imunita

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.
Ilustrační foto

Vytvoří si tělo po nákaze imunitu proti koronaviru? Nová studie přináší naději

Vědci možná už konečně vědí, zda si lze po prodělání nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru vytvořit imunitu. Přestože dřívější studie došly k závěru, že nikoliv, jelikož onemocnění za sebou nezanechává relativní míru imunity v lidském organismu, nyní to vypadá, že by opak mohl být pravdou. Nové poznatky jsou totiž takové, že si tělo vytváří takzvané T-lymfocity potírající buňky infikované virem, díky čemuž by uzdravení mohli být dlouhodobě imunní.
Covid-19, ilustrační foto

Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření spočívajících nejen v nošení roušek, nýbrž i častějším mytím rukou a používání dezinfekce, přirozeně vyvstává otázka, zda to naopak nemůže být kontraproduktivní. Mnozí by mohli namítat, že pokud budeme žít v příliš sterilním prostředí, akorát to sníží obranyschopnost našeho organismu.
Ilustrační foto

Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a odborníci po celém světě od začátku pandemie covid-19 neustále diskutují, jestli by byla účinnou zbraní proti viru SARS-CoV-2. Švédsko na kolektivní imunitu vsadilo, ale výsledky nejsou zdaleka tak přesvědčivé, jak odborníci očekávali. Imunolog Danny Altmann varoval, že není bezpečné spoléhat na imunitu vůči covid-19 a že strategie kolektivní imunity nebude nikdy fungovat.
Ilustrační foto

Jaká je skutečná míra promoření? Na Olomoucku se bude testovat

Studie promoření novým koronavirem, která se v Česku uskutečnila během karanténních opatření, ukázala, že se s ním setkala pouze velmi malá část společnosti. Nyní se ale očekává změna metodiky, a to odebrání a následná analýza žilní odkysličené krve na vzorku zhruba 9,5 tisíců lidí z nejvíce zasaženého Litovelska, Uničovska a Červenky.
Jan Bartošek

ANO slíbilo, že výbor v úterý doporučí, zda vydat Babiše, tvrdí lidovci

Praha – Předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek uvedl, že hnutí ANO přislíbilo, že do úterý 14:00, kdy by měla Sněmovna pokračovat ve schůzi o důvěře pro vládu Andreje Babiše (ANO), imunitní výbor doporučí Sněmovně, zda vydat, či nevydat Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Proč mají poslanci imunitu? Rušit ji nehodlají, světový unikát se jim hodí

Praha - Debatu o potřebnosti imunity českých zákonodárců otevřela policejní žádost o vydání poslanců za hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Ačkoliv o omezení imunity se na půdě Sněmovny jednalo mnohokrát, čeští zákonodárci stále využívají výhody jedné z nejrozsáhlejších imunit v Evropě. V minulosti si odhlasovali pouze zrušení její doživotní platnosti.
Andrej Babiš (ANO)

Co s Babišem a Faltýnkem? Ptali jsme se poslanců, jak budou hlasovat

ANKETA - Politici, které oslovily EuroZprávy, se shodují, že žádosti policie o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) by Poslanecká sněmovna měla vyhovět. Zároveň se také shodli na tom, že žádost musí ještě dostudovat, důležité bude pro jejich hlasování také stanovisko mandátového a imunitního výboru.
Nachlazení, ilustrační fotografie

5 největších mýtů o imunitě. Vypořádá se tělo s nemocí samo?

Praha - Imunita nesouvisí se spánkem, děti by se měly pohybovat ve sterilním prostředí a snížená imunita zapříčiňuje nemoci a alergie. O imunitě a všeobecně o nachlazení se vedou nejrůznější mýty a polopravdy. Zavádějící informace pak můžou svést nemocného z úspěšné a rychlé léčby, čímž si prodlouží pobyt na lůžku. Vybrali jsme proto časté omyly, které uvedeme na pravou míru.
Radek John

Imunita je zvrhlost, politici nejsou normální lidé, rozčiluje se John

Praha – Poslanci odmítli vydat Zuzanu Kailovou, bývalou náměstkyni ústeckého primátora. Policie chtěla současnou poslankyni ČSSD stíhat spolu s bývalým primátorem Vítem Mandíkem a radním Josefem Macíkem za projekt Vítání občánků. Na poslance jsou soudy krátké, říká o kauze Radek John.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy