Statistické údaje o zabitých civilistech na východě Ukrajiny nepotvrzují tvrzení Kremlu, uvedla dnes na svém ruskojazyčném webu stanice BBC. Připomněla, že ruské vedení tvrdí, že vojenskou operaci na Ukrajině začalo kvůli "genocidě ruskojazyčného obyvatelstva" na východě Ukrajině a kvůli popularitě ultrapravicových, nacionalistických idejí na Ukrajině.
Ale podle údajů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) a OSN, jakož i podle údajů separatistických Doněcké a Luhanské lidové republiky počet civilistů zabitých během bojů na východě Ukrajiny od roku 2014 ustavičně klesal - a to až do začátku ruské invaze.
Většina civilistů - podle údajů OSN 2713 lidí - přišla o život během aktivní fáze ozbrojeného konfliktu mezi Kyjevem a separatisty podporovanými Ruskem, tedy od dubna 2014 do února 2015, kdy byla v Minsku uzavřena mírová dohoda.
V roce 2016 zahynulo 112 civilistů, 87 v roce 2017, 43 v roce 2018, 19 v roce 2019 a 12 v roce 2020.
Stabilně také klesala podpora radikálních stran ukrajinským obyvatelstvem: v parlamentních volbách v roce 2012 nacionalistická strana Svoboda získala 10,44 procenta hlasů. V roce 2014 radikální strany získaly dohromady 6,4 procenta hlasů a ve volbách v roce 2019 jen 2,15 procenta hlasů, uzavřela BBC.
Nalezení smírného řešení nemusí být jednoduché, ukazuje analýza
Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.
Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.
Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.
"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.
Hrozí Rusku kvůli sankcím bankrot? Ekonomové se neshodnou
Ačkoliv je Rusko silně zasaženo sankcemi, bankrot mu podle Martina Pohla, makroekonomického analytika Generali Investments, nehrozí. "Rusku rozhodně státní bankrot nehrozí. Vládní dluh nedosahuje ani 20 % HDP a Rusko vlastní obrovská aktiva v zahraničí. Může nastat situace, kdy Ruská vláda nebude moci nebo spíše nebude chtít zaplatit. To se týká zejména investorů z tzv. nepřátelských zemí, kam patříme i my," uvedl ve vyjádření, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.
"Situace je značně nepřehledná a investoři netuší, zda a jakým způsobem proběhne příští splátka. Například držitelé rublových státních dluhopisů se dodneška nedostali ke kuponům, které měli obdržet před dvěma týdny. Peníze vyplacené ministerstvem financí byly totiž zmrazené a jejich převod je zablokovaný současnou regulací na pohyb kapitálu," dodal.
Ruská centrální banka podle něj dlouhodobě patří mezi nejlépe fungující instituce v Rusku a krizi zvládá. "Na kolaps rublu zareagovala přerušením obchodování s ruskou měnu, akciemi a dluhopisy. Doplnila to prudkým zvýšením základní úrokové sazby na 20 % a omezeními na pohyb kapitálu. Obyčejní Rusové se tak oficiální cestou nedostanou k více než 10 tisícům amerických dolarů, vývozci mají povinnosti konvertovat 80 % svých příjmů do rublů a zahraniční investoři nemají přístup k výnosům z ruských akcií a dluhopisů," doplnil ekonom.
Tomáš Sedláček, ekonom ČSOB, ale ve vysílání České televize uvedl, že sankce mohou vést ke "krachu země seshora". Signálem, že to opravdu může fungovat, je právě navýšení základní úrokové sazby z 9,5 % na 20 procent poté, co rubl klesl o 30 % právě kvůli dopadům západních sankcích.
"Kolaps hodnoty rublu určitě nahlodá dřív nebo později kupní sílu této měny a mohl by zničit úspory obyčejných Rusů. Některé odhady ekonomů počítají s tím, že tvrdé ekonomické sankce by mohly jenom letos způsobit snížení hrubého domácího produktu Ruska o 4 až 5 %, inflaci dostat někam nad 10 % a možná výš a donutit centrální banku zvýšit úrokové sazby ještě nad oněch dvacet procent. Pravdou ale je, že dosažení těchto výsledků není otázkou hodin, a zřejmě ani dnů. Možná, že to lidé zvenku zatím tolik nevidí, ale i stále víc Rusů začíná mít kvůli omezením potíže v každodenním životě," doplnil Pavel Daniel, ekonomický komentátor serveru EuroZprávy.cz.
Související

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku

Ukrajinci hlásí zásah ubytovny ruských vojáků v okupovaném Melitopolu
válka na Ukrajině , Rusko , Ruská armáda , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 3 minutami

Bayern Mnichov ukončil spolupráci s Nagelsmannem. Na vině může být i přítelkyně
Aktualizováno před 11 minutami

Útok na škole v USA: Šest mrtvých, střílela mladá žena
před 16 minutami

IKEA prodala svou ruskou továrnu. Aktivity v zemi pozastavila před rokem
Aktualizováno před 22 minutami

Netanjahu odkládá kontroverzní reformu o několik týdnů. Chce dialog
Aktualizováno před 28 minutami

Maďarský parlament ratifikoval vstup Finska do NATO
Aktualizováno před 40 minutami

Zelenskyj se u Záporoží sešel s vojáky i s ředitelem MAAE
před 1 hodinou

Biden se podle Bílého domu neobává občanské války v Izraeli
před 1 hodinou

I v Polsku navrhují zákaz TikToku v mobilech zaměstnanců veřejné správy
před 1 hodinou

František Straka míří z televizních obrazovek opět na lavičku. Tentokrát chytil laso od Trenčína
před 1 hodinou

Německá policie prohledala domov dvou prokremelských aktivistů
Aktualizováno před 2 hodinami

Tragédie na Příbramsku: Do slapské přehrady sjelo nákladní auto, zaklíněný řidič zemřel
Aktualizováno před 3 hodinami

Lipavský jednal se Stoltenbergem. Řešili i ruské jaderné zbraně v Bělorusku
před 3 hodinami

Na Ukrajinu dorazilo 18 tanků Leopard z Německa
před 3 hodinami

Senát loni obdržel jen čtyři petice, předloni jich byl dvojnásobek
před 4 hodinami

Česko udělilo přes 500 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny
Aktualizováno před 4 hodinami

Při demolici budov v Milovicích došlo ke kontaminaci, říká státní zástupce
před 4 hodinami

Policie obvinila muže, podle kriminalistů bodl na Plzeňsku dva kamarády
Aktualizováno před 4 hodinami

Ostravská koalice přišla kvůli hnutí ANO o většinu v městském zastupitelstvu
před 4 hodinami

Rusko vyhrožuje: Máme zbraně schopné v krajním případě zničit Spojené státy
před 5 hodinami
Balaš se kvůli penězům pro VŠ sejde s Fialou, ve středu by o nich měla jednat vláda
Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) bude o navýšení rozpočtu vysokých škol (VŠ) na odměňování pedagogů jednat v úterý s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ve středu by pak na výjezdním zasedání v Jeseníku měla záležitost projednat vláda. Balaš to řekl novinářům po dnešním jednání se zástupci univerzit. Financování VŠ označil za dlouhodobě zanedbané, na řešení se podle něj musí vedle státu podílet i samotné školy.
Zdroj: ČTK