale teď na straně Teheránu. Na mnichovské bezpečnostní konferenci to dnes prohlásil americký viceprezident Joseph Biden.

Podle Bidena jsou USA připraveny i k přímým rozhovorům s Íránem. Současně ujistil Evropu, že Spojené státy se od ní neodvracejí, a vyzval syrského prezidenta Bašára Asada, aby opustil vedení své země zmítané krvavou občanskou válkou.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který na mnichovské konferenci zastupuje ČR, souhlasí s Bidenem, že je stále prostor pro diplomatické řešení íránské krize. Na jeho výzvu k Asadovu odchodu ale hledí skepticky. Řekl to dnes ČTK a Českému rozhlasu. Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova sedí syrský prezident "pevně v sedle".

"Je stále čas, je stále prostor pro úspěch diplomacie podpořené tlakem. Míč je ale teď na té straně kurtu, kde hraje teheránská vláda. A pro Teherán je nejvyšší čas, aby vážně a s dobrou vůlí přistoupil k jednání se (skupinou) 5+1 (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo)," prohlásil Biden. Naznačil přitom připravenost Washingtonu i k přímým rozhovorům USA s íránskými představiteli, "pokud k nim přistoupí vážně, a ne jen tak na zkoušku".

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle Teherán vyzval, aby nabídku Washingtonu k přímým jednáním přijal. "Ruka byla nabídnuta," apeloval na Írán, který by podle Westerwelleho neměl připravenost USA k rozhovorům promeškat. Letošní rok označil za rozhodující pro nalezení diplomatického řešení sporu o íránský jaderný program.

"Já také vidím prostor pro jednání. Jsem přesvědčen, že musíme jednat, jednat a jednat," přidal se Schwarzenberg, podle něhož jsou i "jisté, lehce pozitivní zprávy" o posunu v íránské otázce. "Jak známo, byla vydána fatva proti jaderným zbraním. To člověk musí v tom jejich systému brát trochu vážně," poznamenal český ministr zahraničí.

Americký viceprezident dnes v Mnichově rovněž ujistil Evropu, že obavy některých jejích představitelů, že USA se od ní odvracejí a zaměřují své zájmy do Asie a Tichomoří, jsou neopodstatněné. "Evropa je základním kamenem našeho angažmá ve světě a katalyzátorem pro spolupráci na celé planetě. Na tom se nic nezměnilo," zdůraznil.

"My vás potřebujeme stejně, jako vy potřebujete nás. Zůstáváte naším nenahraditelným partnerem," prohlásil Biden, čímž zopakoval své páteční vyjádření ze setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně.

Podle něj na tom nic nemění ani fakt, že USA mají své zájmy i na druhé straně zeměkoule podobně jako třeba Rusko. "Zůstaneme pacifickou i atlantickou velmocí," ujistil Biden, který je v Evropě jako první představitel administrativy prezidenta Baracka Obamy po jeho znovuzvolení do Bílého domu. Vyslovil se také pro co nejrychlejší dojednání transatlantické zóny volného obchodu.

Americký viceprezident se vyjádřil i ke konfliktu v Sýrii, přičemž vyzval Asada k odchodu. "Je to tyran lpící na moci. Už není v pozici, aby vedl svůj lid. Musí odejít," soudí Biden, který se dnes odpoledne na okraj mnichovské konference setkal se zvláštním emisarem OSN pro Sýrii Lachdarem Brahímím a šéfem spojené syrské opozice Ahmadem Muázem Chatíbem. Ten v pátek v noci na mnichovském fóru zopakoval, že je připraven jednat s představiteli Asadova režimu.

S Chatíbem dnes vůbec poprvé v Mnichově jednal i Lavrov, jehož země je dlouholetým spojencem režimu v Damašku. Podle ruského ministra zahraničí syrský prezident "sedí pevně v sedle" a za největší nebezpečí konfliktu v Sýrii označil to, že by se chemické zbraně tamní vlády mohly dostat do rukou rebelů."Domnívám se, že dokud je (syrská) vláda schopná tyto zbraně kontrolovat, je situace bezpečná. Pozorně to sledujeme a věříme, že není důvod k obavám," uvedl šéf ruské diplomacie.

Skepticky na Asadův odchod hledí i Schwarzenberg. "Podle mého názoru, se pan Asad rozhodne podle svého, a nikoli podle výzev, které zazní v Mnichově," reagoval na Bidenův apel český ministr zahraničí, podle něhož jsou síly Asadova režimu a jeho odpůrců vyrovnané a zatím nevidí ani posun v postoji Moskvy. "A doplácí na to jen Syřané, kteří jsou stříleni z obou stran," dodal Schwarzenberg.

Proti 49. bezpečnostní konferenci dnes v Mnichově protestovalo asi tisíc odpůrců NATO a globalizace. Demonstrace se podle agentury DPA obešla bez výtržností. Pravděpodobně kvůli nevlídnému počasí se jí zúčastnilo pětkrát méně lidí, než organizátoři původně počítali.

Související

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

Více souvisejících

Joe Biden Írán Karel Schwarzenberg

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 2 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv

Od chvíle, kdy byly zveřejněny výsledky amerických voleb, bylo jasné, že zvolení Donalda Trumpa zkomplikuje klimatické rozhovory COP29 v Baku. Co však nikdo nepředpokládal, byl vnitřní chaos, který způsobí hostitel summitu, ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Informoval o tom server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy