Putine, zavraždil jsi nám děti. Pošli je zpátky, zuří Nizozemci

Amsterodam - V neděli v noci začal Nizozemec Hans de Borst psát. "Velice děkuji panu Putinovi, vůdcům separatistů nebo ukrajinské vládě, že zavraždili moji milovanou a jedinou dceru," začíná první ze sedmi odstavců dopisu, v nichž zoufalý otec vyjádřil svůj smutek a beznaděj z nesmyslné ztráty jediného dítěte. Při pádu boeingu nad Ukrajinou zemřelo 193 Nizozemců a vyjádření mnoha z pozůstalých dávají tušit, že v nich narůstá rozhořčení a hněv.

Jedenapadesátiletý de Borst, který žije na předměstí Haagu, přišel kvůli havárii o sedmnáctiletou dceru Elsemiek. Tragickou zprávu ale slyšeli i příbuzní dalších 192 Nizozemců, kteří byli ve čtvrtek na palubě letu malajsijských aerolinií do Kuala Lumpuru.

Země, která zažila jedno z nejhorších dopravních neštěstí v dějinách, v uplynulých dnech truchlila, nyní ale mezi Nizozemci roste hněv. Pozůstalí musejí přihlížet tomu, jak neuctivě se nakládá s pozůstatky jejich milovaných nebo tomu, jak se novináři přehrabují v jejich osobních věcech.

De Borst vyvěsil svůj dopis na Facebooku a dnes ho otiskly i některé nizozemské noviny. "Ten text jsem si dobře promyslel, je tam přesně to, co cítím," řekl jeho autor deníku Algemeen Dagblad. "Elsemiek by příští rok maturovala. Chtěla studovat architekturu na renomované univerzitě v Delftu. A teď tu není."

Kromě smutku cítí otec sedmnáctileté dívky také vztek a bezmoc. "Když vidím, jak opilí separatisté s cigaretou v puse odhánějí mezinárodní pozorovatele, mám z toho pocit hnusu," popisuje de Borst emoce, které v něm vyvolává chaotická situace na místě neštěstí.

Robbert a Silene Frederikszovi ztratili syna, který byl v letadle spolu s přítelkyní. "Leží tam, někde na poli. Musejí se vrátit zpátky; pane Putine, pošlete mi zpátky moje děti," prosila matka v reportáži televize Sky News.

Nizozemci, kteří se prostřednictvím médií dozvídají, jak se zachází s těly obětí, ztrácejí postupně trpělivost. Bulvární deník De Telegraaf dnes na titulní straně hlásá: Vraťte nám naše občany! a se stejným požadavkem vystupuje stále více lidí i na síti Twitter.

Ačkoli způsob, jímž se na Ukrajině zachází s mrtvými, odsoudila i nizozemská vláda, zůstává jinak velmi obezřetná, co se týče spekulací o vinících havárie. Tvrdá slova na adresu separatistů, kteří podle některých letoun sestřelili, a Ruska zaznívají ze Spojených států, ale z Nizozemska zatím ne. Haag totiž stojí před obtížným dilematem a nechce si ukvapenými soudy nikoho znepřátelit. Vyhrožování sankcemi nebo dokonce vojenským zásahem by mohlo situaci jen zhoršit a návrat ostatků by se dál zkomplikoval, obávají se politici.

Nizozemská vláda je tak pod stále větším tlakem. Opozice totiž chce, aby se kabinet choval rozhodněji a totéž si zřejmě myslí i velká část obyvatel. Hans de Borst mezitím doufá, že si prezident Putin, separatisté a ukrajinská vláda jeho dopis přečtou. A že jim otevře oči. Jeho psaní končí slovy: "S pozdravem, otec Elsemiek Hans de Borst, jehož život je v troskách."

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Ukrajinská krize Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 7 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou

Válka na Ukrajině nabírá pro Kyjev stále temnější nádech. Moskva upevňuje své postavení na klíčových úsecích východní a jihovýchodní fronty, zatímco na ukrajinská města útočí jednou vlnou vzdušného teroru za druhou, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy