Putinismus je záchranou pro svět? Sociolog promluvil o vládnutí v Rusku

NÁZOR - Poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov minulý týden zveřejnil komentář, ve kterém charakterizoval putinismus jako "funkční ideologii každodennosti, se všemi jejími sociálními inovacemi a přínosnými protiklady", poukazuje v komentáři pro server Moscow Times Konstantin Gaaze, sociolog z Carnegie Moscow Center.

Debata za zavřenými dveřmi

Surkov v putinismu rovněž vidí "světovou politickou záchranu vládnutí", nastiňuje odborník. Připomíná, že diskuze o putinismu coby ideologii a politické doktríně se vedou již dlouhou dobu a mají mnoho rozměrů.

Jedním z nich je otázka dědictví a nástupnictví v pravém smyslu slova, upozorňuje sociolog. Zdůrazňuje, že pokud má Vladimir Putin skutečně opustit post ruského prezidenta - ať v roce 2024 či dříve -, je čas rozhodnout, jaké z jeho reforem stojí za to ponechat pro budoucnost.

"Nyní však ve skutečnosti hovoříme o rozhovorech za zavřenými dveřmi," pokračuje Gaaze. Konstatuje, že zatímco představitelé Kremlu a prezidentovi přátelé jednají v rámci svého kruhu o "věčném" a "starém" Putinovi, mladší u vedlejšího stolu nastiňují své fantasie o budoucnosti, která si ponechá současnou doktrínu, ale určitě změní dosavadní systém vlády v Rusku.

Momentálně jde o pouhé rozmary, nikoliv o politiku, tvrdí expert. Sám se před několika lety pokusil popsat putinismus a formuloval myšlenku, že v Rusku existují dva státy, denní a noční.

Denní stát je podle Gaazeho běžný ruský stát - vláda, činitelé, úředníci -, který v rámci dnešních standardů nefunguje nejlépe, ale ani nejhůře. Noční stát je pak stát bezpečnostních složek a vlivných kremelských dvořanů, kde poradce viceprezidenta sedí v sídle vlády a na vládním počítači sepisuje další kauzu Jukos, kde bývalý ministr Alexej Uljukajev skončil v cele, kam jej poslal jeden z nejbližších Putinových poradců, vysvětluje sociolog.

Doktrína eroze státnosti

"Dnes to vypadá, že jsem se spletl," přiznává expert. Deklaruje, že v Rusku neexistují dva státy, ale státní aparát, který je loutkou a složitým strojem, má vlastní vnitřní logiku, hierarchický systém a síly, jejichž relevance se neustále mění v důsledku druhého vnějšího aktéra, kterého lze pro lepší srozumitelnost označit jako režim.     

Režim může tahat za nitky loutkového státního aparátu, ale také jednat nezávisle na něm, domnívá se Gaaze. Vysvětluje, že jde o tajnou společnost, která se schází na luxusních dačách a rezidenčních klubech.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V případě ruského státu je putinismus naprostý opak toho, čemu se v politické teorii říká Leviathan, tvrdí sociolog. Domnívá se, že suverénní moc, respektive režim v Rusku není hlavou obří mechanické bytosti a nenalezneme ho ani v stejném existenčním rozměru jako tuto bytost.

"Putinismus je doktrína eroze státnosti coby myšlenky a destrukce státu coby stabilního tělesa lidí, jednání a institucí," deklaruje sociolog. Míní, že v jistém směru putinismus opakuje kroky bolševiků, kteří poté, co ovládli mocenské instituce, nevládli jejich prostřednictvím, ale z centra za zavřenými dveřmi, z politbyra.

Právě v tom leží odpověď na otázku, proč je putinismus svým způsobem úspěšný, uvádí Gaaze. Vysvětluje, že když stát říká politice "ne", ukazuje tím svou suverenitu a solventnost. Pokud však stát vyplázne svůj jazyk a přemění ho v pomyslný dopravní pás nekonečné přestavby, nastane jeho konec, uzavírá sociolog.

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Vladislav Surkov (Putinův poradce)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

1. máj

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

včera

Počasí: Česko zasáhl silný vítr. Meteorologové vydali výstrahu

Meteorologové vydali výstrahu před silným větrem. Ten bude podle ČHMÚ.cz řádit na části území až do zítřejšího večera.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy