
NÁZOR - "Kdo by tušil, že ochránci Kremlu jsou tak křehcí?" táže se ironicky úvodem svého komentáře pro server Moscow Times profesor Mark Galeotti. Expert na Rusko z Royal United Service Insitute poukazuje, že ruský herec Pavel Ustinov byl nedávno odsouzen na tři a půl roku nepodmíněně za to, že údajně nadával a vykloubil rameno příslušníkovi Národní gardy, když byl 3. srpna zatýkán na nepovolené demonstraci.
Záběry z demonstrace přitom ukazují, že Ustinov pouze mlčky stál, uvádí odborník. Podotýká, že předtím byl na tři roky odsouzen Kirill Žukov za to, že na demonstraci 27. července poklepal policistovi na helmu, což bylo vyhodnoceno jako plnohodnotný útok.
"Příslušníci ruské Národní gardy mají zjevně stejně křehkou duši jak tělo," pokračuje profesor. Poukazuje, že Vladislav Sinica byl odsouzen na pět let do pracovního tábora za tweet, ve kterém nadnesl, že jednoho dne mohou lidé zacílit na ty příslušníky, kteří zneužívají své pravomoci, a jejich děti to pocítí.
Ruští žalobci to vyhodnotili jako násilí vůči dětem policistů a naznačili, že podobné řeči nejen šíří nenávist a nepřátelství, ale také traumatizují příslušníky zásahových jednotek, kteří ovšem při předchozích protestech prokázali, že pro násilí nejdou daleko, kritizuje Galeotti. Přiznává, že většina z dvou tisíc zatčených během moskevských demonstrací byla propuštěna, případně dostala jen malé tresty, tendenci ruského státu projevovat svou nelibost na zdánlivě náhodně vybraných kriticích ale nehodnotí jako pouhou zlomyslnost, nýbrž strategii.
Internetová analogie
V mnoha ohledech jde o přebírání politiky ruských úřadů na internetu, vysvětluje expert. Konstatuje, že Rusko - podobně jako Čína - se nemůže uzamknout za virtuální zdí, v zemi existuje živý online informační prostor, a tak se úřady snaží blokovat nejproblematičtější materiály, například odhalování korupce elit Alexejem Navalným a kritické komentáře utopit v záplavě popírání a odvádění pozornosti.
Galeotti v té souvislosti odkazuje na nechvalně proslulé trollí farmy, které byly původně určeny pro domácí, nikoliv zahraniční účely a v Rusku nadále ve velkém působí. Ani ty však nestačí, a tak se úřady uchylují k záměrně rozmarným zásahům, nastiňuje profesor. Dodává, že většina komentářů projde bez trestu, ale občas se někdo ocitne v zaměřovači Kremlu a může nést katastrofální důsledky kvůli malichernosti.
Loni tak hrozilo šest let vězení Marii Motuznajové za "šíření nenávisti" a urážku věřících, která spočívala ve sdílení pochybných vtipů a satirických memů na sociálních sítích, dává příklad odborník. Deklaruje, že cílem je vytvořit atmosféru strachu a nejistoty, ve které si lidé uvědomují, že šance na stíhání za sdílení obsahu, který se ruské vládě nelíbí, je malá, ale konsekvence mohou být tak vážné, že poslouží jako odstrašení.
"Navíc, nekonzistentnost a nejasnost v tom, co vyvolá hněv úřadů, vede jedince k důslednější autocenzuře než jiné postupy," pokračuje Galeotti. Poukazuje, že pokud jsou hranice nastavené jasně, dá se určit, co je nebezpečné, ale v případě, kdy se tyto hranice zdánlivě posouvají ze dne na den, je bezpečnější vyvarovat se všeho riskantního.
Podle profesora tak strategie ruského státu, která je přinejmenším částečně úspěšná, spočívá v tom, že lidé na sebe dohlížejí sami.
Arbitrární autoritářství
Podobný přístup je uplatňován při trestání demonstrantů, uvádí Galeotti. Doplňuje ovšem, že v Rusku jsou zároveň vedeny i cílené žaloby proti konkrétním lidem, čehož je příkladem současné vyšetřování Navalného protikorupční nadace, které je dlouho očekávaným pokusem zarazit vytvoření celostátní politické síly.
Arbitrárnost považuje profesor částečně za důsledek vznětlivé směsi ambicí a zájmů, jelikož někteří soudci a žalobci se chápou příležitosti a snaží si udělat jméno. Hlavní důvod však spatřuje ve snaze navodit situaci, kdy je nebezpečné nacházet se jakkoliv blízko nepovoleným protestům, kdy i pokojní demonstranti mohou být označeni za násilné výtržníky a i kolemjdoucím hrozí, že skončí v policejních antonech.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde."Poselství je jasné: Pokud chcete protestovat, možná vás necháme, ale můžeme vás také zbít a zatknout bez ohledu na to, jak se chováte," pokračuje expert. Doplňuje, že úřady se tímto způsobem snaží zabránit tomu, aby se z demonstrací stala norma, a zajistit, že protesty zůstanou omezené na tvrdé jádro odhodlaných podstoupit riziko a ohrozit sebe, svou keriéru a rodinu.
To je ovšem autentickým projevem strachu, upozorňuje profesor. Nepochybuje o tom, že momentálně má ruský stát dostatečné donucovací metody, aby potlačil jakoukoliv výzvu ulice, ale soudí, že v hlavách těch, kteří nosí korunu či policejní přilbu, hlodá tíseň.
Rusko se stává stále více neklidným, prezident Vladimir Putin zatím nepředložil jasný plán pro rok 2024, kdy mu vyprší mandát, a bezpečnostní elity, které zažily 80. léta, vědí, jak rychle může masová zdánlivá apatie přerůst v aktivní odpor, uvádí Galeotti.
Pro některé jsou odpovědí finanční stimuly, "chléb a hry" či nový politický tyátr, ale pro jiné poučení z Gorbačovových let zní, že stát musí být nejen silný a nelítostný, ale musí se tak i prezentovat, vysvětluje expert. Konstatuje, že Rusové jsou pouhým objektem této potenciálně sebezničující strategie.
Související

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Dva incidenty na D3. Dálnici uzavřely hořící kamion i nehoda
před 1 hodinou

Vláda zakázala čínské služby ve státní správě. Znovu řešila i páteční blackout
před 2 hodinami

Rusko může za sestřelení letounu MH17 nad východní Ukrajinou, rozhodl soud
před 2 hodinami

Předsezónní strasti a radosti fotbalové Slavie. Hlásí posily i zranění, zůstane kouč Trpišovský?
před 3 hodinami

Fico promluvil u soudu, ale nikoliv osobně. Atentátník odmítá doživotí
před 3 hodinami

Šok v Red Bullu: Christian Horner po dvou dekádách končí na pozici šéfa
před 4 hodinami

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin
před 5 hodinami

Norskem otřásá skandál. Syn korunní princezny je obviněn ze znásilnění
před 5 hodinami

Pavel: Rusko musí pochopit, že je nutné jednat. Válka jinak může trvat roky
před 6 hodinami

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil
před 7 hodinami

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě
před 8 hodinami

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně
před 8 hodinami

Předpověď počasí už s extrémy nepočítá. Meteorologové upřesnili výstrahu
před 9 hodinami

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima
před 9 hodinami

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo
před 10 hodinami

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění
před 10 hodinami

Nové informace o rozsahu škod pro íránský jaderný program. Šéf rozvědky promluvil
před 11 hodinami

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly
před 11 hodinami

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky
před 12 hodinami
Počasí nenaplnilo předpoklady. Deště bylo méně, povodně už nehrozí
Deštivé počasí v Česku v posledních hodinách nenaplnilo předpoklady. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) spadla jen polovina předpokládaných srážek. Déšť zatím neměl povodňovou odezvu, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě