Johnson v krizi katastrofálně selhal, tvrdí exporadce Cummings

Britský premiér Boris Johnson katastrofálně selhal v krizi kolem nemoci covid-19. V britském parlamentu to dnes řekl bývalý hlavní poradce předsedy vlády Dominic Cummings, který čelil otázkám ohledně vládní reakce na epidemii. Kvůli opakovanému lhaní měl být podle Cummingse vyhozen ministr zdravotnictví Matt Hancock. Johnson dnes kritiku odmítl. Vláda podle něj dělala, co mohla.

Eurozpravy.cz

Podle Cummingse vládní ministři katastrofálním způsobem nedostáli standardům, jejichž dodržování od nich veřejnost měla právo očekávat v době nejničivější globální pandemie za desítky let.

Británie, která má přes 66 milionů obyvatel, je s téměř 128.000 oběťmi covidu-19 pátou nejhůře postiženou zemí na světě. Johnson přitom na počátku roku 2020 jen pomalu rozpoznával ohrožení, které virus představoval po rozšíření z Číny až do Británie.

Cummings, který stál jako stratég za kampaní pro brexit i za jasným volebním vítězstvím Johnsonových konzervativců v roce 2019, britským zákonodárcům řekl, že britská vláda a premiérův úřad v Downing Street krizi rozeznaly příliš pozdě. Johnson údajně covid na počátku roku 2020 považoval za "strašení lidí" podobné prasečí chřipce. Připomněl, že mnozí členové vlády byli ještě v únoru na dovolené.

Johnsonova skepse ohledně nebezpečí koronaviru byla údajně tak velká, že premiér zvažoval, že si nechá hlavním lékařským poradcem Chrisem Whittym nový koronavirus vpravit v přímém televizním přenosu do těla, aby uklidnil veřejnost. "Když nás veřejnost potřebovala nejvíce, vláda selhala," řekl poslancům Cummings, který Johnsonův tým opustil ke konci roku 2020, a omluvil se rodinám obětí za omyly své i chyby britské vlády.

Ostře Cummings kritizoval také ministra zdravotnictví Matta Hancocka. "Myslím, že ministr zdravotnictví by měl být vyhozen kvůli nejméně patnácti, dvaceti věcem včetně lhaní všem při četných příležitostech na schůzích kabinetu i veřejně," prohlásil exporadce. Johnsonovi prý spolupracovníci loni 14. března řekli, že musí vyhlásit uzávěru, ale vláda neměla příslušný plán. Johnson pak lockdown ohlásil až 23. března. Podle Cummingse však i od loňského dubna Johnson upřednostňoval ekonomiku před zdravím lidí.

Premiér Johnson dnes kritiku ze strany Cummingse odmítl, ale zároveň vyjádřil lítost nad utrpením lidí během pandemie. Vůdce opozičních labouristů Keir Starmer se ho otázal, zda přijímá hlavní tvrzení svého bývalého poradce, a premiér odvětil, že nikoli. "Nemyslím si, že kdokoli by mohl v čemkoli věrohodně obviňovat tuto vládu z lhostejnosti vůči hrozbě, kterou představoval tento virus. Pracovali jsme do úmoru, abychom minimalizovali ztráty na životech," prohlásil Johnson.

"Zvládnutí této pandemie byla jedna z nejobtížnějších věcí, které musela tato země udělat za velmi dlouhou dobu, ale žádné rozhodnutí nebylo snadné. Jít do lockdownu je traumatizující pro zemi, zvládnout pandemii takových rozměrů bylo děsivě obtížné," prohlásil Johnson.

Témata: EZ

K sankcím proti Bělorusku se přidaly i USA nebo Kanada

21.06.2021 17:55 Spojené státy, Británie a Kanada dnes v koordinovaném kroku s EU uvalily nové sankce proti režimu…

Lidská práva ustupují ve světě nejvíc za poslední desetiletí, zní z OSN

21.06.2021 14:54 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k "soustředěné akci", která…

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Související:

Právě se děje