Nová studie ukázala, jak těžké je získat kolektivní imunitu proti covidu-19

Kolektivní imunita jako pomoc při řešení celosvětové pandemie covid-19 je diskutována všemi vládami po celém světě. Infekci covid-19 by muselo prodělat až 90 % lidí, aby kolektivní imunita mohla fungovat a virus se dále nešířil. Nová studie ze Španělska ale její proveditelnost zpochybnila.

Španělská studie se zaměřila na více než 60 000 lidí a podle BBC je považována za největší svého druhu. Odhalila však, že pouze u 5 % populace se vyvinuly protilátky, které by pomohly zastavit šíření viru.

„Navzdory vysokému dopadu covid-19 ve Španělsku zůstává prevalence nízká a to znamená, že je nedostatečná k zajištění kolektivní imunity,“ uvádí autoři ve své studii.

Autoři apelují na důležitost sociálního distancování a karanténních opatření v případě nových detekovaných infekcí covid-19 „pro budoucí epidemiologickou kontrolu“. Studie zveřejněná v lékařském týdeníku Lancet informovala, že prevalence protilátek byla na pobřeží Španělska pouze 3 %. Vědci závěrem studie uvádějí, že pravděpodobně většina populace zůstane bez přirozeně vytvořených protilátek, a to dokonce i v oblastech s „vysokým dopadem covid-19“.

S více než 250 000 detekovanými případy a více než 28 000 úmrtími zůstává Španělsko jednou z evropských zemí, které jsou nejvíce zasaženy covid-19. Za poslední tři týdny se počet denních úmrtí začal opět zvyšovat a vláda byla nucena omezit kapacitu restaurací i barů o 50 %. Přísné restrikce byly uvaleny na oblast Galicie s 70 000 lidmi. Pozitivní případy covid-19 vzrůstají také v Katalánsku a místní prezident Quim Torra oznámil, že je uvalena karanténa na okres Segria, západně od Barcelony.

Související

Blanka Říhová (foto: Stanislava Kyselová) Rozhovor

Lidé přestali být ostražití, proto je nárůst vyšší. České vakcíny se nedočkáme, říká pro EZ imunoložka Říhová

ROZHOVOR – K pesimistickým prognózám má daleko. Respektovaná vědkyně Blanka Říhová nesouhlasí s názorem evolučního biologa Jaroslava Flegra, podle něhož se kvůli rostoucímu počtu nakažených covidem-19 zavedou v brzké době drastická opatření. „Neztotožňuji se s jeho předpovědí, není k ní důvod. Nárůsty jsou hlavně proto, že oproti jaru se lidé začali více stýkat, nejsou už v karanténě a také přestali být tolik ostražití,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz imunoložka i mikrobioložka profesorka Říhová.

Více souvisejících

imunita Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy