Imunolog pochybuje o kolektivní imunitě. Koronavirus podle něj neslábne

Kolektivní imunity může být dosaženo, pokud je virem nakaženo dostatečné množství lidí. Vědci a odborníci po celém světě od začátku pandemie covid-19 neustále diskutují, jestli by byla účinnou zbraní proti viru SARS-CoV-2. Švédsko na kolektivní imunitu vsadilo, ale výsledky nejsou zdaleka tak přesvědčivé, jak odborníci očekávali. Imunolog Danny Altmann varoval, že není bezpečné spoléhat na imunitu vůči covid-19 a že strategie kolektivní imunity nebude nikdy fungovat.

Danny Altmann vede laboratoř na Imperial College London a zabývá se objevováním antigenů, výzkumem T buněk a imunitou infekčních chorob, například virem zika. „Vypadá to, že někteří lidé budou mít vytvořené protilátky jen na několik měsíců. Je to velmi klamný virus a imunita vůči němu je velmi matoucí a spíše krátkodobá,“ řekl Altmann pro CNBC a dodal, že v zasažených oblastech bude pravděpodobně získaná imunita u 10 až 15 % populace.

Nejistotu ohledně imunity vůči covidu-19 a jejího případného trvání vyslovil i přední poradce v oblasti veřejného zdraví Bílého domu Anthony Fauci. Naznačil, že pokud se covid-19 bude chovat jako jiné koronaviry, imunita „pravděpodobně nebude trvat dlouho“.

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že nejsou jasné důkazy o tom, jestli lidé, kteří covid-19 již prodělali, jsou v bezpečí a nemohou se znovu virem SARS-CoV-2 nakazit. Šéf WHO Tedros Ghebreyesus minulý týden varoval, že pandemie po celém světě zrychluje, protože se ekonomiky celého světa začínají otevírat.

Altmann, který očekává druhou vlnu epidemie, zdůraznil, že je velmi těžké předpovídat, kdy by mohla být účinná vakcína proti covidu-19 dostupná nebo zdali bude vůbec někdy vyvinuta. „V současné době je více než 100 potenciálních vakcín, ale během toho se může pokazit hodně věcí, proto na to nesázím,“ řekl Altmann a dodal, že mnoho odborníku je stále „velmi vystrašeno“ celosvětovou pandemií.

V současné době je ve Velké Británii téměř 300 tisíc pozitivně testovaných na covid-19 a přes 44 tisíc úmrtí. Bývalý vědecký poradce britské vlády David King varoval, že pokud Velká Británie zůstane na stejné trajektorii, zemře dalších 27 000 lidí. „Každý, kdo si myslí, že je infekce mírnější nebo že se problém vyřeší nějak sám, dělá si srandu. Je to stále smrtící virus a myslím si, že lidstvo není zvyklé v této záležitosti jednat,“ míní Altmann.

K dnešnímu dni je po celém světě infikováno téměř 12 miliónu lidí a více než půl miliónu lidí onemocnění covid-19 podlehlo. „Musíme být nadále vedeni vědou a medicínou a dělat správné věci. To znamená, že musíme udělat vše co umožňuje zastavit přenos viru,“ zdůraznil Altmann.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování věda imunita Anthony Fauci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Předpověď počasí: Bude tepleji a beze srážek, míní meteorologové

Nebývale chladná dubnová epizoda je u konce, o víkendu už teploty překročí dvacítku. Podle týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pak v příštím týdnu ještě o pár stupňů vzrostou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy