Norsko zakáže pití alkoholu v restauracích a návštěvy domácností

Norsko od pondělí zavádí přísnější protiepidemická opatření. Oznámila to dnes premiérka Erna Solbergová. Mezi opatřeními, jež mají platit do 18. ledna, je zákaz podávání alkoholických nápojů v barech a restauracích či zákaz návštěv mezi členy různých domácností, píše agentura Reuters. V Norsku se v uplynulém měsíci zrychlil růst výskytu koronaviru.

Oslo
doporučujeme

"Zaznamenáváme různé signály nové vlny nákazy," uvedla premiérka Solbergová. Podle ní Norové musí na dva týdny pozastavit svůj společenský život, aby se epidemie "nevymkla kontrole".

Ve čtvrtek Norsko zavedlo povinnost testování všech cestujících ze zahraničí. Úřady se obávají zavlečení do země nových nakažlivějších mutací koronaviru. Země však v sobotu zrušila zákaz leteckých spojů s Británií, kde se prokázala jedna z nových mutací.

V sobotu norská vláda oznámila přerušení výuky na vysokých školách do 18. ledna. Další omezení platí na lokální úrovni podle místní epidemiologické situaci. Například v hlavním městě Oslu jsou uzavřené tělocvičny, kina a divadla.

Podle výpočtů norského ministerstva zdravotnictví šíření koronaviru v zemi zrychluje - reprodukční číslo, které ukazuje, kolik dalších osob v průměru nakazí jeden infikovaný, se zvýšilo na 1,3. To znamená, že se počet nově nakažených zvyšuje.

V posledních dvou týdnech loňského roku Norsko vykazovalo po Islandu, Řecku a Finsku, nejnižší počet nově nakažených koronavirem za posledních 14 dní na 100.000 obyvatel. V Norsku jich bylo 114, v České republice ve stejném období 876. Od začátku epidemie se v pětimilionové zemi nakazilo koronavirem zhruba 51.000 lidí a v souvislosti s nemocí ich 436 zemřelo.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rusku se mají konat nepovolené akce na podporu Navalného

23.01.2021 07:47 V Rusku se dnes mají konat nepovolená shromáždění na podporu opozičního předáka Alexeje Navalného,…

Policie v Londýně rozpustila svatbu se 150 účastníky

22.01.2021 21:57 Britská policie ve čtvrtek večer v severní části Londýna rozpustila svatbu, které se účastnilo 150…

Navalnyj vzkázal z vězení: Nechystám se spáchat sebevraždu

22.01.2021 21:45 Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj vzkázal z vězení, že je v dobrém fyzickém i psychickém stavu…

WHO se dohodla na nákupu vakcíny Pfizer/BioNTech pro chudé země

22.01.2021 21:26 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila, že se dohodla s konsorciem Pfizer/BioNTech na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama