Z psychiatrické léčebny propuštěn šaman, který chce vyhnat Putina

Sibiřský šaman Alexandr Gabyšev byl propuštěn z psychiatrické léčebny, ve které byl nuceně hospitalizován. Oznámila to dnes agentura Interfax. Gabyšev proslul v Rusku i za jeho hranicemi záměrem vyhnat z Kremlu ruského prezidenta Vladimira Putina a nastolit vládu lidu. Pochod za tímto cílem mu ale přerušilo zadržení policií a nucená hospitalizace na psychiatrii.

Vladimír Putin, ruský prezident
doporučujeme

"Po vyšetření znalci z oboru psychologie a psychiatrie, provedeném na žádost obhajoby v úterý, a zasedání lékařské komise dnes ráno byl Gabyšev propuštěn z kliniky," citovala agentura Interfax Alexeje Prjanikova z organizace na ochranu lidských práv.

K takovému rozhodnutí podle něj vedl ohlas v médiích. "Bez podpory veřejnosti a podrobného informování o obhajobě v médiích by léčení mohlo trvat libovolně dlouho, a to tím spíše, že soud dobu léčení nijak neomezil," řekl aktivista.

Šaman Alexandr Gabyšev loni v březnu upoutal pozornost médií, když se vydal na 8000 kilometrů dlouhou cestu do Moskvy, kde prý chtěl vyhnat démony z prezidenta Putina. Šaman se o tuto cestu pokusil několikrát, ale pokaždé jej zastavila policie, která jej vrátila do jeho domova v Jakutsku na východní Sibiři. Nakonec jej na počátku května znovu zadržela a umístila do psychiatrické léčebny. Znalci ve službách státu označili šamana za nepříčetného. Podle lékařů léčebny, ve které byl šaman hospitalizován, je nebezpečný pro sebe a okolí.

Ochránci lidských práv tvrdí, že Rusko oživuje praxi sovětského režimu, který zavíral politické disidenty do ústavů, kde je proti jejich vůli "léčil". Amnesty International vyzvala k okamžitému propuštění Gabyševa na svobodu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lukašenko mluvil s Putinem, krizi je prý třeba brzy vyřešit

15.08.2020 14:44 Aktualizováno Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se dnes telefonicky spojil s ruským prezidentem Vladimirem…

Bělorusko vrátilo Rusku zadržené údajné žoldnéře

14.08.2020 21:47 Ruská generální prokuratura oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v…

Tisíce demonstrantů v centru Minsku volají po Lukašenkově odchodu

14.08.2020 21:07 Aktualizováno Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v centru Minsku domáhají odstoupení prezidenta…

Anketa: Jen čtvrtina lékařů v Rusku důvěřuje vakcíně Sputnik V

14.08.2020 17:03 Celých 52 procent lékařů v anketě provedené přes ruskou mobilní aplikaci uvedlo, že by si nenechalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama