Jaká je skutečná míra promoření? Na Olomoucku se bude testovat

Studie promoření novým koronavirem, která se v Česku uskutečnila během karanténních opatření, ukázala, že se s ním setkala pouze velmi malá část společnosti. Nyní se ale očekává změna metodiky, a to odebrání a následná analýza žilní odkysličené krve na vzorku zhruba 9,5 tisíců lidí z nejvíce zasaženého Litovelska, Uničovska a Červenky.

Podle informací, které poskytl iROZHLAS, by se vědci nyní zaměřovali na hladinu různých typů protilátek zastoupených v žilní krvi. Stále tedy zůstává velký otazník nad tím, kolik lidí se reálně nakazilo novým koronavirem, aniž by vykazovali jakékoliv symptomy. Taková osoba by pak byla schopná nakazit několik dalších, přičemž by byla v dobré víře, že je zdravá.

O významu odkysličené krve z žil mluvil už začátkem května šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Díky tomuto poznatku se pak rozhodlo, že proběhne ještě rozsáhlá vědecká kvantitativní analýza protilátek. Čili se stále ještě neví, kolik lidí se s infekcí nového koronaviru skutečně setkalo. 

Jelikož je momentálně na pořadu dne nákup nových testovacích souprav, nemohla se zatím žádná analýza udělat. "Fakultní nemocnice v Olomouci musí nakoupit dané testy. Pokud vím, jsou to testy německé výroby, takže musíme řešit otázku, jak je nakoupit, abychom dodrželi zákon,“ informoval v Radiožurnálu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Přesné výsledky nové metodiky studie promořenosti by měly být známy v časovém horizontu dvou až tří měsíců. Alespoň s takovým scénářem počítá ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch. Velkou časovou kapacitu si vyžádá samotná analýza. „Je třeba si uvědomit, že se bude jednat o 40 tisíc analýz, chceme dělat alespoň nebo minimálně tři třídy protilátek a možná víc než jeden antigen," vysvětlil Hajdúch.

Budeme moudřejší?

Díky výsledkům analýzy odkysličené krve obyvatel Olomouce by odborná veřejnost měla získat přesnější informace o průběhu epidemie, jelikož rychlotesty, které se uskutečňovaly ve stanech byly pouze orientační. Velmi vážná situace byla především na Litovelskou a Olomoucku, a proto by zde se zrovna zde mohla ukázat co největší promořenost. Podle Duška bychom mohli být moudřejší i v tom, kam nejdál se virus v rámci Česka dostal.

„Je to důležité proto, abychom do budoucích epidemiologických modelů uměli lépe vyhodnotit tu transmisi onemocnění. To znamená, že když budeme vědět, že v dané oblasti je 10 nakažených, tak budeme vědět, že ke každému diagnostikovanému jsou ještě dva, tři nebo čtyři, u kterých ta infekce probíhá skrytou formou,“ nastiňuje Hajdúch, proč je důležité vědět kolik máme asymptomatických nakažených.

Další věc, která bude pro boj s epidemií koronaviru klíčová, je také tvorba protilátek a doba jejich setrvání v lidském organismu. Zde jde totiž o to, zda se pacient po uzdravení z nemoci covid-19 může infikovat znovu. Analýza jako taková by měla stát maximálně 10 milionů korun.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.

Více souvisejících

imunita zdraví Olomoucký kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 17 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Biden poprvé prohlásil, že bude debatovat s Trumpem. Termíny už jsou známé

Listopadovým prezidentským volbám v USA by měly předcházet předvolební duely obou kandidátů. Úřadující prezident Joe Biden se v pátek jasně vyjádřil, že nejpozději na podzim je ochoten debatovat s republikánským vyzyvatelem a svým předchůdcem Donaldem Trumpem, informovala AP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy