Šéf ruské rozvědky odmítl roli v hackerském útoku na USA, cítí se polichocen

Šéf ruské civilní rozvědky Sergej Naryškin dnes odmítl, že by jeho agentura stála za nedávným rozsáhlým hackerským útokem na americké státní instituce a soukromé firmy, jež byl proveden s využitím slabiny v síťovém softwaru americké firmy SolarWinds.

Eurozpravy.cz

Stanici BBC však řekl, že je polichocen americkým a britským obviněním, že by ruské zpravodajské služby mohly stát za tak sofistikovaným útokem.

Spojené státy a Británie obvinily SVR, nástupkyni obávané KGB, z napadení devíti amerických ministerstev, řady dalších vládních agentur a mnoha soukromých firem. Hackeři nejprve implantovali škodlivý kód do síťového nástroje společnosti SolarWinds, který je v USA hojně využívaný. Při následné aktualizaci u jednotlivých uživatelů se pak kód dostal do řady firem a agentur a hackeři tak získali přístup k místním datům.

Podle expertů trvalo několik měsíců, než se na napadení systémů přišlo a americké úřady dosud jasně neuvedly, k jakým datům se hackeři dostali. Prezident společnosti Microsoft Brad Smith útok označil "za největší a nejvíce sofistikovaný, jaký svět kdy viděl".

"Tato tvrzení jsou jako ze špatné detektivky," řekl BBC Naryškin, který je blízkým spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina. Na přímý dotaz, zda za hackerským útokem stojí SVR, odpověděl, že by byl polichocen, pokud by SVR nesla zodpovědnost za takto sofistikovaný útok, ale že nemůže "vydávat kreativní úspěchy ostatních za svoje vlastní".

Zároveň řekl, že nechce z útoku obviňovat Spojené státy. S odkazem na dokumenty zveřejněné bývalým pracovníkem americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwardem Snowedenem v roce 2013 poznamenal, že metoda útoku připomíná praktiky používané americkými a britskými tajnými službami.

USA, Británie a další evropské státy obviňují Rusko z řady nepřátelských kroků vůči Západu i vlastním občanům, jako například z vměšování do voleb v zahraničí, hackerských útoků, či snah o likvidaci názorových oponentů současné vlády. Naryškin dnes řekl, že jsou podobná obvinění absurdní a ubohá, a že Rusko žádnou z podobných aktivit nevyvíjí.

Naryškin je spolu s šéfem ruské vojenské rozvědky GRU Igorem Kosťukovem nejmocnějším šéfem ruských tajných služeb. V rozhovoru se vyhnul odpovědi na otázku ohledně pravdivosti odhadu šéfa britské rozvědky MI6, že se v Evropě podařilo dosud rozkrýt zatím jen asi desetinu všech ruských zpravodajských kampaní. Poznamenal však, že je s hlavou MI6 v kontaktu.

Témata: EZ

Zaveďme čtyřdenní pracovní týden pro všechny, vyzývá ekonom

20.06.2021 21:51 Aktualizováno NÁZOR - Postupné uvolňování lockdownů a společenských omezení otevírá vítanou možnost návratu k…

Při havárii letadla české výroby na Sibiři zemřeli nejméně čtyři lidé

19.06.2021 14:17 Aktualizováno Nejméně čtyři lidé zahynuli při havárii letadla s parašutisty v Kemerovské oblasti na jihozápadě…

Moskva hlásí druhý den v řadě rekordní denní přírůstek případů nákazy

19.06.2021 12:03 Moskva má za uplynulý den rekordních 9120 zjištěných případů nákazy novým koronavirem, v celé zemi…

Parlamentní volby v Rusku budou kvůli pandemii v září třídenní

18.06.2021 21:38 Volby do dolní komory ruského parlamentu se letos na podzim budou konat místo jednoho dne tři dny,…

Velká Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů varianty delta

18.06.2021 18:45 Aktualizováno Británie hlásí prudký týdenní nárůst počtu záchytů koronavirové varianty delta, kvůli níž země…

Rusko oznámilo, že od dohody o otevřeném nebi odstoupí 18. prosince

18.06.2021 17:58 Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo dnes podle agentury TASS ruské…

Rusko zakázalo dovoz krmiv a krmných přísad z Česka

18.06.2021 11:01 Ruská Federální veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor zakázala dovoz krmiv a přísad…

Biden vyslal Putinovi jasný vzkaz, hodnotí politolog ženevský summit

18.06.2021 00:01 NÁZOR - Potyčka mezi novináři a ruskými bodyguardy před středečním setkáním amerického prezidenta…

Jaký byl dopad lockdownu na lidské zdraví? Statistici hlásí překvapivé…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR – Jaké jsou vedlejší dopadu lockdownů? Tuto otázku si položili statistici David Spiegelhalter…

Ukrajina oceňuje, že Biden a Putin neučinili žádnou dohodu o ní bez ní

17.06.2021 21:51 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba oceňuje, že americký prezident Joe Biden při středeční…

Související:

Právě se děje