Jak Rusko bojuje s koronavirem? Vítejte v mrazivém sanatoriu na Sibiři

Je to přebudované sanatorium v sovětském stylu, ale nejsou tu žádné návštěvy. Zaměstnanci nosí dekontaminační obleky, venku hlídá policie a teploty se pohybují kolem minus 15 stupňů Celsia. Do tohoto plotem obehnaného komplexu na Sibiři bylo umístěno do přísné karantény 144 lidí poté, co je tento týden ruská armáda evakuovala z ohniska epidemie nového koronaviru - čínského města Wu-chan.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

lékaři
doporučujeme

Je mezi nimi i Vladimir Markov, který pro Reuters říká, že ti, kdo jsou tu umístění, tráví čas výměnou vzkazů přes sociální sítě s lidmi v Evropě a ve Spojených státech, jež úřady rovněž nechaly dát do karantény ve snaze zastavit šíření viru.

"Belgičani jsou ve vojenské nemocnici a mají pivo. Mají dovoleno chodit ven a mohou se procházet po chodbách v maskách. My jsme tu úplně uvěznění. Někteří Francouzi jsou v Marseille s výhledem na moře," dodal Markov.

Stovky lidí po celém světě se ocitly v karanténě poté, co opustily Čínu. Když 36letý Markov ve středu dorazil z Wu-chanu do Ťumenské oblasti na Sibiři, odebrali mu lidé v kompletních ochranných oblecích jeho šaty, přidělili mu proužkované pyžamo, umístili ho na pokoj s dalším z evakuovaných a řekli mu, že z něj další dva týdny nesmí odejít.

"Máme tu les, břízy bělokoré. Všechno je to velmi ruské. Američany poslali někam do Kalifornie. Nevím, jak žijí. Kazaši jsou taky zavření v nemocnici," řekl v telefonickém rozhovoru ze sibiřského karanténního zařízení.

Se svým spolubydlícím mají televizi, laptopy a vlastní telefony. Ale jediným fyzickým kontaktem s okolním světem jsou zdravotníci, kteří jim v ochranných oblecích nosí jídlo a v pravidelných intervalech jim od páté hodiny ranní měří teplotu.

Markov je rodilý Rus, který žil v zahraničí 12 let a má také nizozemské občanství. V Číně pracoval v oboru mikročipů pouhé tři měsíce, když se objevil nový koronavirus. Valná většina lidí v sibiřské karanténě jsou Rusové, ale je tu i několik dalších občanů bývalých sovětských republik.

V telefonátu Markov uvedl, že většina lidí v karanténě je mladých a s touto bizarní situací se zatím vypořádává dobře. Myslí si ale, že s postupujícím časem bude jejich trpělivost slábnout.

Všech 144 evakuovaných bylo z Číny přepraveno ve dvou vojenských letadlech typu Il-76 a let trval 13 hodin. Seděli na dřevěných lavicích pokrytých vlněnými dekami a k dispozici měli jen přenosnou toaletu ve stanu. "Všechno to vypadalo naprosto neskutečně," říká Markov. "Lidi celí oblečení v ochranných skafandrech, co chodili sem a tam. Bylo to jako ve filmu."

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boris Johnson je rasista? Předávání Brit Awards bylo letos vyhrocené

19.02.2020 12:56 Aktualizováno Londýnský rapper Stormzy a španělsko-britská zpěvačka Mabel se v úterý večer stali hlavními vítězi…

Británie přitvrdí. Úřady budou vybodovávat migranty, plánuje vláda

19.02.2020 12:03 Britská vláda v úterý večer představila nová imigrační pravidla, která mají po dokončení brexitu do…

Cenzura na Ukrajině: Filmy s "nežádoucími herci" zakázány, v jednom…

19.02.2020 08:40 Ukrajinské úřady loni zakázaly promítání pěti zahraničních filmů kvůli "nežádoucím" hercům. V…

Rusko kvůli koronavioru zavírá hranice s Čínou

18.02.2020 22:13 Rusko od čtvrtka z obavy před novým koronavirem dočasně zakáže do země vstup čínským občanům.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama