Ruští hackeři nemíří vždy vysoko. Útoky ohrozily i aktivistu, profesora či novináře

Útoky hackerů se mohou týkat i zdánlivě nezajímavých osob. V dezinformačním tažení kolem války na Ukrajině se oběťmi stalo několik akademických pracovníků. Jedním z nich je profesor z London School of Economics Gwythian Prins. Hackeři se dostali do jeho osobních mailů a zveřejnili je. Nešlo jen o neškodné diskuze o Prinsově každodenním životě, ale také mimořádná tvrzení o spiknutí establishmentu s cílem ovládnout britskou vládu.

Podle serveru Politico měl být skutečným cílem Prinsův bývalý přítel a zároveň bývalý šéf přední britské špionážní agentury MI6 Richard Dearlove. Často si vyměňovali šifrované maily a hovoří se o nich jako o spoluspiklencích.

Další ruští hackeři se zaměřili na marxistického aktivistu Paula Masona. Ten dříve působil jako ekonomický novinář a nyní je známým politickým komentátorem. Naléhal na své levicové kolegy, aby podpořili britskou snahu čelit ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi.

Oba tyto cíle se nachází na opačném konci politického spektra - Prins je profesor a akademik, Mason levicový aktivista. Spojuje je ale zveřejnění jejich osobních mailů na krajně levicových webech. Tam se vyskytly násilně psané příběhy s útočnými motivy, které však nemají příliš úzký vztah ke skutečnému obsahu mailů. Pověst poškozených nakonec nejvíce poškodily hlučné diskuze na internetu.

„Kreml a aktéři s ním spojení každý den používají dezinformace, kybernetické útoky a propagandu, aby zmátli a narušili bezpečnost. Nikdo vůči těmto hrozbám není imunní,“ varoval spoluzakladatel Centra pro informační odolnost Ross Burley. Podle něj se technologie stále zdokonalují. „Zaměřují se na novináře, politiky, vládní úředníky, akademiky a společenské aktéry s různými vlivy,“ dodal.

Jde o tzv. operace „hack and leak“. Útočník se nabourá do osobních či profesních dat poškozeného a následně je zveřejní kdekoliv na internetu.

Odborníci varují, že hackeři napojení na stát nebo dokonce nezávislí hackeři prodávají své nelegálně získané zboží dalším mocnostem. Často sledují LinkedIn a jiné sociální sítě s falešnými profily, aby zjistili, kdo s kým soukromě mluví. Díky tomu si připraví útok na více cílů v rámci skupin přátel nebo kolegů.

Právě britský profesor Prins vášnivě podporoval brexit. Veřejně se chlubil kontakty nejen uvnitř vlády Spojeného království, ale také mezi konzervativními bojovníky za brexit. Údajně počítal s tím, že ho lidé nebudou mít právě v lásce. Pro hackery, kteří mohou komukoli vážně uškodit, byl však sázkou na jistotu.

Hackeři se mnohdy ve vyskakovacích okéncích na různých webech chlubili senzačními nálezy. Uniklé soukromé maily popisovali za senzaci poukazující na spiknutí uvnitř britské vlády, díky které byl dosazen na své místo tvrdý bojovník za odchod Británie z Evropské unie, premiér Boris Johnson. Ve skutečnosti však odkazovaly spíše na nudný život Prinse a jeho diskuze ohledně brexitu. Žádný z mailů neodhaloval jedinou známku spiknutí.

Přezkum ukázal pouze na snahu Prinse a dalších lidí v jeho síti přijít na způsob, jak zdiskreditovat někdejší premiérku Theresu Mayovou, když vrcholil boj o brexit. Prins a jeho přátelé byli frustrovaní dohodou, kterou Mayová vyjednala a která nechávala Velkou Británii blíže k EU než jiné alternativy prosazované euroskeptiky. Tato skupina se zoufale snažila ovlivnit proces, ale uniklé zprávy spíše poukazují na skupinu dobře propojených nešťastných starších občanů s výstředními nápady a chybějící pákou k dosažení změn.

Nebezpečný bývalý agent?

Konverzace obsahovaly diskuzi o vysloužilém šéfovi MI6 Dearlovovi. Údajně zadával výzkumné operace proti nejvyšším britským úředníkům zapojeným do vyjednávání o brexitu. Dearlove si prý stěžoval na „mafii neloajálních státních úředníků“, která dohlíží na jednání o brexitu. Ze všeho ale nakonec mělo sejít, když oznámil, že jeho zdroje žádné cenné informace nemají.

Jinde Prins tvrdí, že chce Dearlove získat maximální zpravodajské informace o civilní proevropské skupině Best of Britain, o níž hovořil jako o spoluspiklencích proti brexitu. Prinse nadchly návrhy, že by Dearlove mohl zapojit bývalé kolegy z řad CIA. „Říká, že lidé, které má na mysli, jsou opravdoví experti na tento druh špionáže,“ chválil si Prins údajnou spolupráci s Dearlovem v konverzaci se spolupracovníkem.

„Je to maskirovka (výraz pro ruské vojenské dezinformace, pozn. red.)? Je to pravé? Je to falešné?“ ptal se Prins svých přátel. Přemýšlel také o užití dokumentu, kterým by přiměl premiérku k zaplacení výkupného. Chtěl se dokonce podepsat „Váš krvežíznivý“. Chvílemi se sice zdá, že Prins usiloval o převrat, přesto je skupina nakonec bezmocná a její výměny názorů jsou protkané paranoiou.

„Lze věřit Dearlovovi tak jako jednomu z nás?“ ptal se Prins v jednom okamžiku. Pro zpravodajský server Politico však odmítl mluvit a sám Dearlove nebyl k zastižení. Publikoval však článek v britském magazínu Spectator, kde únik informací přiznal. 

„Někteří naši zastánci brexitu při obraně Ukrajiny a kritice ruské agrese byli docela otevření,“ popsal Dearlove ve svém článku pro Spectator.

Proruský novinář viní Brity ze zrady

Po týdnech práce hackerů si e-maily převzala webová stránka Grayzone slibující „originální investigativní žurnalistiku“. Ta si již dříve vysloužila například pochvalu hollywoodského režiséra Olivera Stonea, který je známý svým zájmem o konspirační teorie.

Grayzone předjímá pověst o prosazování příběhů odpovídajících některým narativům kremelské, čínské či syrské propagandy. O úniku napsal britský reportér Kit Klarenberg, který pracuje v Srbsku a mimo jiné má praxi na Kremlem kontrolovaných stránkách Sputnik nebo Russia Today.

Ve článku se snaží umocnit význam uniklých informací. „Snahy této skupiny by se mohly rovnat obvinění ze zrady,“ napsal Klarenberg.

„Předpokládám, že mám docela dramatický způsob psaní. Rozhodně jsem se však vědomě nesnažil přehánět význam slova zrada,“ řekl Klarenberg pro web Politico v telefonickém rozhovoru. Argumentoval tím, že tato skupina nepochybně diskutuje o tom, jak podkopat demokratický proces pomocí „podvratných prostředků“. „I kdyby plány nevyšly, zúčastnění aktéři mají ve vládě vliv. Únik vrhl důležité světlo na to, jak může westminsterská taktika tlaku skutečně fungovat,“ doplnil Klarenberg.

„Řada občanů znepokojených tím, že hlasování o brexitu z roku 2016 bylo zmanipulováno, se sešla v hospodě, aby zjistili, zda s tím mohou něco dělat. Mohli bychom si myslet, že to byl dokonalý příklad demokracie na nejnižší úrovni. Kromě toho, že z toho nic nevzešlo a ta skupinka už se nikdy nesetkala,“ myslí si Klarenberg.

Dodal, že tato skutečnost byla znepokojivá pro přátele, kteří viděli jeho soukromý život a zprávy zveřejněné online. „Vzhledem k mé profesionální deformaci nejsem těmito věcmi nijak zvlášť rozhozen. Pro ostatní zúčastněné to ale byla novinka. Zároveň mohla vyvolat směs hněvu a starostí,“ vysvětlil bývalý vedoucí MI6 Dearlove.

Rusové se pokusili i o diskreditaci novináře

Od začátku června tohoto roku stránka Grayzone zveřejnila řadu článků na základě uniklých mailů bývalého novináře z britské televize Channel 4 Paula Masona. Texty se zdají být zaměřeny na diskreditaci Masona, což naznačuje, že je propagandistickým mluvčím britských tajných služeb. Grayzone zdůrazňuje jeho úsilí bojovat proti proruským narativům online, a to nejen mezi akademiky, ale také v krajní levici.

Jako důkaz hanebného spiknutí Grayzone uvádí jeho soukromou komunikaci s úředníkem pracujícím v dezinformačním oddělení na ministerstvu zahraničí Spojeného království. „Je jeho činnost ovlivněna stínovými státními aktéry?“ ptá se Klarenberg ve svém červnovém článku o Masonovi. Klarenberg také ve svém článku uvažoval, zda byl pokus Masona stát se členem parlamentu součástí britské zpravodajské operace s cílem „zničit protiválečnou levici“.

Mason pro server Politico odmítl komentovat obsah uniklých mailů. „Mohou být pozměněny nebo zfalšovány. Publikace na Grayzone má za následek napomáhání dezinformační kampani hack and leak podporované ruským státem“ varoval Mason.

Mason silně podporoval britskou podporu Ukrajiny ve formě zbraní. Pro některé levicově smýšlející osoby je to kontroverzní téma, často tak proti němu bojují. „Okolnosti útoku naznačují, že je vysoce pravděpodobné, že útok provedl ruský stát nebo jím podporovaná jednotka,“ napsal Mason na svém osobním blogu. Pro Politico tento příspěvek ale odmítl komentovat.

Válečná propaganda

Základní motivací celé operace je ruská invaze na Ukrajinu. Ruští hackeři se snaží podkopat britské osobnosti, které vystupují proti Putinovi. „Při zacílení na Dearlova se hackeři snažili destabilizovat Borise Johnsona. Bylo to naznačování, že ho k moci přivedla banda bývalých strašidel při převratu,“ upozornil jeden z pozorovatelů studujících taktiku hack and leak.

Odborníci předpokládají, že oba hacky byly phishingové. Poukazují na hackerskou organizaci Cold River. Ta už dříve pracovala proti firmám působícím na Blízkém východě a od invaze na Ukrajinu pracuje daleko intenzivněji. Skupina známá také jako Callisto či Reuse se podle expertů zaměřila na různé americké think-tanky, kanceláře NATO nebo armády ve východoevropských zemích.

„Odborné zkoumání, které provedly bezpečnostní týmy Google, ukazuje, že se nejednalo o nějakého hackera ve své domácí pracovně, ale o operaci tak sofistikovanou, že ji mohl provést pouze státní aktér,“ řekl Dearlove.

Skupina v e-mailech zřejmě použila taktiku udělení pověření, která nenápadně donutí oběti zadat uživatelská jména a hesla na stránky, které vypadají jako pravé. V obou případech byly hacknuty švýcarské stránky ProtonMail, což je poskytovatel e-mailu s pověstí vysoké bezpečnosti.

Obsah, který hackeři získají, je následně sdílen zahraničními weby a na platformách sociálních sítí, jako například Telegram. Poté skončí na zakázkově vyrobených webech zaměřených na Spojené království nebo jsou předány blogerům, kteří jsou známí svým protizápadním postojem.

„Pokud je materiál fakticky přesný, pak si myslím, že by měl být zveřejněn bez ohledu na zdroj. Oba příběhy obsahují dostatek červených vlajek k tomu, aby byly zajímavé. Úniky nesouvisely s Kremlem. Pokud CIA nabourá čínské, ruské nebo íránské vládní počítače a pak zveřejní obsah, tak tam sedí novináři a myslí si, že toto přichází od agentury, která se po celá desetiletí zabývá všemi možnými zavrženíhodnými podvody po celém světě? Nemyslím si, že novináři v západním světě mají takové úvahy,“ shrnul Klarenberg.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu

Nadnárodní operace s krycím názvem Endgame přinesla zásadní úder proti rozsáhlé síti kyberzločinců vedené z Ruska. Podle vyšetřovatelů z Evropy a Severní Ameriky byla zlikvidována centrální část sofistikované malwarové infrastruktury, která měla na svědomí stovky útoků na veřejné instituce, soukromé firmy i běžné uživatele po celém světě. Klíčovou roli v akci sehráli policisté z Velké Británie, Kanady, Dánska, Nizozemska, Francie, Německa a Spojených států amerických.

Více souvisejících

Hackeři Rusko Boj proti dezinformacím a fake news Velká Británie válka na Ukrajině Kybernetická bezpečnost

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

před 7 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce

Slovensko se dostalo do křížku s Německem kvůli dalšímu balíčku protiruských sankcí. Podle Roberta Fica (Smer-SD) je Bratislava připravena ho podpořit výměnou za garance ohledně energetické bezpečnosti a cenové dostupnosti energií. Fico je připraven se setkat se svým německým protějškem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy