Papež František se s věřícími společně pomodlil za konec pandemie

Papež František se dnes v poledne SEČ společně s věřícími z celého světa pomodlil za konec koronavirové pandemie. Informoval o tom server Vatican News. K modlitbě hlavy katolické církve se připojili i ortodoxní, anglikánští či protestantští církevní představitelé.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Papež František
doporučujeme

"Modlíme se dnes za nemocné a jejich rodiny, za zdravotníky a všechny ty, kteří pomáhají, představitele občanských sdružení, policisty i dobrovolníky," uvedl papež v poledne v apoštolské knihovně ve Vatikánu předtím, než se pomodlil Otčenáš. Jeho proslov a modlitbu přenášel Vatikán online.

K výzvě papeže k dnešní modlitbě se připojil například i arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který je duchovním vůdcem anglikánské církve a který na sociální síti twitter pod hashtagem #PrayTogether sdílel společnou modlitbu.

Papež František zvolil ke společné modlitbě dnešní den, kdy si mnozí křesťané připomínají svátek Zvěstování Páně. Papež vyzval všechny, aby se společně pomodlili za konec utrpení, které vyvolává pandemie nemoci COVID-19, způsobená koronavirem SARS-CoV-2. Ten se začal šířit na přelomu roku do světa z Číny a dosud se jím nakazilo přes 420.000 lidí. Skoro 19.000 z nakažených ve světě zemřelo a téměř 110.000 se zatím uzdravilo. Itálie je druhou nejhůře postiženou zemí po Číně co do počtu nakažených.

Tři nakažené koronavirem k dnešnímu dni zaznamenal i Vatikán. Papež se tento měsíc také podrobil testu na koronavirus poté, co mu nebylo dobře. Test byl negativní.

Vatikán už kvůli šíření nákazy oznámil, že až do odvolání bude možné modlitby papeže Františka a jeho audience sledovat jen na streamingové službě Vatikánu. Kvůli pandemii se také letos budou všechny liturgické obřady velikonočního týdne na vatikánském Svatopetrském náměstí konat bez věřících.

Dnes vydal Vatikán nový dekret, který umožňuje biskupům a kněžím v době Velikonoc v zemích postižených pandemií nemoci COVID-19 provádět liturgické obřady bez věřících. Mohou je podobně jako Vatikán lidem zprostředkovat prostřednictvím živého internetového vysílání. Podle dekretu se má také letos vynechat tradiční mytí nohou na Zelený čtvrtek, které odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním a zpravidla se odehrává v kostele.

Kvůli koronavirové pandemii papež František v pátek udělí mimořádně požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu), které obvykle uděluje pouze o Vánocích a Velikonocích. Papežovo požehnání bude moci veřejnost sledovat v pátek od 18:00 SEČ prostřednictvím internetu či televize.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus není hrozba, tvrdí Lukašenko a uspořádal hokejový turnaj

29.03.2020 09:21 Zatímco se svět obává vysoce nakažlivé nemoci COVID-19 a umírají na ni denně tisíce lidí, běloruský…

Nakažený britský premiér vyzval občany, aby zůstali doma

29.03.2020 08:29 Britský premiér Boris Johnson napsal dopis, v němž vyzývá občany, aby zůstali doma a pomohli tak…

Celebrity? Odchod Harryho a Meghan z královských rolí nemá v dějinách…

29.03.2020 06:36 Nevídané změny v britské královské rodině zahájil letos na začátku ledna deklarovaný úmysl prince…

Británie má více než 1000 obětí koronaviru

28.03.2020 18:39 Počet obětí nákazy koronavirem ve Velké Británii překročil tisícovku a dosáhl 1019, uvedly dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama