Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

S odvoláním na text návrhu před summitem Evropské rady o tom informoval zpravodajský server Politico. „Evropská rada důrazně odsuzuje nedávnou eskalaci ze strany Ruska, zejména další zintenzivnění útoků proti civilnímu obyvatelstvu, civilní a kritické infrastruktuře a energetickému sektoru,“ píše se v návrhu.

Evropská rada je unijní instituce, která fakticky tvoří politiku celé Evropské unie. Její součástí jsou lídři jednotlivých členských států, vesměs jde o prezidenty a politiky, ve výjimečných případech třeba monarchy. Jejím předsedou je zatím belgický politik Charles Michel.

„Vzhledem k tomu, že Ukrajina uplatňuje své přirozené právo na sebeobranu, Evropská rada vyzývá k posílení poskytování vojenské podpory Ukrajině. Zejména systémy protivzdušné obrany, munice a rakety jsou naléhavě zapotřebí k ochraně ukrajinského obyvatelstva a kritické energetické infrastruktury,“ pokračuje text návrhu Evropské rady.

Podpora Ukrajiny je velkým tématem posledních dvou let poté, co ji Rusko napadlo. Na důležitosti získalo především společně s dodávkami letounů F-16 a s ukrajinským nedělním útokem proti Sevastopolu na Ruskem anektovaném Krymského poloostrově. Rusové tento útok kvůli pěti civilním obětem silně odsuzují, protože proběhl prostřednictvím Američany dodaných střel ATACMS.

Podle serveru Politico během jednání Evropské rady dojde také na téma nakládání se zmrazenými ruskými aktivy. Unijní úředníci patrně dostanou pokyn, aby „tyto prostředky použili k poskytnutí půjček Ukrajině v hodnotě přibližně 50 miliard eur na podporu současných a budoucích vojenských, rozpočtových a rekonstrukčních potřeb Ukrajiny“.

Rusko v posledních měsících mění taktiku a neútočí jen na elektrické rozvodny, nýbrž celé elektrárny. Ukrajina tak již není čistým vývozcem elektřiny, naopak je závislá na Evropské unii. „Ruské údery poškodily energetickou infrastrukturu ve čtyřech regionech včetně Kyjeva, což vyvolalo nové výpadky proudu,“ uvedla minulou středu státní energetická společnost Ukrenergo. „Jedna z našich tepelných elektráren byla vážně poškozena,“ doplnila největší elektrárenská společnost v zemi DTEK.

„Výpadky elektřiny máme prakticky každý den, zatímco spotřeba je poměrně nízká, a to ještě před příchodem zimní topné sezóny,“ přiblížil šéf Ukrenergo Volodymyr Kudryckij. „Cestou k záchraně ukrajinské energetiky a ochraně milionů lidí před odpojením je odblokování investic západních zemí a západních společností na Ukrajinu. Nežádáme o humanitární podporu, žádáme je, aby přišli na Ukrajinu a vydělali peníze a zároveň zvýšili naše výrobní kapacity,“ zdůraznil.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Energetika

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 42 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy