Británie čelí náporu COVID-19. Vědci doporučili preventivní opatření na "většinu roku"

Opatření omezující aktivity obyvatel s cílem předejít kolapsu zdravotnictví pod náporem pacientů s koronavirem budou v Británii potřeba nejméně půl roku a v jisté míře ještě výrazně déle.

Uvádí se to v materiálech komise SAGE, která za současné zdravotnické krize připravuje doporučení pro britskou vládu. Experti mimo jiné odhadují, že na nemoc COVID-19, kterou způsobuje koronavirus, umírá 0,5 až jedno procento nemocných.

Británie dosud nepřistoupila k tak tvrdým opatřením jako jiné evropské země, vláda už ale nařídila přerušení běžné školní výuky, vyzvala obyvatele k minimalizaci kontaktu s ostatními lidmi a uzavřela restaurace, bary, kluby či posilovny a volnočasová centra.

Poradní sbor SAGE doporučuje, aby se v zemi v následujících měsících střídala období s přísnějším a méně přísným režimem "rozestupů" ve společnosti. Jako přísné opatření je podle BBC hodnoceno uzavření škol nebo povinná izolace pro všechny obyvatele. Mezi "méně restriktivní" postupy se řadí snaha izolovat jednotlivé případy nákazy či rizikové skupiny.

"Bylo dohodnuto, že strategie pravidelného střídání mezi periodami s více a méně striktními opatřeními zaměřenými na vytváření společenských rozestupů by věrohodně mohla být účinná pokud jde o udržení počtu případů vyžadujících intenzivní péči v kapacitě (zdravotnického systému)," citovala z analýz agentura Reuters. "Musela by (ona opatření) zůstat v platnosti nejméně po větší část jednoho roku," pokračuje hodnocení vědců v čele s klíčovým poradcem britské vlády Patrickem Vallancem.

"Tohle bude ještě na dlouho," komentoval analýzy expert BBC na zdraví a vědu James Gallagher. "Vědecká práce, která přispěla k utváření vládní strategie, ukazuje, že můžeme očekávat zásahy do našich životů po většinu následujících dvanácti měsíců. Čeká se, že více než polovina tohoto času bude zahrnovat přísná opatření, která platí nyní," dodal.

Skupina SAGE také přišla s propočty ohledně očekávaného průběhu nemoci COVID-19 u jednotlivých věkových skupin. Odhaduje, že celkově asi 0,5 až jedno procento pacientů nákazu nepřežije, a že zhruba osm procent nemocných vyžaduje hospitalizaci. U lidí ve věku nad 80 let se ale podle britských expertů bez lékařské péče neobejde 44 procent nemocných.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty

Jak se lídři z celého světa scházejí na dvou významných summitech v Jižní Americe, nad jednáními visí nejistota způsobená možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu. Mnoho zemí přemýšlí, co jeho politika „America First“ může znamenat pro globální ekonomiku a probíhající konflikty v Evropě a na Blízkém východě, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy