Lukašenko popřel, že by Bělorusko mohlo splynout s Ruskem

Prezident Alexandr Lukašenko dnes v parlamentu ujišťoval, že Bělorusko se nestane součástí "bratrského Ruska". Reagoval tak na obavy části poslanců z jeho plánované sobotní schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči, při které mají oba prezidenti jednat o prohloubení integrace mezi oběma státy, formálně spjatými už dvě desetiletí ve svazovém soustátí.

Přidejte svůj názor

Vladimir Putin a Alexandr Lukašenko
doporučujeme

"Nikdy jsme se nechystali a nechystáme se stát se částí jakéhokoliv státu, dokonce ani bratrského Ruska," prohlásil Lukašenko před zákonodárci. Bělorusové se nehodlají "vzdát nezávislosti a svrchovanosti", zdůraznil prezident, který je u moci už čtvrt století. Minsk a Moskva podle něj ani nejednají o politických otázkách, například o vytvoření společného parlamentu.

Nezávislý server Tut.by dnes napsal, že chystaná schůzka obou prezidentů a připravované podepsání "cestovních map" k prohloubení integrace budí u veřejnosti "paranoidní" otázky, zda "Odteď naším prezidentem bude Putin?", jakož i praktické dotazy typu "Kde si mám vyměnit doklady na ruské?".

"Ne, nebudeme žít v Rusku, protože si to běloruská vláda, ani běloruská společnost nepřejí. Je daleko snazší připojit si části cizích zemí, které tak či jinak jsou nespokojeny s ústřední vládou, anebo které Rusko přitahuje, jak tomu bylo na Krymu," míní běloruský server. "V Bělorusku nic takového není. Snahy nuceně sjednotit obě země narazí na odpor (...) To celou operaci dělá příliš nákladnou, než aby se ji pokusili uskutečnit," dodal. Sotva se Moskvě podaří Lukašenka přesvědčit, aby se vzdal moci, "ať cukrem, či bičem".

Rusko podporovalo Lukašenka v posledních 25 letech půjčkami a dodávkami levnější ropy a plynu. Od loňska se však tato pomoc začala zmenšovat, což Lukašenka přimělo k obvinění Ruska ze šikanování menšího partnera. Minsk tvrdí, že kvůli změnám v ruské daňové politice přišel o stovky milionů dolarů ročně, a žádá odškodnění. Moskva zase argumentuje, že Bělorusko dotovala miliardami dolarů, připomněla agentura Reuters.

V Rusku se také spekuluje o případné Putinově politické budoucnosti v čele společného státu po roce 2024, kdy mu vyprší stávající mandát hlavy ruského státu. Kreml to ale popírá a také Putin prohlásil, že žádné plány na sjednocení Ruska a Běloruska neexistují.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soros vytvoří globální univerzitu OSUN, má vzdorovat autoritářským režimům

24.01.2020 10:38 Americký miliardář maďarského původu George Soros poskytne jednu miliardu dolarů (22,7 miliardy…

Vatikán řeší ožehavý problém. Proč dramaticky klesá počet jeptišek?

24.01.2020 10:20 Vatikánský dámský časopis připsal dramatický pokles počtu řádových sester na světě velmi náročným…

WHO kvůli koronaviru zatím stav globální nouze nevyhlásila

23.01.2020 21:42 Odborníci zatím nevědí, do jaké míry je pravděpodobný přenos onemocnění novým koronavirem z Číny do…

Putin prosazuje summit stálých členů Rady bezpečnosti OSN

23.01.2020 20:21 Ruský prezident Vladimir Putin navrhl uspořádat letos summit stálých členských zemí Rady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama