Dezinfekce a časté mytí rukou naší imunitu neoslabí. Je to přesně naopak

V souvislosti s epidemií koronaviru a v jejím důsledku přijatých hygienických opatření spočívajících nejen v nošení roušek, nýbrž i častějším mytím rukou a používání dezinfekce, přirozeně vyvstává otázka, zda to naopak nemůže být kontraproduktivní. Mnozí by mohli namítat, že pokud budeme žít v příliš sterilním prostředí, akorát to sníží obranyschopnost našeho organismu.

Že všeho moc škodí, je navýsost jasné. Kritici enormní čistoty už před pandemií covid-19 varovali, že pokud to s hygienou přeženeme, oslabíme si tím svůj imunitní systém, jelikož pak nebude naše tělo připravené reagovat na případné "neškodné" mikroorganismy, proti nimž by si bývalo bylo schopno vytvořit protilátky. 

Server Sciencealert.com nicméně ubezpečil, že tomu tak není. Námitky, že abychom si vybudovali zdravou imunitu, musíme se chtě nechtě vystavit bakteriím a virům, z nichž nám většina ale nijak neublíží, jelikož si s nimi naše tělo dokáže hravě poradit, nejsou ničím neobvyklým. 

Vědci nicméně zpochybnili hypotézu, že přehnaná osobní hygiena a sterilizace, zejména u malých dětí, naopak vede k tomu, že si dotyčný člověk nevybuduje dostatek protilátek, a pak jej dokáže skolit i běžná rýma či chřipka. Ač na tom něco bude, v rozvoji potenciálních alergií, astmatu a autoimunitních onemocnění hraje roli více faktorů.

Je dobré upozornit, že ani příliš laxní přístup k čistotě, tedy špinavé prostředí, rovněž nijak neprospívá naší imunitě, ba dokonce i ztěžuje průběh případných zánětlivých chorob. 

Co vlastně je imunita?

Imunita je schopnost našeho organismu bránit se vnějšímu ohrožení, ať už jde o různé škodlivé chemikálie, či bakterie, viry nebo i rakovinotvorné buňky. 

Je dvojího charakteru. Tím prvním je takzvaná přirozený obranný systém složený z imunitních buněk, které jsou schopné reagovat na nebezpečné patogeny v podobě nežádoucích mikroorganismů. Druhým jsou adaptivní imunitní buňky, které dokáží rozpoznat malou část viru na vnější straně jím infikované buňky a zneškodnit jej. 

Buňky si po tomto procesu virus zapamatují a pak už si s ním dokáží v případě další nákazy poradit. Alespoň tak tomu je po narození. Ve stáří tato obranyschopnost organismu oslabuje. Poškodit si imunitu ale mohou i mladší ročníky, a to v důsledku moderního životního stylu zahrnujícího stres a úzkosti, nedostatek vitamínu D, nadužívání antibiotik, nedostatečný spánek a pohyb a západní způsob stravování.

Není ale pravdou, že bychom se stávali náchylnějšími k nemocem, pokud budeme "toxicky" sterilní, jelikož mikroorganismy tu s námi byli, jsou a i nadále budou bez ohledu na veškerá opatření. Nacházejí se nejen všude kolem nás, nýbrž i v našem těle. Na tom nic nezmění ani ta nejstriktnější opatření, která si kladou za cíl zpomalit tempo šíření nákazy covid-19.

Rovněž je třeba také říct, že čistění povrchu a pravidelné mytí rukou rozhodně nezabíjí bakterie a viry, jak si lidé často myslí. Pouze snižuje jejich počet, a tudíž je pak také nižší riziko potenciální infekce. Jestli něco dokáže nad mikroorganismy vyzrát, pak je to dezinfekce. I proto lze říci, že nejlepší prevencí případné nákazy novým typem koronaviru je kombinace dezinfekcí a pravidelné hygieny.

Podle doporučení by si měli lidé pravidelně mýt ruce minimálně po dobu 20 vteřin. Nemohou-li, pak jim může být nápomocný dezinfekční přípravek na bázi etanolu nebo isopropanolu. I riziko potenciálního narušení biomu kůže lze eliminovat pomocí zvlhčovačů. Jinými slovy hygienická opatření skutečně pomáhají zabránit masovému šíření různých infekcí a rozhodně nevedou k oslabení našeho imunitního systému.

Související

Více souvisejících

zdraví imunita Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 5 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy