Kreml odmítá spojení s hackerskými útoky na americká ministerstva

Moskva nemá nic společného s údajnými hackerskými útoky na americké ministerstvo financí a ministerstvo obchodu, prohlásil dnes mluvčí ruského prezidenta. Agentura Reuters s odvoláním na své zdroje o víkendu informovala o tom, že zmíněné úřady napadla sofistikovaná skupina hackerů, kteří sledovali interní emailovou komunikaci úřadů. Podle některých zdrojů za útokem stálo Rusko.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Znovu mohu tato obvinění odmítnout a znovu vám chci připomenout, že to byl prezident (Vladimir) Putin, kdo navrhl americké straně, aby se dohodla a uzavřela smlouvy (s Ruskem) ohledně kybernetické bezpečnosti," nechal se slyšet mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov a dodal, že Washington na nabídku nereagoval.

O rozsáhlém hackerském útoku na americká ministerstva informovala jako první agentura Reuters. Podle jejích zdrojů mohou být dosud odhalené útoky jen špičkou ledovce. Situace je údajně tak vážná, že se v sobotu v Bílém domě sešla Národní bezpečnostní rada.

Několik zdrojů uvedlo, že se hackerům dařilo měsíce sledovat vnitřní e-mailovou komunikaci zaměstnanců ministerstva financí a Národního telekomunikačního a informačního úřadu (NTIA), jenž spadá pod ministerstvo obchodu. Mezi členy amerických zpravodajských služeb panují obavy, že hackeři použili podobný nástroj k proniknutí do jiných vládních agentur.

Agentura AP dnes informovala, že ministerstvo vnitřní bezpečnosti úřadům nařídilo důkladně zkontrolovat sítě a potenciálně napadené servery odpojit.

"Tohle se může změnit ve špionážní kampaň, která bude mít jeden z největších dopadů v historii," řekl AP Dmitri Alperovitch, spoluzakladatel firmy pro kybernetickou bezpečnost CrowdStrike.

Napadení také nejspíš souvisí s nedávno zveřejněným útokem na FireEye, významnou americkou kybernetickou společnost spolupracující s vládou i komerčním sektorem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Rusko není v G7 místo, má jasno profesorka. Chválí silné demokracie

14.06.2021 00:01 NÁZOR - Co je skupina zemí G7, proč je důležitá a jaká je její agenda? Na tyto otázky se na pozadí…

Hlavní bude obnovit kontakt a zavést dialog, řekl Putin před setkáním s…

13.06.2021 17:43 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes na summitu zemí G7 v Carbis Bay v Británii řekl, že souhlasí s…

Varianta koronaviru delta je v Británii nakažlivější o 60 procent, uvádí…

11.06.2021 23:48 Varianta koronaviru poprvé objevená v Indii a označovaná řeckým písmenem delta je v Británii o 60…

Británie hlásí nejvyšší nárůst počtu koronavirových případů za den od února

11.06.2021 19:31 Británie dnes zaznamenala nejvyšší denní nárůst počtu případů koronavirové nákazy od konce února.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama