Velká Británie uvalila sankce na dcery Putina a Lavrova

Británie uvalila sankce na dvě dcery ruského prezidenta Vladimira Putina a na dceru ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Britská diplomacie tak reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu, oznámila v dnešním prohlášení. Rusko podle Londýna míří k nejhlubší ekonomické recesi od pádu Sovětského svazu a sankce úspěšně snižují Putinovu schopnost financovat válku na Ukrajině.

Vladimir Putin.

Podle britské vládní analýzy koordinované britské a mezinárodní sankce zmrazily v posledních týdnech 275 miliard liber (přes osm bilionů korun) z Putinových válečných zdrojů, což představuje 60 procent ruských rezerv v zahraničních měnách.

"Náš bezprecedentní balíček sankcí dopadá na elitu a její rodiny a zároveň degraduje ruskou ekonomiku v takovém rozsahu, jaký Rusko nezažilo od pádu Sovětského svazu. Musíme však udělat více. Prostřednictvím skupiny G7 spolupracujeme s partnery na ukončení využívání ruské energie a dále zasahujeme Putinovu schopnost financovat jeho nezákonnou a neoprávněnou invazi na Ukrajinu," uvedla britská ministryně zahraničí Liz Trussová.

Zákaz cestování a zmrazení majetku se nově dotkne Putinových dcer. Jekatěrina Tichonovová (35) a Marija Voroncovová (36) nejsou veřejně příliš známé a dostupné informace o nich tento týden shrnula například stanice BBC či list The Guardian. Obě se narodily z manželství, do nějž Putin v roce 1983 vstoupil s bývalou letuškou aerolinek Aeroflot Ljudmilou. Pár se rozvedl po 30 letech v roce 2013.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února už Británie uvalila sankce na 1200 subjektů. Je mezi nimi 76 oligarchů a 16 bank.

Británie pošle na Ukrajinu další zbraně a vybavení pro armádu

Británie pošle na Ukrajinu další vojenské vybavení za 100 milionů liber (2,9 miliardy korun), a to včetně protileteckých a protitankových zbraní. Po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem to dnes řekl premiér Boris Johnson. Šéf britské vlády také odsoudil dnešní ruský útok na nádraží ve východoukrajinském Kramatorsku. To, že útok mířil na bezbranné uprchlíky, podle něj ukazuje, do jakých hlubin kdysi vyzdvihovaná ruská armáda klesla.

"Evropa, kterou jsme znali ještě před šesti týdny, už neexistuje. Putinova invaze zasáhla samotné základy bezpečnosti na našem kontinentu, ale jeho touha nás rozdělit se evidentně nenaplnila," řekl Johnson. "Naopak, (ruský prezident Vladimir Putin) dokázal Evropu a celé transatlantické společenství sjednotit v podpoře Ukrajiny," dodal.

"Zabíjení civilistů je válečný zločin a ruský prezident nese za tyto zločiny odpovědnost," řekl Scholz.

Britský premiér oznámil, že Londýn pošle na Ukrajinu další dodávku vyspělého vojenského vybavení. Jde například o přenosné protiletecké střely Starstreak, 800 protitankových raket, munici, ale také helmy, neprůstřelné vesty a přístroje pro noční vidění.

Ministr obrany Ben Wallace podle serveru BBC Ukrajině slíbil rovněž obrněná hlídková vozidla Mastiff.

Johnson pochválil Scholze za to, že se jeho vláda snaží zbavit závislosti na dodávkách fosilních paliv z Ruska. Kancléř podotkl, že aktuálně není možné, aby se Německo obešlo bez ruských dodávek plynu, v budoucnu však bude chtít dovoz ruského plynu ukončit.

Šéfové německé a britské vlády se také vyjádřili k polsko-francouzskému sporu, v němž mimo jiné francouzský prezident Emmanuel Macron označil polského premiéra za krajně pravicového antisemitu poté, co Morawiecki kritizoval Macronovy pravidelné telefonáty s Putinem. Zatímco Scholz Macrona hájil a tvrdil, že se pokouší přispět k možnosti uzavřít příměří mezi Ruskem a Ukrajinou, Johnson se postavil na opačnou stranu.

"Vyjednávání s Putinem nevypadá nijak slibně. Mám pocit, že se mu nedá důvěřovat. Jsem ohledně jeho ujišťování opravdu hluboce skeptický a nedůvěřivý," řekl britský premiér.

Británie hájí svou politiku vůči ukrajinským běžencům

Britská vláda dnes obhajovala svou politiku přijímání ukrajinských uprchlíků poté, co připustila své "frustrující zpoždění". Do Spojeného království totiž zatím dorazilo jen 12.000 běženců prchajících před válkou na Ukrajině, napsala agentura AP.

Vládní data ukazují, že do země přišlo pouze 1200 uprchlíků v rámci programu, který je propojí s britskými hostiteli, jež jim dobrovolně nabídli své domovy. Zbylých 10.800 běženců se připojilo k rodinným příslušníkům, kteří již žili ve Spojeném království.

Náměstek britské vlády pro uprchlíky Richard Harrington tento týden připustil, že systém víz pro Ukrajince začal "pomalu a byrokraticky".

Ministryně vnitra Priti Patelová přiznala, že pociťuje "frustraci", a uvedla, že pracuje na zefektivnění procesu. Dosavadní pravidla ale obhajovala. "Chceme lidem poskytnout status a jistotu, že mohou přijet do naší země spolu s vřelým přijetím," řekla Patelová BBC. "Musíme zajistit, aby byli chráněni a zabezpečeni i ve Spojeném království," dodala ministryně.

Sousední Irsko, které má jen desetinu obyvatel z 67milionové Británie, již přijalo více než 20.000 ukrajinských uprchlíků.

Ubytování pro ukrajinské uprchlíky v Británii nabídlo kolem 200.000 lidí a skupin. Někteří podle AP tvrdí, že se jim nikdo neozval. Další hlásí pomalý postup při překonávání byrokracie a kontrol, které vláda u dobrovolných hostitelů provádí.

Enver Solomon, ředitel organizace Refugee Council, která pomáhá uprchlíkům, obvinil vládu, že "upřednostnila kontrolu před soucitem". Dodal, že Britové, kteří jsou připraveni uprchlíkům otevřít své domovy, se cítí "rozzlobení a frustrovaní, protože se jejich gesto podpory ztratilo v síti byrokracie a chaosu".

Kabinet premiéra Borise Johnsona čelí kritice opozičních labouristů a dalších organizací na podporu běženců i kvůli tomu, že trvá na vízech pro Ukrajince, která řada evropských zemí zrušila. Vláda tvrdí, že je kontrola těchto dokumentů nezbytná. Uvedla, že ukrajinští uprchlíci do čtvrtka podali přibližně 79.800 žádostí a úřady zatím udělily 40.900 víz.

"Celý proces trvá příliš dlouho. Složitý vízový režim zdržel nebo odradil mnoho lidí od hledání bezpečí ve Velké Británii," uvedl Alex Fraser, který vede odbor pro podporu uprchlíků v britské pobočce Červeného kříže.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Zelenskyj v červnu promluví k českému Parlamentu

25.05.2022 20:15 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému Parlamentu promluvit 15. června. Poslanci…

Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent

25.05.2022 19:57 Prezident Vladimir Putin dnes vyzval ruský kabinet, aby od června zvýšil penze o deset procent.…

Rusko nabízí obyvatelům oblastí na jihu Ukrajiny ruské pasy

25.05.2022 19:18 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který obyvatelům ukrajinské Chersonské a…

Švýcarsko chce zabavit majetek Janukovyčova spojence

25.05.2022 18:57 Švýcarská vláda se chystá zabavit více než 100 milionů švýcarských franků (2,4 miliardy korun) z…

Putin poprvé navštívil ruské vojáky raněné v bojích na Ukrajině

25.05.2022 17:26 Ruský prezident Vladimir Putin dnes poprvé od začátku nynější války na Ukrajině navštívil ruské…

V Mariupolu zemřelo nejméně 22 tisíc obyvatel, tvrdí poradce starosty

25.05.2022 16:58 V ukrajinském Mariupolu zemřelo za tři měsíce války nejméně 22.000 obyvatel, řekl stanici CNN…

Rusko schválilo zákon na zrušení horního věkového limitu pro službu v…

25.05.2022 15:57 Aktualizováno Obě komory ruského parlamentu dnes schválily zákon na zrušení horního věkového limitu pro…

Za covidové večírky v Downing Street může vedení britské vlády, uvádí…

25.05.2022 14:41 Aktualizováno K večírkům v Downing Street, které se konaly za koronavirové uzávěry navzdory tehdy platným…

Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská…

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

"Hnisající krize v Česku". Prestižní britský deník píše o uprchlících na…

25.05.2022 11:44 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

Související:

Právě se děje

reklama