KOMENTÁŘ | Srbsko mezi EU a Ruskem. Vučić se omlouvá, ale diplomatická facka Moskvě se dala čekat

Srbský prezident Aleksandar Vučić sice svým občanům omluvně vysvětloval hlasování pro rezoluci odsuzující ruskou agresi proti Ukrajině, ve skutečnosti však tento krok signalizuje něco mnohem zásadnějšího – očekávaný odklon Bělehradu od Moskvy a stále pevnější směřování Srbska k Evropě. Pokud by se země nakonec stala součástí EU, pro Kreml by to představovalo tvrdou geopolitickou facku.

Když Valné shromáždění OSN na začátku týdne hlasovalo o rezoluci odsuzující ruskou agresi proti Ukrajině, mezi 93 státy, které ji podpořily, se objevilo překvapivé jméno – Srbsko. Prezident Vučić přispěchal s vysvětlením: „Byl jsem unavený,“ řekl podle serveru Kyiv Independent. „Domnívám se, že Srbsko dnes udělalo chybu. Omlouvám se za to občanům Srbska a beru za to vinu, protože jsem byl pravděpodobně unavený a přetížený,“ poznamenal. 

Srbská zahraniční politika se tradičně vyznačuje zdrženlivostí vůči Západu a silnou sympatií k Rusku, což ji odlišuje od většiny evropských zemí. Tento postoj má své kořeny v historických událostech, které formovaly identitu Srbska jako pravoslavného národa, jenž po staletí čelil osmanské expanzi. O to překvapivější byl postoj Bělehradu při hlasování ve Valném shromáždění, který narušil očekávaný geopolitický vzorec. Vučić po schválení rezoluce prohlásil, že se jeho země měla hlasování zdržet. 

Jenže s postupem času přestává být srbský vztah k Rusku tak jednoznačný jako dřív. Zatímco tradičně vstřícný postoj vůči Moskvě zůstává mezi starší generací hluboce zakořeněný, mezi mladšími Srby se stále častěji mění v otevřený odpor. Napříč zemí sílí masové protesty proti proruskému směřování Srbska, přičemž stále více občanů otevřeně podporuje orientaci na Evropskou unii.

Ani samotná zahraniční politika Srbska není tak černobílá, jak by se mohlo zdát. Naopak, země pokračuje v procesu evropské integrace, a to ve spolupráci s dalšími státy západního Balkánu, jako jsou Bosna a Hercegovina či Albánie – a to navzdory přetrvávajícím napjatým vztahům s některými sousedy.

Média i politici často vykreslují Srbsko jako neochvějného spojence Ruska, spojeného s Moskvou takřka na život a na smrt. Skutečnost je však mnohem složitější. Prezident Vučić hlásá jedno, zatímco nálady v srbské společnosti často vyprávějí jiný příběh. Přestože jde o pravoslavnou zemi, která k Rusku historicky chová určité sympatie, rozhodně nelze říci, že by byla většinově proruská.

Vučić se neklaní Kremlu tak otevřeně jako například maďarský premiér Viktor Orbán či slovenský předseda vlády Robert Fico. Zatímco Maďarsko hlasovalo přímo proti zmíněné rezoluci, Vučić ve své omluvě zdůraznil, že Srbsko by se v podobné situaci maximálně zdrželo hlasování –a naznačil určitou distanci od jednoznačné proruské linie.

Srbský postoj je v zásadě jasný: nechce se přiklonit na žádnou stranu, i když směřování k Západu se pro něj jeví jako pragmatičtější volba. Navíc, pokud by se Bělehrad stal členem Evropské unie, nemusel by se nutně „stavět na stranu Západu“ v tradičním smyslu slova. EU je především ekonomický blok, nikoli jednotný politický útvar, což znamená, že Srbsko by si uchovalo suverenitu i vlastní hlas. Na rozdíl od jiných mezinárodních organizací by navíc disponovalo právem veta v klíčových otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky.

Současná doba přímo vybízí menší státy k začlenění do větších celků, především těch zaměřených na bezpečnost – i když to není nezbytnou podmínkou. Srbské členství v Evropské unii by v prvé řadě zacelilo geopolitickou mezeru, kterou EU na Balkáně stále má. 

Pokud by se ale Srbsko do Unie nedostalo současně s Bosnou, Černou Horou a Albánií, ocitlo by se v nevýhodné pozici: obklopeno státy s volným pohybem osob a zboží, zatímco jeho vlastní občané budou od těchto velice úsporných výhod izolováni. 

Nenechme se mýlit – Vučić si tyto skutečnosti dobře uvědomuje, a právě proto evropská integrace Srbska za jeho vlády neustala, ale naopak plynule pokračuje. Bělehrad rozhodně není ruským satelitem, stejně jako jím nebyla ani komunistická Jugoslávie – de facto srbská matka –, která si vůči Moskvě vždy udržovala jasný odstup.

Přestože se Srbsko může na první pohled zdát jako bašta ruského vlivu na Balkáně, realita se od tohoto obrazu stále více vzdaluje. Mnoho Srbů odmítá proruské směřování své země a jejich postoj je stále zřetelnější – výrazná podpora evropské integrace a zapojení do západních struktur jasně ukazuje, kam chtějí směřovat.

Westernizace Srbska by nebyla přínosem jen pro samotnou zemi, ale i pro Evropskou unii. Jeho začlenění do západních struktur by představovalo definitivní geopolitickou porážku Ruska na Balkáně – historický úspěch EU a zároveň citelný úder Kremlu. 

Moskva se totiž dlouhodobě snaží posilovat svůj vliv v regionu prostřednictvím politických investic, často provázaných s korupcí a neprůhlednými machinacemi. Pokud se Srbsko skutečně stane členem Evropské unie, tyto prakticky velice brzy skončí – a Kremlu zbude už snad jen Bělorusko.   

Související

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie. Komentář

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.
Robert Fico Komentář

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

Více souvisejících

komentář Aleksandr Vučič (srbský prezident) Srbsko Rusko EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 1 hodinou

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 8 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Zelenskyj o jednání s Putinem nestál. Bojí se ale Trumpa

Požadavek Donalda Trumpa, aby Ukrajina „okamžitě“ zahájila mírová jednání s Ruskem, podle evropských diplomatů ohrozil dlouhodobě připravovaný plán EU přimět USA k uvalení dalších sankcí na Moskvu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle nich neměl na výběr a musel přijmout nabídku Vladimira Putina k jednání, aby Trumpa nerozzlobil.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Výhled počasí až na přelom jara a léta. Ústav nastínil, kam vyšplhají teploty

Až do konce května se neočekává výraznější oteplení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejtepleji bude během sledovaného období na začátku června. Denní maxima vyšplhají v průměru na 23 stupňů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy