Lukašenko popřel, že by Bělorusko mohlo splynout s Ruskem

Prezident Alexandr Lukašenko dnes v parlamentu ujišťoval, že Bělorusko se nestane součástí "bratrského Ruska". Reagoval tak na obavy části poslanců z jeho plánované sobotní schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči, při které mají oba prezidenti jednat o prohloubení integrace mezi oběma státy, formálně spjatými už dvě desetiletí ve svazovém soustátí.

"Nikdy jsme se nechystali a nechystáme se stát se částí jakéhokoliv státu, dokonce ani bratrského Ruska," prohlásil Lukašenko před zákonodárci. Bělorusové se nehodlají "vzdát nezávislosti a svrchovanosti", zdůraznil prezident, který je u moci už čtvrt století. Minsk a Moskva podle něj ani nejednají o politických otázkách, například o vytvoření společného parlamentu.

Nezávislý server Tut.by dnes napsal, že chystaná schůzka obou prezidentů a připravované podepsání "cestovních map" k prohloubení integrace budí u veřejnosti "paranoidní" otázky, zda "Odteď naším prezidentem bude Putin?", jakož i praktické dotazy typu "Kde si mám vyměnit doklady na ruské?".

"Ne, nebudeme žít v Rusku, protože si to běloruská vláda, ani běloruská společnost nepřejí. Je daleko snazší připojit si části cizích zemí, které tak či jinak jsou nespokojeny s ústřední vládou, anebo které Rusko přitahuje, jak tomu bylo na Krymu," míní běloruský server. "V Bělorusku nic takového není. Snahy nuceně sjednotit obě země narazí na odpor (...) To celou operaci dělá příliš nákladnou, než aby se ji pokusili uskutečnit," dodal. Sotva se Moskvě podaří Lukašenka přesvědčit, aby se vzdal moci, "ať cukrem, či bičem".

Rusko podporovalo Lukašenka v posledních 25 letech půjčkami a dodávkami levnější ropy a plynu. Od loňska se však tato pomoc začala zmenšovat, což Lukašenka přimělo k obvinění Ruska ze šikanování menšího partnera. Minsk tvrdí, že kvůli změnám v ruské daňové politice přišel o stovky milionů dolarů ročně, a žádá odškodnění. Moskva zase argumentuje, že Bělorusko dotovala miliardami dolarů, připomněla agentura Reuters.

V Rusku se také spekuluje o případné Putinově politické budoucnosti v čele společného státu po roce 2024, kdy mu vyprší stávající mandát hlavy ruského státu. Kreml to ale popírá a také Putin prohlásil, že žádné plány na sjednocení Ruska a Běloruska neexistují.

Související

Více souvisejících

Alexandr Lukašenko Bělorusko Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy