Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření spočívajících nejen v nošení roušek, nýbrž i častějším mytím rukou a používání dezinfekce, přirozeně vyvstává otázka, zda to naopak nemůže být kontraproduktivní. Mnozí by mohli namítat, že pokud budeme žít v příliš sterilním prostředí, akorát to sníží obranyschopnost našeho organismu.

Že všeho moc škodí, je navýsost jasné. Kritici enormní čistoty už před pandemií covid-19 varovali, že pokud to s hygienou přeženeme, oslabíme si tím svůj imunitní systém, jelikož pak nebude naše tělo připravené reagovat na případné "neškodné" mikroorganismy, proti nimž by si bývalo bylo schopno vytvořit protilátky. 

Server Sciencealert.com nicméně ubezpečil, že tomu tak není. Námitky, že abychom si vybudovali zdravou imunitu, musíme se chtě nechtě vystavit bakteriím a virům, z nichž nám většina ale nijak neublíží, jelikož si s nimi naše tělo dokáže hravě poradit, nejsou ničím neobvyklým. 

Vědci nicméně zpochybnili hypotézu, že přehnaná osobní hygiena a sterilizace, zejména u malých dětí, naopak vede k tomu, že si dotyčný člověk nevybuduje dostatek protilátek, a pak jej dokáže skolit i běžná rýma či chřipka. Ač na tom něco bude, v rozvoji potenciálních alergií, astmatu a autoimunitních onemocnění hraje roli více faktorů.

Je dobré upozornit, že ani příliš laxní přístup k čistotě, tedy špinavé prostředí, rovněž nijak neprospívá naší imunitě, ba dokonce i ztěžuje průběh případných zánětlivých chorob. 

Co vlastně je imunita?

Imunita je schopnost našeho organismu bránit se vnějšímu ohrožení, ať už jde o různé škodlivé chemikálie, či bakterie, viry nebo i rakovinotvorné buňky. 

Je dvojího charakteru. Tím prvním je takzvaná přirozený obranný systém složený z imunitních buněk, které jsou schopné reagovat na nebezpečné patogeny v podobě nežádoucích mikroorganismů. Druhým jsou adaptivní imunitní buňky, které dokáží rozpoznat malou část viru na vnější straně jím infikované buňky a zneškodnit jej. 

Buňky si po tomto procesu virus zapamatují a pak už si s ním dokáží v případě další nákazy poradit. Alespoň tak tomu je po narození. Ve stáří tato obranyschopnost organismu oslabuje. Poškodit si imunitu ale mohou i mladší ročníky, a to v důsledku moderního životního stylu zahrnujícího stres a úzkosti, nedostatek vitamínu D, nadužívání antibiotik, nedostatečný spánek a pohyb a západní způsob stravování.

Není ale pravdou, že bychom se stávali náchylnějšími k nemocem, pokud budeme "toxicky" sterilní, jelikož mikroorganismy tu s námi byli, jsou a i nadále budou bez ohledu na veškerá opatření. Nacházejí se nejen všude kolem nás, nýbrž i v našem těle. Na tom nic nezmění ani ta nejstriktnější opatření, která si kladou za cíl zpomalit tempo šíření nákazy covid-19.

Rovněž je třeba také říct, že čistění povrchu a pravidelné mytí rukou rozhodně nezabíjí bakterie a viry, jak si lidé často myslí. Pouze snižuje jejich počet, a tudíž je pak také nižší riziko potenciální infekce. Jestli něco dokáže nad mikroorganismy vyzrát, pak je to dezinfekce. I proto lze říci, že nejlepší prevencí případné nákazy novým typem koronaviru je kombinace dezinfekcí a pravidelné hygieny.

Podle doporučení by si měli lidé pravidelně mýt ruce minimálně po dobu 20 vteřin. Nemohou-li, pak jim může být nápomocný dezinfekční přípravek na bázi etanolu nebo isopropanolu. I riziko potenciálního narušení biomu kůže lze eliminovat pomocí zvlhčovačů. Jinými slovy hygienická opatření skutečně pomáhají zabránit masovému šíření různých infekcí a rozhodně nevedou k oslabení našeho imunitního systému.

Související

Více souvisejících

zdraví imunita Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

před 3 hodinami

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

před 5 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 8 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

před 21 hodinami

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy