Ukrajinský premiér Jaceňuk: Asociační dohodu s EU podepíšeme 21. března

Kyjev/Brusel - Ukrajina a Evropská unie podepíšou politickou část asociační dohody 21. března, uvedl dnes předseda ukrajinské vlády Arsenij Jaceňuk. Jeho prohlášení odvysílala kyjevská televize. Evropská unie dnes ale zopakovala svůj postoj, že o termínu podpisu není s konečnou platností rozhodnuto a věcí se budou v pondělí zabývat ministři zahraničí EU. Ekonomická část dohody bude podle Jaceňuka podepsána později.

"Hovořil jsem s předsedou Evropské rady Hermanem Van Rompuyem. Dohodli jsme se, že politická část asociační dohody mezi Ukrajinou a EU bude podepsána během summitu 21. března," řekl podle agentury AFP Jaceňuk, který se v pátek vrátil z cesty do USA a EU.Mluvčí evropské diplomatické služby Maja Kočijancičová dnes ale ČTK potvrdila, že se nic nemění na stanovisku, které dali diplomaté EU najevo už v pátek. O případném čtvrtečním podpisu politické části asociační dohody budou rozhodovat ministři zahraničí členských zemí na své schůzce v pondělí.Existují totiž určité sporné právní otázky okolo možnosti podepsat jen část už dojednaného textu smlouvy. Právníci EU by tak měli ministrům v pondělí doporučit, jak bude možné postupovat. Na cíli unie mít politickou část smlouvy stvrzenou ještě před 25. květnem, kdy se na Ukrajině mají konat prezidentské volby, se nic nemění.Politickou částí asociační dohody jsou míněna její preambule, a první dvě její "kapitoly". Ty se týkají obecných principů spolupráce mezi EU a Ukrajinou a také politického dialogu a reforem, politické asociace a též sbližování a spolupráce v zahraniční a bezpečnostní politice.Kvůli smlouvě o volném obchodu, která asociační dohodu provázela, odmítl svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč koncem listopadu už parafované dokumenty podepsat a přiklonil se k posílení vztahů s Ruskem, které mu slíbilo pomoc. Toto rozhodnutí vyvolalo zejména v Kyjevě vlnu protestů, která vedla k Janukovyčově sesazení.Stoupenci sbližování s Ruskem jsou přesvědčeni, že ekonomická část asociační dohody způsobí ukrajinskému průmyslu značné problémy, protože je silně propojený s ruskou ekonomikou.Vrcholná schůzka EU se bude konat 20. a 21. března v Bruselu. Unie zdůraznila svou pomoc a posílení vztahů s Ukrajinou po ruské vojenské intervenci na Krymu.Původně se uvažovalo také o tom, že by politická část asociační dohody mohla být podepsána už 17. března při schůzce unijních ministrů zahraničí.

Acquis communautaire

Tento termín označuje souhrn zákonů a ustanovení, přijatých během jednotlivých etap evropské integrace a vytváření společného trhu. Používá se především ve vztahu k zemím, které jsou přijímány za nové členy Evropské unie. Rozumí se jím, že nová země přijme a vezme za své stávající i budoucí práva a povinnosti, spjaté se systémem a institucionálním rámcem EU - včetně práv a povinností plynoucích z multilaterálních i bilaterálních dokumentů, jež EU a její členské země podepsaly.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Arsenij Jaceňuk EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy