Příprava na válku? Rusko na Krymu posiluje armádu, CIA pomáhá Kyjevu

Berlín/Kyjev/Moskva - Ukrajinská vláda využívá v nynější konfliktní vnitropolitické situaci služeb agentů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). S odvoláním na informace z německých bezpečnostních složek to dnes napsal německý bulvární list Bild. V Kyjevě prý s tímto cílem působí desítky amerických specialistů.

Jejich úkolem je pomoci vládě zvládnout separatistické tendence na východě země a zajistit fungování bezpečnostních struktur, uvedl německý list. Aktivita poradců CIA a FBI se omezuje na Kyjev, v bojích proti proruským radikálům na východě země se podle německého listu neangažují.

Pracovníci FBI podle Bildu působí i jako poradci v boji s organizovaným zločinem. Speciální skupina se věnuje pátrání po majetku svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který uprchl do Ruska. Nové ukrajinské vedení tvrdí, že exprezident vyvezl ze země desítky miliard dolarů.

Rusko se snaží obklíčit Ukrajinu?

Rusko v těchto dnech výrazně posiluje své vojenské posádky na anektovaném Krymu a přemísťuje na poloostrov letecké síly a motostřelecké útvary. Napsala to dnes ukrajinská státní agentura Ukrinform s odvoláním na ukrajinské armádní analytiky.

"Nebe nad Krymem se celý den černalo leteckými svazky," tvrdí zdroj ukrajinské agentury. Z ruské pevniny byly na Krym převeleny desítky stíhacích strojů MiG a Su, údajně celý letecký pluk. K vidění bylo i několik těžkých bombardérů Tu-22. Na sevastopolském letišti Belbek přistálo v sobotu několik desítek dopravních letadel Il-76 s výsadkáři a nákladem těžké vojenské techniky.

Podle ukrajinských expertů je posilování jižního křídla ruské armády vedeno snahou vytvořit kolem Ukrajiny pevné sevření a zvýšit tlak na novou kyjevskou vládu.

Vypukne válka?

„Většina obyvatel východní části chce žít na Ukrajině, chce mít novou zemi a takové instituce, kterým může věřit. Když se toho nepodaří dosáhnout, může hrozit válka," říká pro EurActiv.cz ředitel Výzkumného centra Slovenské společnosti pro zahraniční politiku Alexander Duleba.

"Je dobré připomenout iniciativu, se kterou v roce 2008, dva měsíce před válkou v Gruzii, přišel tehdejší ruský prezident Medveděv. Byl to návrh vytvořit nový systém evropské bezpečnosti, který by se vrátil k modelu mírových kongresů. To je ruská představa o vhodné platformě. Je myslím dobrý signál, že se podařilo uspořádat mírový kongres, na kterém se prostřednictvím EU podílely všechny unijní země. Je totiž dobrým signálem, že se nevracíme k velkým konferencím, na kterých by například Rusko, Německo, Francie a Spojené státy nadiktovaly Ukrajině její budoucnost, což je politika ve stylu Mnichova 1938. Důležité není pouze to, zda se krizi na Ukrajině podaří vyřešit a kdy to bude, ale také jaký diplomatický formát je zvolen. Ženevské dohody jsou přijatelné pro země EU, protože Unie se na nich podílí jako partner, a zároveň je to kompromis s ruskou představou systému mírových kongresů," říká dál Duleba.

A pokračuje: "Pro konsolidaci situace na Ukrajině je důležité, aby byly prezidentské volby transparentní a aby proběhly i v jihovýchodních regionech. Když si Ukrajina zvolí legitimního prezidenta, Rusko ztratí velkou část svých argumentů, které využívá v informační válce – že na Ukrajině vládnou nelegitimní struktury a tak dále. Znamená to, že volby jsou opravdu důležité. Velký význam má i to, že se uskutečnily rozhovory mezi Porošenkem a dalšími regionálními lídry, kteří nabídli své služby vládě, jež na jihovýchodě nedokáže vládnout. Je to Igor Kolomojskij v Dněpropetrovsku, Serhij Taruta v Doněcku, Rinat Achmetov financuje stabilizaci v Charkově a Luhansku, Dmytro Firtaš zase v jižních oblastech. To jsou reální lídři. EU si musí položit otázku, jestli jsou pro ni tito oligarchové spojenci a partneři. Já jsem přesvědčený, že ano. Jsou to sice oligarchové, ale jsou to oligarchové, kteří stojí o jednotnou Ukrajinu."

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ruská armáda CIA

Aktuálně se děje

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Plzeň dvakrát v zápase s Frankfurtem prohrávala. V závěru dvěma brankami šokovala soupeře

Zdálo se, že po delší době budou čeští fotbaloví fanoušci po zápasu nějakého českého zástupce v pohárové Evropě zklamaní. Ovšem i když to s fotbalisty Plzně na zaplněném stadionu ve Frankfurtu vypadalo bledě, nakonec i oni ve svém úvodním zápase v rámci hlavní fáze Evropské ligy přispěli do českého koeficientu. Ještě v 85. minutě sice Západočeši prohrávali 1:3, v závěru se jim ale dvěma slepenými brankami, o které se postupně postarali Adu a Jemelka, podařilo duel zremizovat na konečných 3:3 a připsat si tak za tento zápas bod.

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Sečteno. Senátní volby 2024 znají výsledky, úspěch ANO je zřejmý

Česko zná jména nových či staronových senátorů. Úspěch slaví opoziční hnutí ANO, kterému uspělo v prvním či druhém kole voleb celkem osm kandidátů. V Senátu nově usedne například bývalý policista Róbert Šlachta, končí naopak někdejší prezidentský kandidát Marek Hilšer. Volební účast ve druhém kole činila jen 17 a půl procenta.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Hasan Nasralláh

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh je mrtev, oznámil Izrael

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

včera

včera

včera

včera

Kamala Harrisová

Klíčové státy pro Harrisovou, ukazuje nový průzkum. Rozhodnuto ale není

Do listopadových prezidentských voleb v USA zbývá jen několik týdnů. Podle nejnovějšího průzkumu má viceprezidentka Kamala Harrisová těsný náskok před exprezidentem Donaldem Trumpem v šesti ze sedmi klíčových států, které jsou označovány jako tzv. swing states. V sedmém je souboj vyrovnaný, vyplývá z šetření agentury Bloomberg News a společnosti Morning Consult.

včera

Druhé kolo senátních voleb pokračuje. Páteční účast byla nízká

Češi mohou od sobotního rána v necelé třetině volebních okrsků opět rozhodovat o senátorech na příštích šest let. Voliči mohou až do sobotních 14:00 odevzdat hlas ve druhém kole senátních voleb. Pět senátorů bylo zvoleno už před týdnem v prvním kole. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy