Rusko oznámilo rekordní počet úmrtí na covid, situace je vážná i na Ukrajině

V Rusku za poslední den zemřelo v souvislosti s koronavirem 442 pacientů, což je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie. Země rovněž hlásí už čtvrtý den v řadě více než 22.000 nově potvrzených případů infekce SAR-CoV-2, testy za posledních 24 hodin prokázaly koronavirus u 22.410 osob.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2), foto: Martin Sanchez
doporučujeme

Ruský úřad na ochranu zdraví spotřebitelů Rospotrebnadzor dnes uvedl, že na Sibiři se objevují mutace koronaviru. "Vidíme určité změny... na Sibiři, které nám umožňují domnívat se, že v tomto regionu se vytváří vlastní verze (koronaviru) se specifickými mutacemi," řekla šéfka Rospotrebanadzoru a současně hlavní hygienička země Anna Popovová. Detaily neposkytla, nicméně podle agentury Reuters dodala, že tyto mutace nečiní virus více nebezpečným.

Popovová potvrdila, že zdravotníci nyní provádějí klinické testy ruské vakcíny EpiVakKorona, vyvinuté novosibirským centrem Vektor. Jeho ředitel Rinat Maksjutov se dnes nechal slyšet, že mutace na účinnost očkovací látky EpiVakKorona nemají vliv. Tu Rusko schválilo jako druhou po vakcíně Sputnik V, kterou vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Moskva oba preparáty schválila ještě předtím, než byly dokončeny všechny potřebné testy týkající se jejich bezpečnosti a účinnosti.

Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa, kde žije přibližně 146 milionů obyvatel, nakazilo od začátku šíření nákazy přes 1,9 milionu lidí. Z toho 33.931 infikovaných zemřelo, uvedl Interfax. Naopak zotavilo se více než 1,4 milionu lidí.

Rusko je z hlediska počtu nakažených pátou nejpostiženější zemí na světě, po Spojených státech, Indii, Brazílii a Francii. Podle počtu úmrtí je na 13. příčce, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně.

Ukrajina za poslední den hlásí 11.968 nově prokázaných infekcí a agentura Unian připomíná, že to je druhý nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Dosavadní maximum ministerstvo zdravotnictví zaregistrovalo 14. listopadu, kdy testy potvrdily nákazu u 12.524 osob.

Celkem se na Ukrajině, která má přibližně 42 milionů obyvatel, infikovalo od vypuknutí pandemie 557.657 osob. Za poslední den v souvislosti s koronavirem zemřelo 159 lidí, celkem země eviduje 9856 takových úmrtí. Uzdravilo se naopak 250.983 nakažených. Ukrajina je podle JHU sedmnáctou nejpostiženější zemí na světě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid v Rusku: Počet mrtvých překročil hranici 40 tisíc, rekordně přibývá…

01.12.2020 10:46 Rusko dnes oznámilo 569 úmrtí v souvislosti s koronavirem za poslední den, což je dosud nejvíce. Od…

Elton John vyzval k širšímu testování na virus HIV

01.12.2020 08:13 Zpěvák Elton John se připojil k předním britským charitativním skupinám bojujícím proti HIV/AIDS v…

Běloruský student u soudů pyká za demonstrace i práci pro KGB

01.12.2020 08:09 Běloruský vysokoškolák Jan Salanovič byl od začátku listopadu již šestkrát odsouzen za účast na…

V Bělorusku demonstrovali proti režimu důchodci

30.11.2020 20:02 Stovky důchodců dnes v Minsku - a v menším počtu i v dalších běloruských městech - demonstrovaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama