Praha - Debatu o potřebnosti imunity českých zákonodárců otevřela policejní žádost o vydání poslanců za hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Ačkoliv o omezení imunity se na půdě Sněmovny jednalo mnohokrát, čeští zákonodárci stále využívají výhody jedné z nejrozsáhlejších imunit v Evropě. V minulosti si odhlasovali pouze zrušení její doživotní platnosti.
Ještě v roce 2013 před volbami do Poslanecké sněmovny mělo hnutí ANO Andreje Babiše v programu bod o zrušení trestní a přestupkové imunitě českých zákonodárců. "Parlamentní imunita v Česku je světová rarita a činí z našich volených zástupců privilegovanou vrstvu," psalo tehdy hnutí. Prosazovalo pouze zachování tzv. indemnity, tedy nemožnost postihu za projevy ve sněmovně a za hlasování v ní.
O čtyři roky později však do sněmovny putuje policejní žádost o vydání poslanců Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) kvůli možnému dotačnímu podvodu k trestnímu stíhání. Hnutí se rázem sešikovalo a za své poslance se postavilo. Jak to tedy s rušením imunity je?
V programu ji "pro jistotu" dnes téměř žádný politický subjekt nemá. Kde se v našem ústavním pořádku imunita zákonodárců vzala? Zakotvuje ji už dodnes platná Ústava, která nabyla účinnosti 1. ledna 1993. Nástroj imunity je upraven v jejím článku 27, který zní následovně:
(1) Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech.(2) Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech nelze poslance nebo senátora trestně stíhat. Poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem.(3) Za přestupky poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem, pokud zákon nestanoví jinak.(4) Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno.(5) Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.
Odstavec 1 a 2 upravuje již výše zmíněnou indemnitu, zbylé odstavce se týkají imunity trestněprávní a přestupkové. Poslanci i senátoři se už od doby jejího zavedení několikrát pokusili imunitu buď omezit, nebo zcela zrušit. Nejčastěji zákonodárci prosazovali omezení doby trvání imunity pouze na volební období, v nichž daný jedinec jako senátor nebo jako poslanec působil. K tomuto skutečně došlo a návrh, který podpořili zejména poslanci Kateřina Klasnová (Věci veřejné), Miroslava Němcová (ODS), Vlasta Parkanová (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD), začal následně platit od června 2013.
Úvahy o dalším omezení imunity jsou občas mezi politiky slyšet i nadále. "Imunitu na politické projevy mám za potřebné minimum," uvedl pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Lze uvažovat o zrušení přestupkové imunity, nejsem pro obnovení celoživotní imunity a na diskusi je i smysl imunity v trestněprávních kauzách. Je totiž problém dokazovat politickou účelovost a naopak hrozí zneužití k vyhýbání se stíhání," naznačuje hlavní problém imunity Dolejš, který tak nastiňuje její dvojsečnost.
Sněmovna od roku 1993 zbavila imunity několik poslanců, nejznámějším případem je kauza bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha nebo někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. Sněmovna i několikrát odmítla zbavit zákonodárce imunity a vydat je tak trestnímu stíhání. V roce 1998 tak nebyl vydán bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan nebo v roce poslankyně za KDU-ČSL Ludmila Müllerová.
"Imunita má chránit výkon mandátu - tak, aby výkonná moc nemohla bránit zákonodárcům účastnit se jednání parlamentu. V případě, že se parlamentní komora usnese, že žádost o stíhání není motivována takto, tedy jen účelově bránit ve výkonu nabytého mandátu, pak není důvod poslance nebo senátora ke stíhání nevydat," sdělil pro EuroZprávy.cz předseda hnutí STAN Petr Gazdík.
Snaha o výraznější omezení trestněprávní a přestupkové imunity tak ze sněmovny pomalu vymizela. Letos se poslanci rozhodli, že už nebudou projednávat ústavní novelu klubu TOP 09 a Starostů na zrušení trestní imunity zákonodárců.
Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek předlohu za předkladatele z dolní komory stáhl i s ohledem na to, že ji autoři podali zhruba před třemi lety. Od té doby se poslanci k novele nedostali. Ústavní novela byla podle předkladatelů reakcí na vydávání poslanců, Sněmovna podle nich rozhodovala politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti.
Související

Obyčejná rýma zastavila chřipku, tvrdí nový výzkum. Dokáže to i v případě covidu?

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová
imunita , poslanecká imunita , ústava čr , Andrej Babiš , David Rath , Petr Gazdík , Jiří Dolejš , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 2 hodinami

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
před 3 hodinami

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
před 4 hodinami

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
před 4 hodinami

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
před 5 hodinami

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
před 5 hodinami

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
před 6 hodinami

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
před 6 hodinami

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
před 7 hodinami

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
před 7 hodinami

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
před 8 hodinami

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
před 9 hodinami

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
před 10 hodinami

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
před 10 hodinami

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
před 11 hodinami

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
před 12 hodinami

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
před 12 hodinami

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
před 13 hodinami

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
před 15 hodinami

Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
před 16 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy
Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.
Zdroj: Libor Novák