Ruští špióni v Srbsku? Prezident Vučić otočil, třaskavá kauza zametena pod koberec

Srbské úřady nijak nevyšetřují nedávno odhalenou špionážní aféru kolem možného verbování srbských zpravodajských agentů Rusy. Na serveru BalkanInsight to dnes uvedla Balkánská investigativní zpravodajská síť (BIRN). Srbský prezident Aleksandar Vučić na konci listopadu nařídil celou záležitost vyšetřit. Následně před prosincovým setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem se ale již nechal slyšet, že je aféra pro Bělehrad vyřízenou záležitostí.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Aleksandr Vučič (srbský premiér)
doporučujeme

Aféru rozpoutalo tajně pořízené video, které zachycuje schůzku pracovníka ruské vojenské rozvědky GRU Georgije Klebana s vysoce postaveným činitelem srbské armády identifikovaným pouze jako Z.K. Oba muži si v Zemunu na předměstí Bělehradu předali tašky. Z.K. následně z tašky vytáhl bílou obálku a začal počítat peníze, které v ní byly.

Srbský prezident Aleksandar Vučić na tiskové konferenci 21. listopadu prohlásil, že srbské zpravodajské služby shromáždily o ruské špionážní operaci rozsáhlé důkazy. Jak dodal, Kleban předal představitelům srbské armády peníze celkem třikrát. Navzdory tomu ale dosud nikdo nebyl zadržen a nikdo ani není vyšetřován.

Kleban, který je ruským diplomatem, by v Srbsku kvůli diplomatické imunitě nemohl být souzen. Zástupci srbské armády, aktivní či již ve výslužbě, ale podle srbských zákonů souzení být mohou, uvedla zpravodajská síť BIRN.

Pro srbskou vládu je přitom aféra citlivou záležitostí. Proklamovanou prioritou její zahraniční politiky je směřování do Evropské unie, avšak bez ohrožení tradičně přátelských vztahů s Ruskem. Moskva stojí za Bělehradem při odmítání uznat nezávislost Kosova. Kromě toho poskytla srbské armádě zdarma či za výhodnou cenu vysloužilé, ale modernizované bojové letouny MiG-29 a průzkumná obrněná vozidla.

Srbsko také nedávno získalo z Ruska protiletadlový systém Pancir, i když mu kvůli tomu hrozí sankce ze strany Spojených států. Následovat mají obrněné transportéry a tanky T-72. Srbsko je také závislé na dodávkách ruského plynu a ropy, ruský koncern Gazprom také drží většinový podíl v největší srbské ropné společnosti Naftna Industrija Srbije.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slituje se Putin? Izraelka pašovala kontraband drog, teď chce milost

26.01.2020 15:58 Izraelka Naama Issacharová vězněná v Rusku za drogový delikt dnes požádala ruského prezidenta…

Levičáci mohou slavit? Proč konzervativní prezidentka pohořela ve volbách?

25.01.2020 13:00 Levičáci mohou bouchnout šampaňské. Po několika volebních výprascích v evropských volbách se…

Zemětřesení v norské vládě. Premiérka Solbergová vymění 13 ministrů

24.01.2020 14:58 Norská premiérka Erna Solbergová dnes oznámila největší změny ve vládě od svého nástupu k moci v…

Poradcem Putina je Medinskij. Má skandální pověst, kritizoval Prahu za…

24.01.2020 13:45 Ruský prezident Vladimir Putin jmenoval svými poradci Maxima Oreškina a Vladimira Medinského, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama