Tisíce lidí v Londýně vyjadřovaly solidaritu s protesty v USA

Tisíce lidí se dnes v Londýně připojily k vlně protestů spojených se smrtí George Floyda a ani tato po většinu času poklidná manifestace se nakonec neobešla bez vypjatých okamžiků. Dav odpoledne pochodoval centrem města směrem k Trafalgarskému náměstí a u bran Downing Street, kde stojí sídlo britských premiérů, vypukla krátká potyčka mezi demonstranty a policisty. Britský premiér Boris Johnson předtím řekl, že "naprosto chápe" potřebu lidí za současných okolností demonstrovat.

Smrt černocha Floyda po násilném policejním zásahu, která odstartovala nepokoje v řadě amerických měst, označil dnes Johnson za něco "otřesného a neomluvitelného". Floyd byl v americkém Minneapolisu prohlášen za mrtvého těsné poté, co mu skoro devět minut při zatýkání klečel na krku bělošský policista Derek Chauvin.

"Všichni jsme to na našich obrazovkách viděli a já naprosto chápu právo lidí protestovat vůči tomu, co se tam stalo," řekl britský premiér při poslaneckých interpelacích. Protesty by nicméně podle něj měly probíhat "zákonným a rozumným" způsobem a v souladu s platnými zásadami boje proti koronaviru. Zpravodajský web BBC podotkl, že v Anglii jsou stále jakékoli větší akce zakázané, nehledě na pravidlo o dvoumetrových rozestupech mezi lidmi z různých domácností.

Podle britských médií se organizátoři dnešní manifestace snažili tento princip uplatňovat, po jisté době ale začalo být jeho dodržování prakticky nemožné. Agentura Reuters psala o účasti v řádu desítek tisíců. Demonstrace proti rasismu a policejnímu násilí, která navazovala na podobnou akci z neděle, začala krátce po poledni v Hyde Parku, odkud se účastníci vydali směrem k britskému parlamentu a vládní čtvrti Whitehall.

Potyčka u bran Downing Street se strhla přesně ve chvíli, kdy premiér Johnson uvnitř svého pracoviště vystupoval na tiskové konferenci. Co strkanici spustilo, není zcela jasné, přítomní novináři ale zmiňovali házení předmětů na strážce zákona a zákrok policie proti jednomu z demonstrantů. Do několika minut se ale situace uklidnila a lidé se poté začali pozvolna rozcházet.

Při manifestaci byly k vidění slogany jako: "Spojené království není bez viny, méně rasistický je pořád rasistický" nebo "Rasismus je globální problém". Demonstranti skandovali jméno 46letého černocha, jehož smrt aktuální sérii protestů zažehla, dále pak heslo "na černošských životech záleží" používané v USA již několik let. Po vzoru amerických manifestací bylo i v Londýně slyšet slova "žádná spravedlnost, žádný mír", protest ale byl "takřka úplně pokojný", napsal Reuters.

Televize Sky News informovala, že mezi účastníky byl i herec John Boyega známý z nových filmů série Hvězdné války. Na twitteru zase vyjádřil sounáležitost s demonstranty londýnský starosta Sadiq Khan. "Brutální zabití George Floyda oprávněně podnítilo hněv nejen v Americe, ale po celém světě. (...) Cítím jej také," řekl.

Protesty reagující na Floydovu smrt se nejdříve rozšířily z Minneapolisu do desítek dalších amerických měst, o víkendu se pak staly mezinárodním fenoménem. Manifestace odsuzující rasismus a násilí páchané policií na černoších se už kromě Londýna konaly i ve Francii, Nizozemsku, Austrálii nebo na Novém Zélandu.

V nizozemském Rotterdamu musela zasahovat policie proti malé skupině demonstrantů. Ti rozbíjeli výlohy a okna na protest proti kroku úřadů, které manifestaci rozpustily kvůli porušení protikoronavirových restrikcí.

Související

Více souvisejících

Londýn Velká Británie George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Boris Johnson

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy