Truhlář Elser se pokusil zabít Hitlera. Mohlo být vše jinak

Před 80 lety, 8. listopadu 1939, se v Mnichově odehrála událost, jež mohla pootočit kolem dějin a možná i ušetřit miliony životů. Nacistický vůdce Adolf Hitler tu jen těsně unikl smrti.

Ve 21:20, jen několik minut poté, co ukončil svůj projev na každoroční vzpomínkové slavnosti se "starými bojovníky" NSDAP u příležitosti neúspěšného pokusu o puč v roce 1923 a opustil sál mnichovské pivnice Bürgerbräukeller, explodovala ve sloupu v těsné blízkosti řečnického pultu časovaná bomba. Vybuchla sice na vteřinu přesně, ovšem vzhledem k tomu, že Hitler svůj projev nečekaně ukončil dříve než v jiných letech, byl v okamžiku exploze už 13 minut mimo sál.

Mohutný výbuch zcela zdemoloval interiér pivnice a zanechal po sobě osm mrtvých a na šest desítek zraněných. Bombu sestrojil a do jím vyhloubené dutiny sloupu umístil šestatřicetiletý truhlář Georg Elser. Pak odjel vlakem do Kostnice a ještě před výbuchem přešel hranice do Švýcarska, kde jej však zadrželi. Elser, u něhož se našlo několik kompromitujících předmětů, se posléze ke svému činu doznal. Byl převezen do koncentračního tábora Sachsenhausen a později do Dachau, kde měl přečkat válku a poté měl být postaven před soud. Na jejím sklonku, 9. dubna 1945, byl však na příkaz z nejvyšších míst.

Související

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

Více souvisejících

Adolf Hitler Georg Elser II. světová válka nacisté

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 22 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy