Británie v březnu otevře školy. Johnson představí plán uvolnění restrikcí

Britský premiér Boris Johnson plánuje v Anglii během března otevřít školy a povolit lidem setkávání s rodinami a přáteli. Nový plán na postupné uvolnění restrikcí dnes odpoledne ministerský předseda představí v parlamentu, uvedl zpravodajský server BBC. Opatrnému odchodu z koronavirové uzávěry pomohla i jedna z nejrychlejších očkovacích kampaní na světě, poznamenává agentura Reuters.

Boris Johnson
doporučujeme

Vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi uvedl, že se školy v Anglii otevřou 8. března. Od začátku ledna jsou v Anglii vzdělávací zařízení otevřená jenom pro některé žáky, například ty, jejichž rodiče pracují v klíčových odvětvích. Ostatní se učí na dálku z domova.

Od druhého březnového pondělí má mít každý obyvatel anglických pečovatelských domů povoleného jedno návštěvníka, se kterým se může držet za ruce, píše BBC. Od stejného data má být v Anglii povoleno i setkávání dvou lidí z různých domácností, zatím jenom ve venkovních prostorách.

Skupinky až o šesti lidech či dvě domácnosti by se venku mohly setkat od 29. března. Ve stejný den se mají podle Zahawiho otevřít i venkovní sportoviště jako tenisové kurty či basketbalová hřiště a povolen bude organizovaný sport pro dospělé i děti.

"Každé rozhodnutí učiníme na základě nejnovějších statistik a s naším přístupem budeme opatrní, abychom neznevážili pokrok, kterého jsme zatím dosáhli, a oběti, které každý z vás přinesl," napsal Johnson na twitteru.

"Naší prioritou bylo vždy dostat děti zpátky do škol, což je zásadní pro jejich vzdělání. Upřednostníme také kroky, které lidem bezpečně umožní shledat se svými blízkými," dodal premiér.

Přesný plán Johnson představí odpoledne parlamentu, píše Reuters. Zákonodárci pak o něm budou hlasovat. V následujících měsících se předpokládá uvolnění restrikcí i ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, kde jsou za veřejné zdraví zodpovědné místní regionální vlády.

Poprvé od vánočních prázdnin se dnes do školek a prvních dvou tříd základních škol vrátili děti ve Skotsku. Tamní ministr školství John Swinney však upozornil, že vláda bude pozorně sledovat vývoj epidemické situace, aby vyhodnotila, jaké bude mít uvolnění dopad na počet infekcí. Uvedl také, že Skotsko neplánuje otevřít všechny školy 8. března, jako to pravděpodobně učiní Anglie.

Británie má v absolutních číslech pátý nejvyšší počet zemřelých v souvislosti s covidem-19 na světě. Od počátku epidemie zde zemřelo 120.00 lidí. Za poslední týden v Británii přibylo v průměru 11.000 nakažených denně, nejvyšší denní přírůstky zaznamenala země v prosinci, kdy infekcí za den přibývalo až 80.000.

Celkem se koronavirus v 67milionové Británii od počátku pandemie potvrdil u zhruba 3,2 milionu lidí. Alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 v Británii dostalo zhruba 17,6 milionu lidí, tedy zhruba čtvrtina populace. V poměru na počet obyvatel jich více aplikovali jen zdravotníci v Izraeli a Spojených arabských emirátech. Britský ministr zdravotnictví Matt Hancock o víkendu oznámil, že hodlá do konce července alespoň první dávku podat všem dospělým.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko rozšířilo zákaz dovozu vajec z Česka kvůli ptačí chřipce

04.03.2021 15:47 Rusko rozšířilo zákaz dovozu drůbeže, masa z ní a násadových vajec o Kraj Vysočina, Pardubický kraj…

Britský princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru

04.03.2021 12:18 Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru. Oznámil to dnes Buckinghamský palác,…

Šíření koronaviru v Evropě podle WHO opět zrychluje

04.03.2021 12:09 Světová zdravotnická organizace (WHO) spatřuje opětovný nárůst v počtu koronavirových infekcí ve…

Navalnyj poslal pozdrav z vězeňského zařízení, napsal, že se má dobře

04.03.2021 08:23 Ruský opoziční představitel Alexej Navalnyj, který si má odpykat trest za údajnou zpronevěru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama