Ruská policie zadržela u památníku opozičníka Němcova osm lidí

Ruská policie dnes zadržela osm lidí, kteří se pokoušeli položit květiny u památníku zavražděného opozičního politika Borise Němcova nedaleko moskevského Kremlu. Informoval o tom server OVD-Info, který monitoruje aktivity ruské policie. V pátek ruské úřady nechaly improvizovaný památník odstranit a zadržely dva aktivisty, kteří u něj hlídkovali, uvedla rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

Policie Rusko, ilustrační foto
doporučujeme

Policie zadržení aktivistů ani odstranění památníku nekomentovala. Rozhlasová stanice Echo Moskvy uvedla, že šlo o preventivní akci, která měla zabránit tomu, aby se u památníku nesrotili demonstranti, kteří žádají propuštění opozičního předáka Alexeje Navalného. Tomu dnes soud zamítl odvolání a potvrdil mu trest vězení za porušení pravidel podmínečného trestu.

Němcov patřil k nejhlasitějším kritikům režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Zavražděn byl 27. února 2015 cestou domů na mostě nedaleko Kremlu. Stalo se to několik dní před demonstrací proti Putinově vládě a proti válce na Ukrajině. V té době také Němcov připravoval zprávu zabývající se úlohou Ruska v konfliktu na Ukrajině. Za vraždu byla odsouzena skupina Čečenců, objednavatele zločinu se ale veřejnost nedozvěděla.

Neoficiální památník na místě Němcovovy vraždy s fotografiemi, květinami a svíčkami nechaly úřady odstranit už několikrát. Příznivci opozičníka jej ale vždy znovu obnovili.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AstraZeneca spolehlivě chrání i seniory, tvrdí britská studie

06.03.2021 10:15 Podle nové britské studie snižuje výrazně již první dávka vakcíny AstraZeneca riziko nákazy…

Před 85 lety vpochodovaly Hitlerovy jednotky do Porýní

06.03.2021 07:11 Za bezmocného přihlížení celé Evropy nechal před 85 lety, 7. března 1936, nacistický vůdce Adolf…

Pro cesty z Británie do zahraničí bude potřeba nový dokument

05.03.2021 18:11 Brity čeká od pondělí 8. března při cestách do zahraničí více papírování. Nově budou muset vyplnit…

Bělorusko požádalo o vydání Cichanouské, Litva to odmítla

05.03.2021 13:21 Bělorusko dnes požádalo Vilnius o vydání opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské, která po odchodu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama