Nová studie ukázala, jak těžké je získat kolektivní imunitu proti covidu-19

Kolektivní imunita jako pomoc při řešení celosvětové pandemie covid-19 je diskutována všemi vládami po celém světě. Infekci covid-19 by muselo prodělat až 90 % lidí, aby kolektivní imunita mohla fungovat a virus se dále nešířil. Nová studie ze Španělska ale její proveditelnost zpochybnila.

Španělsko
doporučujeme

Španělská studie se zaměřila na více než 60 000 lidí a podle BBC je považována za největší svého druhu. Odhalila však, že pouze u 5 % populace se vyvinuly protilátky, které by pomohly zastavit šíření viru.

„Navzdory vysokému dopadu covid-19 ve Španělsku zůstává prevalence nízká a to znamená, že je nedostatečná k zajištění kolektivní imunity,“ uvádí autoři ve své studii.

Autoři apelují na důležitost sociálního distancování a karanténních opatření v případě nových detekovaných infekcí covid-19 „pro budoucí epidemiologickou kontrolu“. Studie zveřejněná v lékařském týdeníku Lancet informovala, že prevalence protilátek byla na pobřeží Španělska pouze 3 %. Vědci závěrem studie uvádějí, že pravděpodobně většina populace zůstane bez přirozeně vytvořených protilátek, a to dokonce i v oblastech s „vysokým dopadem covid-19“.

S více než 250 000 detekovanými případy a více než 28 000 úmrtími zůstává Španělsko jednou z evropských zemí, které jsou nejvíce zasaženy covid-19. Za poslední tři týdny se počet denních úmrtí začal opět zvyšovat a vláda byla nucena omezit kapacitu restaurací i barů o 50 %. Přísné restrikce byly uvaleny na oblast Galicie s 70 000 lidmi. Pozitivní případy covid-19 vzrůstají také v Katalánsku a místní prezident Quim Torra oznámil, že je uvalena karanténa na okres Segria, západně od Barcelony.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorusko volí prezidenta. Internet je blokován, Lukašenko umlčel opozici

09.08.2020 13:14 Aktualizováno V Bělorusku se dnes konají prezidentské volby, v nichž podle pozorovatelů téměř jistě už pošesté za…

Bělorusové čekají ve frontě v Praze na možnost volit, odpůrci Lukašenka…

09.08.2020 10:33 Na dvě stovky Bělorusů čekaly od dnešního rána před budovou velvyslanectví v pražské Troji na…

V Bělorusku zadrželi šéfku volební kampaně Cichanouské, ta kandiduje proti…

08.08.2020 18:46 V Bělorusku dnes zadrželi šéfku volební kampaně prezidentské kandidátky Svjatlany Cichanouské.…

Neobvyklý "úlovek" v Londýně. Policie na jedné adrese zajistila 118…

08.08.2020 16:18 Londýnská policie zajistila na jedné adrese 118 kradených jízdních kol. To představuje neobvykle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama