Revoluční léčba má zelenou. Lékaři začnou učit tělo, jak bojovat s rakovinou

Washington - Spojené státy schválily léčbu, která přepíše imunitní systém tak, aby sám napadal zhoubné rakovinné buňky pacienta. Vědci vítají rozhodnutí vlády a říkají, že se jedná o historický účinek. Léčba je totiž úspěšná až 83 procent pacientů s rakovinou krve.

Společnost Novartis, která léčbu vyvinula, si momentálně účtuje 475 tisíc dolarů za pacienta. Injekce jsou totiž vyráběné lidem na míru na rozdíl třeba od chemoterapie. Metodě se říká CAR-T a jedná se o to, že vám lékaři odeberou bílé krvinky. Ty se následně přeprogramují tak, aby vyhledávaly zhoubné látky a sami je ničily. Poté se vrátí zpět do těla pacienta. Jakmile krvinka naleznou cíl, okamžitě se začnou rapidně množit.

"Vstupujeme do nové éry lékařství, kdy jsme schopni přepsat lidské tělo tak, aby si samo poradilo s nemocemi," řekl Scott Gottlieb z Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv, který léčbu schválil. Lékaři věří v budoucnost genetické modifikace a buněčných terapií. Podle nich mohou zcela vyléčit nemoci, se kterými si dnes neumíme poradit.

Terapie bude dostupná pod názvem Kymriah a funguje obzvlášť dobře na leukemii. Většině pacientům je nejdříve naordinována klasická léčba, která pokud selže, je jim pak nabídnutá nová metoda. Doktor Stephan Grupp ze skupina, která poprvé použila Kymriah u dítěte, řekl, že to bylo pozoruhodné. "Pacient umíral, ale nyní je zdravý a už pět let bez příznaků."

Léčbu zatím podstoupilo 63 pacientu a u 83 procent z nich bylo zpozorováno výrazné zlepšení již během prvních tří měsíců. Nicméně i nová terapie přichází s riskantními vedlejšími účinky. Nemocní můžou propadnout syndromu uvolňování cytokinů z rychlé proliferace buněk CAR-T v těle.

Nová technologie funguje dobře na rakovinu v krvi, ale méně uspokojivé jsou výsledky z léčby "pevných" nádorů, jako je třeba rakovina plic. Onkologové však věří, že vývoj je teprve na počátku a další výzkum zefektivní léčbu všech druhů rakoviny.

Související

Více souvisejících

rakovina léčba imunita

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

Spojené státy a Čína se dohodly na 90denním příměří. Clo klesne o 115 %

Spojené státy a Čína oznámily překvapivou dohodu o výrazném snížení cel na vzájemný obchod. V nadcházejících 90 dnech obě země sníží tarifní zátěž o 115 %, čímž dočasně ukončí obchodní napětí, které eskalovalo minulý měsíc.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy