Senát je znepokojen stíháním adeptů na běloruského prezidenta

Vazební stíhání kandidátů na běloruského prezidenta vzbuzuje podle Senátu vážné pochybnosti o regulérnosti volebního procesu v této zemi. Porušování principů právního státu a férové demokratické soutěže by bylo v rozporu s podmínkami přibližování Běloruska k Evropské unii v rámci projektu Východního partnerství EU, shodli se dnes senátoři.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Běloruská ústřední volební komise minulý týden odmítla zaregistrovat jako prezidentské kandidáty bankéře Viktara Babaryku, protože je v současnosti trestně stíhán, a také bývalého velvyslance Valeryje Capkala. Policie v metropoli i v dalších městech při následujících protestech zadržela více než 250 demonstrantů.

Nejvážnější soupeřkou současného prezidenta Alexandra Lukašenka je tak Svjatlana Cichanouská, která kandiduje místo svého vězněného manžela Sjarheje Cichanouského. Volby běloruské hlavy státu se budou konat 9. srpna.

Lukašenko, který Bělorusku vládne 26 let, odmítl kritiku západních států včetně ČR i EU ohledně represe svých oponentů. Uvedl, že země jako je Francie a Spojené státy používají větší sílu proti demonstrantům, a obvinil Západ z uplatňování dvojího měřítka.

Senát konstatoval, že "vazební stíhání prezidentských kandidátů krátce po ohlášení kandidatury vzbuzuje vážné pochybnosti o demokratické regulérnosti volebního procesu". Důsledné dodržování principů právního státu a férové demokratické soutěže je nutnou a neopominutelnou podmínkou procesu přibližování k EU, které je cílem politiky Východního partnerství EU, dodal.

Horní komora také vyjádřila solidaritu s Bělorusy, kteří chtějí svobodně a demokraticky vyjádřit svoji vůli v otázce dalšího vedení země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeveta Bojkovice odmítla, že výbušky použité v Bělorusku jsou její výrobek

11.08.2020 11:23 Společnost Zeveta Ammunition z Bojkovic na Uherskohradišťsku dnes na dotaz ČTK odmítla, že při…

Skotské školy znovu zahajují výuku, vede se spor kvůli rouškám

11.08.2020 11:16 Po téměř pětiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií se dnes ve Skotsku začaly otevírat…

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 11:09 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

V Bělorusku pokračují protesty, zemřel jeden člověk

11.08.2020 10:15 Aktualizováno V Bělorusku v noci na dnešek pokračovaly demonstrace proti průběhu a předpokládaném zfalšování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama