NÁZOR - Poradce ruského prezidenta Vladislav Surkov minulý týden zveřejnil komentář, ve kterém charakterizoval putinismus jako "funkční ideologii každodennosti, se všemi jejími sociálními inovacemi a přínosnými protiklady", poukazuje v komentáři pro server Moscow Times Konstantin Gaaze, sociolog z Carnegie Moscow Center.
Debata za zavřenými dveřmi
Surkov v putinismu rovněž vidí "světovou politickou záchranu vládnutí", nastiňuje odborník. Připomíná, že diskuze o putinismu coby ideologii a politické doktríně se vedou již dlouhou dobu a mají mnoho rozměrů.
Jedním z nich je otázka dědictví a nástupnictví v pravém smyslu slova, upozorňuje sociolog. Zdůrazňuje, že pokud má Vladimir Putin skutečně opustit post ruského prezidenta - ať v roce 2024 či dříve -, je čas rozhodnout, jaké z jeho reforem stojí za to ponechat pro budoucnost.
"Nyní však ve skutečnosti hovoříme o rozhovorech za zavřenými dveřmi," pokračuje Gaaze. Konstatuje, že zatímco představitelé Kremlu a prezidentovi přátelé jednají v rámci svého kruhu o "věčném" a "starém" Putinovi, mladší u vedlejšího stolu nastiňují své fantasie o budoucnosti, která si ponechá současnou doktrínu, ale určitě změní dosavadní systém vlády v Rusku.
Momentálně jde o pouhé rozmary, nikoliv o politiku, tvrdí expert. Sám se před několika lety pokusil popsat putinismus a formuloval myšlenku, že v Rusku existují dva státy, denní a noční.
Denní stát je podle Gaazeho běžný ruský stát - vláda, činitelé, úředníci -, který v rámci dnešních standardů nefunguje nejlépe, ale ani nejhůře. Noční stát je pak stát bezpečnostních složek a vlivných kremelských dvořanů, kde poradce viceprezidenta sedí v sídle vlády a na vládním počítači sepisuje další kauzu Jukos, kde bývalý ministr Alexej Uljukajev skončil v cele, kam jej poslal jeden z nejbližších Putinových poradců, vysvětluje sociolog.
Doktrína eroze státnosti
"Dnes to vypadá, že jsem se spletl," přiznává expert. Deklaruje, že v Rusku neexistují dva státy, ale státní aparát, který je loutkou a složitým strojem, má vlastní vnitřní logiku, hierarchický systém a síly, jejichž relevance se neustále mění v důsledku druhého vnějšího aktéra, kterého lze pro lepší srozumitelnost označit jako režim.
Režim může tahat za nitky loutkového státního aparátu, ale také jednat nezávisle na něm, domnívá se Gaaze. Vysvětluje, že jde o tajnou společnost, která se schází na luxusních dačách a rezidenčních klubech.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.V případě ruského státu je putinismus naprostý opak toho, čemu se v politické teorii říká Leviathan, tvrdí sociolog. Domnívá se, že suverénní moc, respektive režim v Rusku není hlavou obří mechanické bytosti a nenalezneme ho ani v stejném existenčním rozměru jako tuto bytost.
"Putinismus je doktrína eroze státnosti coby myšlenky a destrukce státu coby stabilního tělesa lidí, jednání a institucí," deklaruje sociolog. Míní, že v jistém směru putinismus opakuje kroky bolševiků, kteří poté, co ovládli mocenské instituce, nevládli jejich prostřednictvím, ale z centra za zavřenými dveřmi, z politbyra.
Právě v tom leží odpověď na otázku, proč je putinismus svým způsobem úspěšný, uvádí Gaaze. Vysvětluje, že když stát říká politice "ne", ukazuje tím svou suverenitu a solventnost. Pokud však stát vyplázne svůj jazyk a přemění ho v pomyslný dopravní pás nekonečné přestavby, nastane jeho konec, uzavírá sociolog.
Související

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
Rusko , Vladimír Putin , Vladislav Surkov (Putinův poradce)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Indie poslala rakety na Pákistán, ten jí sestřelil stíhačky
včera

Izrael plánuje Pásmo Gazy vymazat z mapy. Civilisty chce vystěhovat za hranice
včera

Nejhlasitějším výkřikem je ticho. Děti v Pásmu Gazy ani nemají sílu plakat, hlady trpí i těhotné
včera

Přidejte se k USA, získáte skvělou zdravotní péči, řekl Trump Carneymu. Nejsme na prodej, opáčil kanadský premiér
včera

Dva Evropané i největší Putinův spojenec. Kdo pojede do Ruska na oslavy Dne vítězství?
včera

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Merz byl zvolen německým kancléřem
včera

Evropa hledá cestu ven z ruské energetické pasti. Má ale plán
včera

Kanadský premiér Mark Carney míří do Bílého domu. Na pozadí ochladlých vztahů se sejde s Trumpem
včera

Českou televizi dočasně povede Fila. Ředitelkou se chce stát Šmuclerová
včera

Mimořádná zpráva Souček končí v čele České televize, rada ho odvolala
včera

Dostavba Dukovan zastavena. Soud den před podpisem zastavil největší tendr v české historii
včera

Před šesti měsíci se jeho vláda zhroutila, po dnešku zůstává Scholz německým kancléřem
včera

Mimořádná zpráva Historický otřes v Německu: Merze nezvolili kancléřem. Krizová jednání odstartovala, AfD žádá nové volby
včera

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi
včera

Dokáže se Evropa ubránit bez USA? Renomovaní experti sestavili plán, jak na to, politikům se líbit nebude
včera

Volba papeže je na spadnutí. Vatikán vypne veškerý mobilní signál
včera

Ukrajinské drony podruhé zaútočily na Moskvu, krátce před vojenskou přehlídkou
včera

Výhled počasí do konce května. Na předčasný start léta to nevypadá
5. května 2025 21:57
IKEM oznámil smutnou zprávu. Zemřel Jiří Čáp, stál u zásadních inovací v léčbě
Institut klinické a experimentální medicíny se v pondělí loučí s výjimečným pracovníkem Jiřím Čápem. Bylo mu 54 let. Čáp působil i na armádní misi, zajímal se také o veterinární medicínu.
Zdroj: Jan Hrabě