Švýcarští vojáci testují aplikaci ke sledování nákazy covid-19

Švýcarští vojáci testují mobilní varovnou aplikaci, jejímž úkolem je vypátrat osoby, se kterými se setkali lidé nakažení koronavirem. Dnes o tom informovala agentura Reuters, která uvedla, že Švýcarsko chce aplikaci uvolnit pro veřejnost 11. května. Podobné projekty připravuje a zavádí řada zemí včetně Česka, které opatření označuje jako chytrou karanténu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Švýcarskou aplikaci vyvinuli výzkumníci v Curychu a Lausanne. Je kompatibilní se standardy společností Apple a Google, jejíž operační systémy pohání 99 procent chytrých telefonů ve světě.

Funguje tak, že si telefony, jejichž majitelé si ji nainstalují, při blízkém kontaktu méně než dvou metrů vymění pomocí rozhraní bluetooth základní identifikační informace. Pokud se u některého z uživatelů nákaza koronavirem potvrdí a označí se v systému jako infikovaný, dostanou lidé, kteří s ním přišli do kontaktu, upozornění.

Autoři ujišťují, že základním přístup ve vývoji tohoto programu bylo zachování soukromí. Dokládají to tím, že údaje o vzájemné výměně dat mezi dalšími telefony jsou uchovávány přímo v zařízeních uživatelů, nikoli na centrálním serveru.

Podle Reuters bude švýcarská aplikace svou decentralizací prvním svého druhu, i tak na ni ale část veřejnosti hledí s nedůvěrou. V příštím týdnu o projektu bude debatovat švýcarský parlament.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákaza se zrychluje, počet obětí může stoupat. Denně onemocní 200 tisíc…

08.07.2020 22:06 Aktualizováno Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus upozornil, že pandemie…

Vztahy s ČR jsou podle Kremlu zkalené, kontakty se nechystají

08.07.2020 20:32 Aktualizováno Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým…

V Londýně se na obytné domy zřítil 20metrový jeřáb, jeden mrtvý, několik…

08.07.2020 20:21 Aktualizováno Jeden člověk dnes zahynul a čtyři další utrpěli zranění poté, co se na východě Londýna zřítil na…

Ruští novináři podepisují petici na podporu zadrženého Safronova

08.07.2020 18:27 Ruští novináři zahájili podpisovou akci na podporu zadrženého bývalého kolegy Ivana Safronova,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy