Ruští hackeři nemíří vždy vysoko. Útoky ohrozily i aktivistu, profesora či novináře

Útoky hackerů se mohou týkat i zdánlivě nezajímavých osob. V dezinformačním tažení kolem války na Ukrajině se oběťmi stalo několik akademických pracovníků. Jedním z nich je profesor z London School of Economics Gwythian Prins. Hackeři se dostali do jeho osobních mailů a zveřejnili je. Nešlo jen o neškodné diskuze o Prinsově každodenním životě, ale také mimořádná tvrzení o spiknutí establishmentu s cílem ovládnout britskou vládu.

Ilustrační fotografie.

Podle serveru Politico měl být skutečným cílem Prinsův bývalý přítel a zároveň bývalý šéf přední britské špionážní agentury MI6 Richard Dearlove. Často si vyměňovali šifrované maily a hovoří se o nich jako o spoluspiklencích.

Další ruští hackeři se zaměřili na marxistického aktivistu Paula Masona. Ten dříve působil jako ekonomický novinář a nyní je známým politickým komentátorem. Naléhal na své levicové kolegy, aby podpořili britskou snahu čelit ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Oba tyto cíle se nachází na opačném konci politického spektra - Prins je profesor a akademik, Mason levicový aktivista. Spojuje je ale zveřejnění jejich osobních mailů na krajně levicových webech. Tam se vyskytly násilně psané příběhy s útočnými motivy, které však nemají příliš úzký vztah ke skutečnému obsahu mailů. Pověst poškozených nakonec nejvíce poškodily hlučné diskuze na internetu.

„Kreml a aktéři s ním spojení každý den používají dezinformace, kybernetické útoky a propagandu, aby zmátli a narušili bezpečnost. Nikdo vůči těmto hrozbám není imunní,“ varoval spoluzakladatel Centra pro informační odolnost Ross Burley. Podle něj se technologie stále zdokonalují. „Zaměřují se na novináře, politiky, vládní úředníky, akademiky a společenské aktéry s různými vlivy,“ dodal.

Jde o tzv. operace „hack and leak“. Útočník se nabourá do osobních či profesních dat poškozeného a následně je zveřejní kdekoliv na internetu.

Odborníci varují, že hackeři napojení na stát nebo dokonce nezávislí hackeři prodávají své nelegálně získané zboží dalším mocnostem. Často sledují LinkedIn a jiné sociální sítě s falešnými profily, aby zjistili, kdo s kým soukromě mluví. Díky tomu si připraví útok na více cílů v rámci skupin přátel nebo kolegů.

Právě britský profesor Prins vášnivě podporoval brexit. Veřejně se chlubil kontakty nejen uvnitř vlády Spojeného království, ale také mezi konzervativními bojovníky za brexit. Údajně počítal s tím, že ho lidé nebudou mít právě v lásce. Pro hackery, kteří mohou komukoli vážně uškodit, byl však sázkou na jistotu.

Hackeři se mnohdy ve vyskakovacích okéncích na různých webech chlubili senzačními nálezy. Uniklé soukromé maily popisovali za senzaci poukazující na spiknutí uvnitř britské vlády, díky které byl dosazen na své místo tvrdý bojovník za odchod Británie z Evropské unie, premiér Boris Johnson. Ve skutečnosti však odkazovaly spíše na nudný život Prinse a jeho diskuze ohledně brexitu. Žádný z mailů neodhaloval jedinou známku spiknutí.

Přezkum ukázal pouze na snahu Prinse a dalších lidí v jeho síti přijít na způsob, jak zdiskreditovat někdejší premiérku Theresu Mayovou, když vrcholil boj o brexit. Prins a jeho přátelé byli frustrovaní dohodou, kterou Mayová vyjednala a která nechávala Velkou Británii blíže k EU než jiné alternativy prosazované euroskeptiky. Tato skupina se zoufale snažila ovlivnit proces, ale uniklé zprávy spíše poukazují na skupinu dobře propojených nešťastných starších občanů s výstředními nápady a chybějící pákou k dosažení změn.

Nebezpečný bývalý agent?

Konverzace obsahovaly diskuzi o vysloužilém šéfovi MI6 Dearlovovi. Údajně zadával výzkumné operace proti nejvyšším britským úředníkům zapojeným do vyjednávání o brexitu. Dearlove si prý stěžoval na „mafii neloajálních státních úředníků“, která dohlíží na jednání o brexitu. Ze všeho ale nakonec mělo sejít, když oznámil, že jeho zdroje žádné cenné informace nemají.

Jinde Prins tvrdí, že chce Dearlove získat maximální zpravodajské informace o civilní proevropské skupině Best of Britain, o níž hovořil jako o spoluspiklencích proti brexitu. Prinse nadchly návrhy, že by Dearlove mohl zapojit bývalé kolegy z řad CIA. „Říká, že lidé, které má na mysli, jsou opravdoví experti na tento druh špionáže,“ chválil si Prins údajnou spolupráci s Dearlovem v konverzaci se spolupracovníkem.

„Je to maskirovka (výraz pro ruské vojenské dezinformace, pozn. red.)? Je to pravé? Je to falešné?“ ptal se Prins svých přátel. Přemýšlel také o užití dokumentu, kterým by přiměl premiérku k zaplacení výkupného. Chtěl se dokonce podepsat „Váš krvežíznivý“. Chvílemi se sice zdá, že Prins usiloval o převrat, přesto je skupina nakonec bezmocná a její výměny názorů jsou protkané paranoiou.

„Lze věřit Dearlovovi tak jako jednomu z nás?“ ptal se Prins v jednom okamžiku. Pro zpravodajský server Politico však odmítl mluvit a sám Dearlove nebyl k zastižení. Publikoval však článek v britském magazínu Spectator, kde únik informací přiznal. 

„Někteří naši zastánci brexitu při obraně Ukrajiny a kritice ruské agrese byli docela otevření,“ popsal Dearlove ve svém článku pro Spectator.

Proruský novinář viní Brity ze zrady

Po týdnech práce hackerů si e-maily převzala webová stránka Grayzone slibující „originální investigativní žurnalistiku“. Ta si již dříve vysloužila například pochvalu hollywoodského režiséra Olivera Stonea, který je známý svým zájmem o konspirační teorie.

Grayzone předjímá pověst o prosazování příběhů odpovídajících některým narativům kremelské, čínské či syrské propagandy. O úniku napsal britský reportér Kit Klarenberg, který pracuje v Srbsku a mimo jiné má praxi na Kremlem kontrolovaných stránkách Sputnik nebo Russia Today.

Ve článku se snaží umocnit význam uniklých informací. „Snahy této skupiny by se mohly rovnat obvinění ze zrady,“ napsal Klarenberg.

„Předpokládám, že mám docela dramatický způsob psaní. Rozhodně jsem se však vědomě nesnažil přehánět význam slova zrada,“ řekl Klarenberg pro web Politico v telefonickém rozhovoru. Argumentoval tím, že tato skupina nepochybně diskutuje o tom, jak podkopat demokratický proces pomocí „podvratných prostředků“. „I kdyby plány nevyšly, zúčastnění aktéři mají ve vládě vliv. Únik vrhl důležité světlo na to, jak může westminsterská taktika tlaku skutečně fungovat,“ doplnil Klarenberg.

„Řada občanů znepokojených tím, že hlasování o brexitu z roku 2016 bylo zmanipulováno, se sešla v hospodě, aby zjistili, zda s tím mohou něco dělat. Mohli bychom si myslet, že to byl dokonalý příklad demokracie na nejnižší úrovni. Kromě toho, že z toho nic nevzešlo a ta skupinka už se nikdy nesetkala,“ myslí si Klarenberg.

Dodal, že tato skutečnost byla znepokojivá pro přátele, kteří viděli jeho soukromý život a zprávy zveřejněné online. „Vzhledem k mé profesionální deformaci nejsem těmito věcmi nijak zvlášť rozhozen. Pro ostatní zúčastněné to ale byla novinka. Zároveň mohla vyvolat směs hněvu a starostí,“ vysvětlil bývalý vedoucí MI6 Dearlove.

Rusové se pokusili i o diskreditaci novináře

Od začátku června tohoto roku stránka Grayzone zveřejnila řadu článků na základě uniklých mailů bývalého novináře z britské televize Channel 4 Paula Masona. Texty se zdají být zaměřeny na diskreditaci Masona, což naznačuje, že je propagandistickým mluvčím britských tajných služeb. Grayzone zdůrazňuje jeho úsilí bojovat proti proruským narativům online, a to nejen mezi akademiky, ale také v krajní levici.

Jako důkaz hanebného spiknutí Grayzone uvádí jeho soukromou komunikaci s úředníkem pracujícím v dezinformačním oddělení na ministerstvu zahraničí Spojeného království. „Je jeho činnost ovlivněna stínovými státními aktéry?“ ptá se Klarenberg ve svém červnovém článku o Masonovi. Klarenberg také ve svém článku uvažoval, zda byl pokus Masona stát se členem parlamentu součástí britské zpravodajské operace s cílem „zničit protiválečnou levici“.

Mason pro server Politico odmítl komentovat obsah uniklých mailů. „Mohou být pozměněny nebo zfalšovány. Publikace na Grayzone má za následek napomáhání dezinformační kampani hack and leak podporované ruským státem“ varoval Mason.

Mason silně podporoval britskou podporu Ukrajiny ve formě zbraní. Pro některé levicově smýšlející osoby je to kontroverzní téma, často tak proti němu bojují. „Okolnosti útoku naznačují, že je vysoce pravděpodobné, že útok provedl ruský stát nebo jím podporovaná jednotka,“ napsal Mason na svém osobním blogu. Pro Politico tento příspěvek ale odmítl komentovat.

Válečná propaganda

Základní motivací celé operace je ruská invaze na Ukrajinu. Ruští hackeři se snaží podkopat britské osobnosti, které vystupují proti Putinovi. „Při zacílení na Dearlova se hackeři snažili destabilizovat Borise Johnsona. Bylo to naznačování, že ho k moci přivedla banda bývalých strašidel při převratu,“ upozornil jeden z pozorovatelů studujících taktiku hack and leak.

Odborníci předpokládají, že oba hacky byly phishingové. Poukazují na hackerskou organizaci Cold River. Ta už dříve pracovala proti firmám působícím na Blízkém východě a od invaze na Ukrajinu pracuje daleko intenzivněji. Skupina známá také jako Callisto či Reuse se podle expertů zaměřila na různé americké think-tanky, kanceláře NATO nebo armády ve východoevropských zemích.

„Odborné zkoumání, které provedly bezpečnostní týmy Google, ukazuje, že se nejednalo o nějakého hackera ve své domácí pracovně, ale o operaci tak sofistikovanou, že ji mohl provést pouze státní aktér,“ řekl Dearlove.

Skupina v e-mailech zřejmě použila taktiku udělení pověření, která nenápadně donutí oběti zadat uživatelská jména a hesla na stránky, které vypadají jako pravé. V obou případech byly hacknuty švýcarské stránky ProtonMail, což je poskytovatel e-mailu s pověstí vysoké bezpečnosti.

Obsah, který hackeři získají, je následně sdílen zahraničními weby a na platformách sociálních sítí, jako například Telegram. Poté skončí na zakázkově vyrobených webech zaměřených na Spojené království nebo jsou předány blogerům, kteří jsou známí svým protizápadním postojem.

„Pokud je materiál fakticky přesný, pak si myslím, že by měl být zveřejněn bez ohledu na zdroj. Oba příběhy obsahují dostatek červených vlajek k tomu, aby byly zajímavé. Úniky nesouvisely s Kremlem. Pokud CIA nabourá čínské, ruské nebo íránské vládní počítače a pak zveřejní obsah, tak tam sedí novináři a myslí si, že toto přichází od agentury, která se po celá desetiletí zabývá všemi možnými zavrženíhodnými podvody po celém světě? Nemyslím si, že novináři v západním světě mají takové úvahy,“ shrnul Klarenberg.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Europarlament schválil sjednocení nabíječek. Od roku 2024 telefony už jen…

04.10.2022 14:09 Evropský parlament dnes učinil jeden z posledních kroků na cestě EU k zavedení jednotného…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Spolu bez vlastního kandidáta na Hrad. Nepřímou podporu dostala trojice…

04.10.2022 15:42 Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního…

Ukrajinci tvrdí, že osvobodili padesátku obcí při postupu na jihu země

04.10.2022 21:51 Aktualizováno Ukrajinská armáda osvobodila v Chersonské oblasti na jihu země již padesátku obcí, uvedl dnes v…

Šojgu: Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace…

04.10.2022 21:12 Aktualizováno Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení částečné mobilizace rozšířilo už 200.000 lidí, sdělil…

Záporožská jaderná elektrárna je částečně zaminovaná, tvrdí činitel

04.10.2022 21:05 Aktualizováno První a druhý blok Záporožské jaderné elektrárny jsou zaminované. Na tiskové konferenci to dnes…

Operátor Nord Streamu 1 čeká na svolení k inspekci poničených míst

04.10.2022 21:01 Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 1 chce sám prohlédnout poničená místa na potrubí…

Gazprom by mohl zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska

04.10.2022 16:57 Ruská státní plynárenská společnost Gazprom by mohla zcela zastavit dodávky plynu do Moldavska,…

Zelenskyj podepsal výnos, kterým zneplatnil ruskou anexi částí Ukrajiny

04.10.2022 16:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal výnos, který za neplatné od samého počátku…

Zelenskyj podpisem nařízení znemožnil vyjednávání Kyjeva s Putinem

04.10.2022 14:16 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal nařízení, které znemožňuje diplomatická…

G7 zavede strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích

04.10.2022 12:04 Nové sankce na ruskou ropu a ropné produkty země skupiny vyspělých ekonomik G7 přijmou ve třech…

Ruský parlament schválil začlenění obsazených ukrajinských regionů do Ruska

04.10.2022 10:52 Horní komora ruského parlamentu dnes podle agentury TASS jednomyslně schválila připojení čtyř…

Duma schválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k…

03.10.2022 21:06 Aktualizováno Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, dnes schválila smlouvy o připojení čtyř…

Související:

Právě se děje

reklama