Severomakedonský prezident pověřil sestavením nové vlády Zaeva

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski dnes měsíc po volbách pověřil sestavením nové vlády bývalého premiéra Zorana Zaeva. Předčasné parlamentní volby, které se konaly 15. července, vyhrála koalice Můžeme vedená Sociálnědemokratickým svazem Makedonie (SDSM), jehož je Zaev předseda.

Stevo Pendarovski

Vůdce sociálních demokratů zjevně nemá vyjednávání o nové vládní koalici snadné. Koalice Můžeme získala ve 120členném Shromáždění 46 mandátů, a musí tak do kabinetu získat partnery. K potřebné většině by mu stačil jeden - Demokratická unie pro integraci (DUI), jež má 15 poslanců. Potíž ale je, že vůdce unie - jež byla partnerem SDSM v předchozí společné vládě - Ali Ahmeti už před volbami naznačil, že bude usilovat o to, aby se poprvé stal v zemi předsedou vlády Albánec.

Albánci tvoří přibližně čtvrtinu obyvatelstva Severní Makedonie. V minulosti v zemi panovalo velké napětí kolem separatistických tendencí v části této národnostní menšiny.

Druhý s minimálním odstupem skončil ve volbách úhlavní konkurent sociálních demokratů, koalice v čele s konzervativně-nacionalistickou stranou VMRO-DPMNE Christijana Mickoského. Tato silná dříve dlouho vládnoucí strana, která obsadí 44 křesel.

Zaev má podle ústavy nyní lhůtu 20 dnů na to, aby představil složení svého vládního týmu a seznámil zákonodárný sbor s jeho programem. Shromáždění pak bude hlasovat o vyjádření důvěry, k čemuž kabinet bude potřebovat podporu minimálně 61 poslanců.

Poté, co dostal od Pendarovského mandát, Zaev prohlásil, že jeho vláda bude pokračovat v cestě do Evropské unie, k prosperitě a dlouhodobé stabilitě, a v prosazování principu "jedna společnost pro všechny". Za priority podle agentury MIA označil ekonomiku, boj s kriminalitou a korupcí a "pročištění" justice.

Předčasné volby loni v říjnu vyvolal proevropský premiér Zaev poté, co se členské státy EU neshodly na zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií. Následně se předáci hlavních politických stran domluvili na uspořádání voleb 12. dubna, tento termín byl ale zrušen kvůli pandemii covidu-19.

Šlo o první volby poté, co tato bývalá jugoslávská republika přijala změnu názvu na Severní Makedonie s cílem ukončit letitý spor s Řeckem, které kvůli němu blokovalo euroatlantickou integraci souseda. Příslušná dohoda obou zemí umožnila Severní Makedonii letošní vstoupení do NATO a otevřela jí cestu k zahájení přístupových rozhovorů s EU.

Britský premiér Boris Johnson potvrdil, že je otcem šesti dětí

22.09.2021 07:50 Britský premiér Boris Johnson americkým médiím potvrdil, že je otcem šesti dětí. Upozornila na to…

V Anglii chybělo minulý týden nejméně 100 tisíc školáků kvůli covidu-19

21.09.2021 20:33 Minulý týden v anglických školách chybělo nejméně 100.000 žáků, u kterých se potvrdilo onemocnění…

Británie obvinila dalšího Rusa v případě pokusu o otravu Skripala

21.09.2021 13:14 Britská policie oznámila, že obvinila třetího Rusa v případě pokusu o vraždu bývalého ruského…

Putin o rok prodloužil zákaz dovozu potravin ze Západu

21.09.2021 07:36 Ruský prezident Vladimir Putin opět prodloužil platnost svého nařízení o zákazu dovozu potravin ze…

Putinovo Jednotné Rusko si po volbách udrží většinu v parlamentu

20.09.2021 21:49 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko si po parlamentních volbách udrží dvoutřetinovou většinu ve…

Střelba na permské univerzitě. Nejméně šest mrtvých, studenti vyskakovali…

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Británii hrozí masová krize. Výrobcům dojde za pět dní CO2, vláda začala…

20.09.2021 13:58 Některým producentům masa v Británii dojde už za pět dní oxid uhličitý, který je ve výrobě…

Johnson tvrdí, že vztah s Francií je pro Británii významný

20.09.2021 09:55 Vztah mezi Francií a Británií má pro Londýn "nesmírný význam", uvedl dnes britský premiér Boris…

Ruské volby podle prvních odhadů vyhrálo Jednotné Rusko; komunisté druzí

19.09.2021 21:01 Aktualizováno Ruská vládní strana Jednotné Rusko zřejmě letošní parlamentní volby v zemi vyhraje se ziskem 45,2…

V Rusku dnes skončí třídenní parlamentní volby

19.09.2021 11:28 Aktualizováno V Rusku dnes pokračují třetím, závěrečným dnem volby do Státní dumy, tedy dolní komory parlamentu.…

Související:

Právě se děje

reklama