Britští konzervativci přicházejí o přízeň voličů, pod Johnsonem se houpe židle

Britský premiér Boris Johnson by mohl v příštích volbách přijít o parlamentní většinu i o vlastní křeslo v parlamentu, kdyby se volby konaly nyní. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění provedeného společností Focaldata v prosinci. Podle deníku The Guardian výsledek odráží nespokojenost Britů s tím, jak vláda postupovala při brexitových jednáních a jak řeší epidemii koronaviru.

Boris Johnson
doporučujeme

Volby se mají konat sice až v roce 2024, ale kdyby byly nyní, nezískaly by parlamentní většinu konzervativci ani labouristé. Konzervativní strana by ztratila 81 křesel, takže by přišla o většinu 80 poslanců, již získala ve volbách v prosinci 2019. Johnson tehdy obhájil mandát ve svém londýnském obvodě Uxbridge a South Ruislip, což by se mu nyní znovu nepodařilo.

V průzkumu odpovídalo 22.000 lidí. Prováděn byl po čtyři prosincové týdny a vyhodnocen byl metodou MRP, která umožňuje zjistit rozložení politických sil v jednotlivých obvodech.

Konzervativci by nyní získali v parlamentu 284 křesel a labouristé 282, což pro ně znamená zisk 82 křesel. Velký úspěch by slavila Skotská národní strana (SNP) se ziskem 57 křesel z 59 skotských obvodů. Liberální demokraté by se museli spokojit jenom s dvěma mandáty, zatímco nyní jich mají 11. Čtvrtina těch, kdo předloni Liberální demokraty volili, by nyní dala přednost labouristům. Podle The Guardianu se začíná projevovat vliv jejich nového vůdce Keira Starmera, jemuž se daří získávat voliče znovu na stranu labouristů.

Jak napsala agentura Reuters, i když se Johnsonovi podařilo dostat Británii z Evropské unie, pro jeho působení ve funkci premiéra bude rozhodují postup vlády při pandemii. V Británii už s covidem-19 zemřelo téměř 75.000 lidí.

Zakladatel společnosti Focaldata Justin Ibbett řekl, že rok po minulých volbách, v nichž triumfovali konzervativci, je jasné, že "pokud chtějí svůj úspěch v příštích volbách zopakovat, čeká je hodně práce". "Skutečným vítězem by byla SNP, a to nejen proto, že může až na dva získat všechny skotské obvody, ale také proto, že by byla pravděpodobným partnerem v koaliční vládě s labouristy. Tato vláda by měla většinu 20 hlasů," dodal Ibbett.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Británii se začalo očkovat i v kostelech a katedrálách

16.01.2021 19:13 Po nemocnicích a lékárnách se v Británii očkuje už i v kostelech. Vakcínu mohou senioři nad 80 let…

Británie zpřísňuje. Přes hranice pustí jen lidi s negativním testem

16.01.2021 11:01 Británie od pondělí podstatně zpřísní režim na hranicích, kde bude od cestovatelů ze všech zemí i…

Rusko zahájilo kroky k odstoupení od dohody o otevřeném nebi

15.01.2021 16:26 Aktualizováno Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že zahajuje interní kroky k odstoupení od mnohostranné…

Británie řeší "obrovskou hrozbu". Kvůli závadě zmizelo z policejní…

15.01.2021 13:25 Aktualizováno Kvůli technické závadě zmizelo z databáze britské policie více než 150.000 záznamů. Jednalo se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama