Vědci možná už konečně vědí, zda si lze po prodělání nemoci covid-19 způsobované novým typem koronaviru vytvořit imunitu. Přestože dřívější studie došly k závěru, že nikoliv, jelikož onemocnění za sebou nezanechává relativní míru imunity v lidském organismu, nyní to vypadá, že by opak mohl být pravdou. Nové poznatky jsou totiž takové, že si tělo vytváří takzvané T-lymfocity potírající buňky infikované virem, díky čemuž by uzdravení mohli být dlouhodobě imunní.
Odborníci byli zpočátku přesvědčeni, že by protilátky, které si organismus vytvořil v reakci na infekci a na ochranu před jejím možným návratem, mohly vymizet do několika měsíců. Bylo-li by tomu tak, mohli by se lidé koronavirem nakazit vícekrát. Podle informací Lidových novin se ale vědci momentálně domnívají, že se lidský imunitní systém skládá z několika vrstev bojujících proti patogenům.
Významnou roli zde mají hlavně bílé krvinky disponující jistými paměťovými schopnostmi, díky nimž je tělo více posilněné v boji proti potenciální opakované infekci koronavirem. Patří mezi ně takzvané paměťové T-lymfocity (neboli T-buňky) identifikující a likvidující postižené buňky, které pak následně vyrozumí B-buňky, aby si proti danému typu viru vytvořily nové protilátky.
V pátek například vyšla v časopise Cell studie, podle níž všichni, kteří prodělají nemoc covid-19, včetně pacientů s lehkým či bezpříznakovým průběhem, získají zvláštní T-buňky se schopností zničit koronavirus, přijdou-li s ním v budoucnu znovu do styku.
"Paměťové T-buňky se pravděpodobně ukážou jako kritický faktor v dlouhodobé imunitní ochraně proti nemoci covid-19,“ stojí ve studii. "Právě tyto buňky totiž mohou zabránit opakovanému těžkému průběhu nákazy,“ podotýkají vědci s poznámkou, že T-lymfocyty se mohou v těle uchovat po léta, zatímco se úroveň protilátek po prodělané nákaze snižuje. I pacienti bez protilátek mají zvláštní T-buňky.
Autoři zmiňovaného dokumentu se zabývali krví 206 švédských pacientů, kteří covid-19 prodělali, a to jeho nejrůznější formy (od bezpříznakové po těžkou). Jejich poznatky byly takové, že navzdory různému průběhu, tělo zareagovalo, pokud jde o T-buňky, vždy stejně. Dokonce i ti, u nichž nebyly nalezeny protilátky, si vytvořili paměťové T-lymfocity.
Podle šéfa amerického Národního institutu alergických a infekčních onemocnění (NIAID) a hlavního amerického epidemiologa Anthonyho Fauciho jsou výsledky takových studií "skvělou zprávou".
"Ve výzkumu T-buněk dochází v současné době ke žhavým věcem,“ uvedl epidemiolog Fauci v rozhovoru, který NIAID zveřejnil na Facebooku. „Lidé, kteří zřejmě nemají vysoké úrovně protilátek, a to přesto, že jsou nebo byli nakažení, mají i tak dobré reakce T-lymfocytů,“ nechal se slyšet Fauci.
V jiné studii zveřejněné v červenci stojí, že ze skupiny 36 vyléčených všichni produkovali paměťové T-buňky, jež si tělo specificky vytvořilo pro boj s novým koronavirem. Jiný dokument zveřejněný v odborném časopisu Nature zase ukázal, že z 18 zkoumaných se u více než 80 % vyvinul specifický typ T-buněk.
Oba výzkumy dále také nastiňují, že by se zmíněný druh buněk mohl vyskytnout i u těch, kteří se koronavirem nikdy nenakazili. Nejpravděpodobnější příčinou tohoto fenoménu by mohl být takzvaná zkřížená reaktivita, kdy T-buňky vyvinuté v boji s jinou virovou náloží reagují na podobný, byť neznámý patogen. Jednalo by se tedy o buňky vytvořené v boji s jinými typy koronavirů, které mají za následek například běžná nachlazení.
Související
Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě covidu?
Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová
imunita , zdraví , Švédsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 50 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 58 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě