Johnson označil USA za nejdůležitějšího a nejbližšího spojence

Britský premiér Boris Johnson dnes označil Spojené státy za nejbližšího a nejdůležitějšího spojence Velké Británie. Doplnil přitom, že Washington považuje za tvrdého vyjednavače a vyjádřil naději, že se posunou bilaterální jednání v otázce obchodu a obnoví se spolupráce na ochraně klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

Boris Johnson
doporučujeme

"Pokud jde o obchodní dohodu s USA, jsem horlivým studentem obchodní politiky Spojených států a jsou to tvrdí vyjednavači," uvedl Johnson. "Nikdy jsem se nedomníval, že v tomto budou úplně snadný partner, za jakékoliv administrativy. Myslím si však, že je tu slušná šance, že k něčemu dospějeme," řekl Johnson patrně s odkazem nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, který by měl v lednu nahradit současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Bidenovo prezidentství podle Johnsona zároveň může znamenat, že se Spojené státy stanou lídrem v boji za ochranu klimatu. Právě ochrana životního prostředí tvoří významnou část Bidenovy agendy. Jako prezident chce například Spojené státy opět připojit k pařížské dohodě o ochraně klimatu, od níž USA odstoupily za vlády Donalda Trumpa, investoval by do zelené energie a navrhuje též zákaz další těžby ropy a plynu na veřejných pozemcích.

K volebnímu vítězství Bidenovi a jeho viceprezidentce Kamale Harrisové Johnson pogratuloval na twitteru již v sobotu s tím, že se těší na úzkou spolupráci v ochraně klimatu, v obchodu a bezpečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Británie jako první na světě schválila použití vakcíny proti covidu, na…

02.12.2020 12:28 Aktualizováno Británie dnes jako první na světě schválila pro nouzové použití vakcínu proti covidu-19 od americké…

Rusko oznámilo dalších 589 úmrtí na nemoc covid, dosud nejvíce

02.12.2020 10:18 Rusko dnes oznámilo 589 úmrtí za poslední den v souvislosti s koronavirem, to je dosud nejvíce od…

Proč se první vlna východu Evropy vyhnula a druhá ho drtí? Experti mají…

02.12.2020 00:01 NÁZOR - Východní Evropa byla chválena za mimořádné zvládnutí první vlny koronavirové pandemie,…

Británie zavede nový systém koronavirových opatření

01.12.2020 22:00 Britský parlament dnes schválil nový třístupňový systém koronavirových restrikcí, podle nějž se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama