Kreml odmítá spojení s hackerskými útoky na americká ministerstva

Moskva nemá nic společného s údajnými hackerskými útoky na americké ministerstvo financí a ministerstvo obchodu, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje o víkendu informovala o tom, že zmíněné úřady napadla sofistikovaná skupina hackerů, kteří sledovali interní emailovou komunikaci úřadů. Podle některých zdrojů za útokem stálo Rusko.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Znovu mohu tato obvinění odmítnout a znovu vám chci připomenout, že to byl prezident (Vladimir) Putin, kdo navrhl americké straně, aby se dohodla a uzavřela smlouvy (s Ruskem) ohledně kybernetické bezpečnosti," nechal se slyšet mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že Washington na nabídku nereagoval.

O rozsáhlém hackerském útoku na americká ministerstva informovala jako první agentura Reuters. Podle jejích zdrojů mohou být dosud odhalené útoky jen špičkou ledovce. Situace je údajně tak vážná, že se v sobotu v Bílém domě sešla Národní bezpečnostní rada.

Několik zdrojů uvedlo, že se hackerům dařilo měsíce sledovat vnitřní e-mailovou komunikaci zaměstnanců ministerstva financí a Národního telekomunikačního a informačního úřadu (NTIA), jenž spadá pod ministerstvo obchodu. Mezi členy amerických zpravodajských služeb panují obavy, že hackeři použili podobný nástroj k proniknutí do jiných vládních agentur.

Agentura AP dnes informovala, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti úřadům nařídilo důkladně zkontrolovat sítě a potenciálně napadené servery odpojit.

"Tohle se může změnit ve špionážní kampaň, která bude mít jeden z největších dopadů v historii," řekl AP Dmitri Alperovitch, spoluzakladatel firmy pro kybernetickou bezpečnost CrowdStrike.

Napadení také nejspíš souvisí s nedávno zveřejněným útokem na FireEye, významnou americkou kybernetickou společnost spolupracující s vládou i komerčním sektorem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráta čichu po covidu-19: profesor naznačil, co může pomoci

28.01.2021 00:01 NÁZOR - Spojitost mezi nemocí covid-19 a poruchou čichu a chuti se ukázala již v březnu 2020, kdy…

Ruská policie provedla razii v bytě zatčeného Navalného

27.01.2021 16:54 Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na…

Velká Británie zpřísní podmínky pro vstup, školy otevře patrně v březnu

27.01.2021 16:29 Velká Británie dnes zpřísnila pravidla pro vstup do země pro cestující z některých zemí, kde se…

Putin při davoském fóru uvítal prodloužení smlouvy START 3

27.01.2021 14:54 Ruský prezident Vladimir Putin dnes při virtuálním setkání v rámci davoského Světového ekonomického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama