Proč mají poslanci imunitu? Rušit ji nehodlají, světový unikát se jim hodí

Praha - Debatu o potřebnosti imunity českých zákonodárců otevřela policejní žádost o vydání poslanců za hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Ačkoliv o omezení imunity se na půdě Sněmovny jednalo mnohokrát, čeští zákonodárci stále využívají výhody jedné z nejrozsáhlejších imunit v Evropě. V minulosti si odhlasovali pouze zrušení její doživotní platnosti.

Ještě v roce 2013 před volbami do Poslanecké sněmovny mělo hnutí ANO Andreje Babiše v programu bod o zrušení trestní a přestupkové imunitě českých zákonodárců. "Parlamentní imunita v Česku je světová rarita a činí z našich volených zástupců privilegovanou vrstvu," psalo tehdy hnutí. Prosazovalo pouze zachování tzv. indemnity, tedy nemožnost postihu za projevy ve sněmovně a za hlasování v ní. 

O čtyři roky později však do sněmovny putuje policejní žádost o vydání poslanců Babiše a Jaroslava Faltýnka (ANO) kvůli možnému dotačnímu podvodu k trestnímu stíhání. Hnutí se rázem sešikovalo a za své poslance se postavilo. Jak to tedy s rušením imunity je? 

V programu ji "pro jistotu" dnes téměř žádný politický subjekt nemá. Kde se v našem ústavním pořádku imunita zákonodárců vzala? Zakotvuje ji už dodnes platná Ústava, která nabyla účinnosti 1. ledna 1993. Nástroj imunity je upraven v jejím článku 27, který zní následovně:

(1) Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech.(2) Za projevy učiněné v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo v jejich orgánech nelze poslance nebo senátora trestně stíhat. Poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem.(3) Za přestupky poslanec nebo senátor podléhá jen disciplinární pravomoci komory, jejímž je členem, pokud zákon nestanoví jinak.(4) Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno.(5) Poslance nebo senátora lze zadržet, jen byl-li dopaden při páchání trestného činu nebo bezprostředně poté. Příslušný orgán je povinen zadržení ihned oznámit předsedovi komory, jejímž je zadržený členem; nedá-li předseda komory do 24 hodin od zadržení souhlas k odevzdání zadrženého soudu, je příslušný orgán povinen ho propustit. Na své první následující schůzi komora rozhodne o přípustnosti stíhání s konečnou platností.

Odstavec 1 a 2 upravuje již výše zmíněnou indemnitu, zbylé odstavce se týkají imunity trestněprávní a přestupkové. Poslanci i senátoři se už od doby jejího zavedení několikrát pokusili imunitu buď omezit, nebo zcela zrušit. Nejčastěji zákonodárci prosazovali omezení doby trvání imunity pouze na volební období, v nichž daný jedinec jako senátor nebo jako poslanec působil. K tomuto skutečně došlo a návrh, který podpořili zejména poslanci Kateřina Klasnová (Věci veřejné), Miroslava Němcová (ODS), Vlasta Parkanová (TOP 09) a Lubomír Zaorálek (ČSSD), začal následně platit od června 2013. 

Úvahy o dalším omezení imunity jsou občas mezi politiky slyšet i nadále. "Imunitu na politické projevy mám za potřebné minimum," uvedl pro EuroZprávy.cz místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Lze uvažovat o zrušení přestupkové imunity, nejsem pro obnovení celoživotní imunity a na diskusi je i smysl imunity v trestněprávních kauzách. Je totiž problém dokazovat politickou účelovost a naopak hrozí zneužití k vyhýbání se stíhání," naznačuje hlavní problém imunity Dolejš, který tak nastiňuje její dvojsečnost. 

Sněmovna od roku 1993 zbavila imunity několik poslanců, nejznámějším případem je kauza bývalého ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha nebo někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové. Sněmovna i několikrát odmítla zbavit zákonodárce imunity a vydat je tak trestnímu stíhání. V roce 1998 tak nebyl vydán bývalý ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan nebo v roce poslankyně za KDU-ČSL Ludmila Müllerová. 

"Imunita má chránit výkon mandátu - tak, aby výkonná moc nemohla bránit zákonodárcům účastnit se jednání parlamentu. V případě, že se parlamentní komora usnese, že žádost o stíhání není motivována takto, tedy jen účelově bránit ve výkonu nabytého mandátu, pak není důvod poslance nebo senátora ke stíhání nevydat," sdělil pro EuroZprávy.cz předseda hnutí STAN Petr Gazdík. 

Snaha o výraznější omezení trestněprávní a přestupkové imunity tak ze sněmovny pomalu vymizela. Letos se poslanci rozhodli, že už nebudou projednávat ústavní novelu klubu TOP 09 a Starostů na zrušení trestní imunity zákonodárců.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek předlohu za předkladatele z dolní komory stáhl i s ohledem na to, že ji autoři podali zhruba před třemi lety. Od té doby se poslanci k novele nedostali. Ústavní novela byla podle předkladatelů reakcí na vydávání poslanců, Sněmovna podle nich rozhodovala politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.

Více souvisejících

imunita poslanecká imunita ústava čr Andrej Babiš David Rath Petr Gazdík Jiří Dolejš Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Robert Fico

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU

Slovenský premiér Robert Fico ostře zareagoval na slova vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci Kaji Kallasové, která varovala evropské lídry před účastí na oslavách Dne vítězství 9. května v Moskvě. Podle Kallasové by účast na akci neměla být vnímána jako bezvýznamné gesto a bude pečlivě sledována. Fico její slova označil za výstrahu, která připomíná spíše vydírání než diplomatické doporučení.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy

Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

USA

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo

Mezi nejslavnější a nejkrásnější hollywoodské herečky patřila v meziválečném období Greta Garbo. Ta sama si ovšem slávu ani zájem obdivovatelů neužívala, právě naopak. Pozornosti veřejnosti se vyhýbala, hereckou kariéru nakonec předčasně ukončila a až do své smrti, od které uplynulo přesně 35 let, žila v ústraní.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa

Bývalý prezident Spojených států Joe Biden se dnes znovu objeví na veřejnosti, když v Chicagu pronese svůj první velký projev od chvíle, kdy v lednu opustil Bílý dům. Vystoupení, které se uskuteční na výroční konferenci Národní asociace obhájců, poradců a zástupců osob se zdravotním postižením (ACRD), se zaměří na současné ohrožení systému sociálního zabezpečení ve Spojených státech.

před 6 hodinami

V Praze proběhlo poslední rozloučení s Annou Slováčkovou. (15.4.2025) Prohlédněte si galerii

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel

Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident. 

před 7 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí

Evropská unie důrazně varovala představitele členských států před účastí na tradičních oslavách Dne vítězství, které každoročně pořádá Rusko 9. května. Tento rok přitom slavnosti připomenou již 80. výročí porážky nacistického Německa a podle informací ruských médií a webu Politico byly rozeslány pozvánky nejen do Číny, Indie a Brazílie, ale i do některých evropských zemí – konkrétně na Slovensko a do Srbska.

před 8 hodinami

J.D. Vance, Marco Rubio

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA

Americký viceprezident JD Vance ostře kritizoval dlouhodobou závislost Evropy na vojenské ochraně Spojených států. V rozhovoru pro britský server UnHerd uvedl, že Evropa se musí stát vojensky soběstačnou a nemůže být „permanentním bezpečnostním vazalem“ USA. Podle něj by to nebylo výhodné ani pro Spojené státy, ani pro Evropu samotnou.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ilustrační foto

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů

Čínští výzkumníci získali přístup k rozsáhlé databázi zdravotních údajů více než 500 tisíc britských dobrovolníků, přestože západní zpravodajské služby opakovaně varují před možným zneužitím těchto dat autoritářským režimem v Pekingu. Vyplývá to z investigativního článku deníku The Guardian, který přináší nové informace o spolupráci mezi britským výzkumným centrem UK Biobank a čínskými institucemi.

před 10 hodinami

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj (21. února 2025).

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem

Americký prezident Donald Trump ostře zareagoval na žádost ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o nákup deseti baterií protiraketového systému Patriot za zhruba 15 miliard dolarů. V projevu během tiskové konference s prezidentem Salvadoru Nayibem Bukelem dal Trump najevo, že návrh považuje za nesmyslný a naznačil, že Zelenskyj podceňuje realitu války. „Pořád žádá rakety, ale když začínáte válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát,“ uvedl prezident s narážkou na výraznou převahu Ruska.

před 11 hodinami

Súdán, ilustrační fotografie (Photo by Yusuf Yassir)

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu

Súdán se po dvou letech občanské války ocitá v nejhorší humanitární krizi na světě. OSN a mezinárodní neziskové organizace varují, že situace v zemi dosáhla bodu, kdy civilní obyvatelstvo platí vysokou cenu za nedostatečnou reakci mezinárodního společenství. V zemi zuří brutální konflikt mezi súdánskou armádou a polovojenskými jednotkami Rychlých podpůrných sil (RSF), který za sebou zanechává desítky tisíc mrtvých, masové hladomory a rozsáhlé vysídlení obyvatelstva. 

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Izraelská armáda

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici

Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Pásmu Gazy i přes rostoucí mezinárodní kritiku a rozsáhlé škody na civilní infrastruktuře. Mezi nejnovější cíle patřila nemocnice Al-Ahlí, poslední zdravotnické zařízení, které na území zasaženém boji ještě naplno fungovalo. Nedělní nálet si podle dostupných informací nevyžádal přímé oběti, avšak jeho dopady na dostupnost zdravotní péče v oblasti jsou podle humanitárních organizací zásadní.

před 13 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Počasí o prodlouženém víkendu: Meteorologové nemají dobré zprávy

Česko má před sebou prodloužený víkend. Ten se ale podle ČHMÚ.cz ponese částečně v deštivém duchu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy