Krvavé střety v Oděse zosnovalo Rusko. Útoků mělo být víc, tvrdí analytik +VIDEO

Kyjev - Krvavé střety v Oděse, při nichž podle ukrajinských médií zahynulo kolem čtyřiceti lidí, byly výsledkem provokace organizované Moskvou. Napsala to dnes ukrajinská agentura Unian s odvoláním na informace vojenského analytika Dmytra Tymčuka, který situaci na východě Ukrajiny dlouhodobě monitoruje. Jeho verzi událostí dnes podpořila i tajná služba SBU. Rusko podíl na nepokojích popírá a viní z nich ukrajinské radikální nacionalisty.

Podle Tymčuka oděské operaci předcházelo soustředění stovek ruských bojovníků v takzvané Podněsterské republice, tedy úzkém pásu území mezi Moldavskem a Ukrajinou, které s podporou Moskvy kontrolují proruští separatisté. Od počátku března se v Podněstří podle Tymčuka soustřeďovaly ruské armádní jednotky, příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU a kontrarozvědky FSB, ruští kozáci a členové ruských nacionalistických spolků.

Počátkem května údajně Rusko v Podněstří sestavilo bojovou jednotku složenou z 1700 ruských vojáků a 2200 kozáků a nacionalistů. Kolem 800 z nich bylo podřízeno vojenské rozvědce GRU. Postupně se tyto síly přemísťovaly na ukrajinské území s cílem provokovat nepokoje a koordinovat akce místních nespokojenců.

Vyvrcholením operace měl být 9. květen, výroční den vítězství Rudé armády nad nacistickým wehrmachtem ve druhé světové válce. Prorusky orientované obyvatelstvo mělo být pod válečnými hesly zmobilizováno do boje proti kyjevské vládě a k okupování dalších správních objektů. Po Oděse měly být podle Tymčuka nepokoje vyvolány v jihoukrajinských městech Mykolajivě a Chersonu.

Podle mluvčí SBU Kateryny Kosarjevové stojí za incidenty v Oděse "diverzní skupiny z Podněstří," které nemohou fungovat bez vnější podpory. Jejich akce se prý měly stát počátkem rozsáhlejší operace zaměřené na destabilizaci celého jihu země.

O financování této operace se podle SBU postarali bývalý vicepremiér ukrajinské vlády Serhij Arbuzov a ministr pro daňovou správu Oleksandr Klymenko. Oba politici po Janukovyčově pádu uprchli do Ruska.

Zdroj: YouTube

V roce 1992 proběhla krátká válka mezi moldavskou armádou a podněsterskými ozbrojenými silami, podpořenými 14. ruskou armádou, umístěnou v Podněstří. Válka skončila na mrtvém bodě, protože moldavská armáda nebyla dost silná na to, aby přemohla podněsterské ozbrojené síly. Podněstersko zabírá asi 17 % území Moldavska, žije zde okolo 550 000 obyvatel. Centrální vláda v Kišiněvě nad ním dosud nemá žádnou kontrolu.

V hlavním městě Podněstří existuje paralelně vlastní vláda, mnohými považovaná za diktaturu. Vláda sídlící v Tiraspolu si v Podněstří vytvořila vlastní stát, mající prakticky všechno - od policie a soudů, přes vlastní měnu až po armádu, která se snaží být zárukou nedoktnutelnosti podněsterského území. Podněsterská vláda je úzce spjata s organizovaným zločinem, např. ministr pro státní bezpečnost Vladimir Jurjevič Anťufejev je muž, kterého hledal Interpol za zločiny spácháné v Rize počátkem 90. let.

Podněstersko je významným destabilizačním faktorem v regionu. Soustřeďuje se v něm obchod se zbraněmi (mj., odcházející ruská 14. armáda zanechala v zemi skoro 40 000 tun munice), které se v této oblasti v hojné míře vyrábějí. Většina zbraní proudí přes Oděsu do Abcházie a Jižní Osetie. Kromě obchodu se zbraněmi profituje tiraspolská vláda také z pašování ropy, alkoholu a tabáku z a do okolních zemí. Ochrannou ruku nad Podněstřím drží Rusko, které se tak snaží uchránit množství etnických Rusů, kteří žijí v této oblasti, informuje server Podnestri.cz.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Rusko Ruská armáda

Aktuálně se děje

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

včera

Druhé kolo senátních voleb pokračuje. Páteční účast byla nízká

Češi mohou od sobotního rána v necelé třetině volebních okrsků opět rozhodovat o senátorech na příštích šest let. Voliči mohou až do sobotních 14:00 odevzdat hlas ve druhém kole senátních voleb. Pět senátorů bylo zvoleno už před týdnem v prvním kole. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy