Z psychiatrické léčebny propuštěn šaman, který chce vyhnat Putina

Sibiřský šaman Alexandr Gabyšev byl propuštěn z psychiatrické léčebny, ve které byl nuceně hospitalizován. Oznámila to dnes agentura Interfax. Gabyšev proslul v Rusku i za jeho hranicemi záměrem vyhnat z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina a nastolit vládu lidu. Pochod za tímto cílem mu ale přerušilo zadržení policií a nucená hospitalizace na psychiatrii.

Vladimír Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Po vyšetření znalci z oboru psychologie a psychiatrie, provedeném na žádost obhajoby v úterý, a zasedání lékařské komise dnes ráno byl Gabyšev propuštěn z kliniky," citovala agentura Interfax Alexeje Prjanikova z organizace na ochranu lidských práv.

K takovému rozhodnutí podle něj vedl ohlas v médiích. "Bez podpory veřejnosti a podrobného informování o obhajobě v médiích by léčení mohlo trvat libovolně dlouho, a to tím spíše, že soud dobu léčení nijak neomezil," řekl aktivista.

Šaman Alexandr Gabyšev loni v březnu upoutal pozornost médií, když se vydal na 8000 kilometrů dlouhou cestu do Moskvy, kde prý chtěl vyhnat démony z prezidenta Putina. Šaman se o tuto cestu pokusil několikrát, ale pokaždé jej zastavila policie, která jej vrátila do jeho domova v Jakutsku na východní Sibiři. Nakonec jej na počátku května znovu zadržela a umístila do psychiatrické léčebny. Znalci ve službách státu označili šamana za nepříčetného. Podle lékařů léčebny, ve které byl šaman hospitalizován, je nebezpečný pro sebe a okolí.

Ochránci lidských práv tvrdí, že Rusko oživuje praxi sovětského režimu, který zavíral politické disidenty do ústavů, kde je proti jejich vůli "léčil". Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění Gabyševa na svobodu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Joe Biden a Vladimír Putin se poprvé setkali. Rozhovory v Ženevě už…

16.06.2021 18:05 Aktualizováno V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira…

V Ženevě nechyběly transparenty volající po vyšetření otravy Navalného

16.06.2021 18:03 Švýcarská organizace Campax vystupující proti jaderným zbraním využila dnešní ženevské schůzky…

Ukrajinská vláda prodloužila karanténu do konce srpna

16.06.2021 14:38 Ukrajinská vláda prodloužila karanténu kvůli koronaviru do konce srpna, ale rozvolní některá…

Vsázet na zdravý rozum Kremlu nelze, tvrdí profesor o schůzce Biden-Putin

16.06.2021 00:01 NÁZOR - Americko-ruský summit opět rozvířil mediální a expertní pohledy, soudí profesor Mark…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama