Zatímco Evropská unie se připravuje na opětovné zavedení cel na ukrajinské zemědělské výrobky, které byly dočasně zrušeny po ruské invazi, zaznívá z Kyjeva ostré varování. Ukrajinský poslanec Dmytro Natalucha označil tento krok za potenciálně devastující – nejen ekonomicky, ale i politicky.
Předseda hospodářského výboru ukrajinského parlamentu v tomto týdnu vedl delegaci dvanácti poslanců do Bruselu, kde apelovali na evropské představitele, aby zachovali bezcelní režim, známý jako Autonomní obchodní opatření (ATM), nebo nabídli alespoň udržitelné řešení. Tyto dočasné výjimky vyprší již 5. června 2025.
„Obchod s EU je pro nás existenční otázkou,“ zdůraznil Natalucha pro deník Politico. „Pokud Evropa nyní otočí zády, nebude to jen porušení slibu. Bude to znamenat, že když jde do tuhého, EU se uzavírá sama do sebe. To je voda na mlýn ruské propagandy a tvrdá rána pro morálku Ukrajinců.“
Podle odhadů Kyjeva by návrat ke clům a kvótám mohl připravit Ukrajinu o až 3,5 miliardy eur ročně v exportních příjmech. To by se okamžitě promítlo do snížení očekávaného růstu HDP pro rok 2025 z předpokládaných 2,7 % na pouhých 0,9 %.
Evropská komise navrhla kompromis: opětovné zavedení kvót na citlivé komodity, jako jsou kukuřice, drůbež a cukr. Podle Kyjeva je to ale jen symbolické gesto, které skutečný problém neřeší.
„Před válkou se kvóty často vyčerpaly během několika týdnů. Takový přístup neřeší problém – jen prodlužuje nejistotu,“ varoval Natalucha. „Potřebujeme předvídatelnost. Jinak nemáme na čem stavět.“
Ukrajinská ekonomika je momentálně závislá hlavně na zemědělství. Další klíčový exportní sektor, hutnictví, je totiž přímo ohrožen ruskou agresí. Doly v oblasti Pokrovsku v Doněcké oblasti, odkud se těží základní suroviny pro tento průmysl, se nacházejí přímo v bojové zóně.
„Ztratíme Pokrovsk – ztratíme hutnictví. Pak nám zůstane už jen zemědělství. A pokud Evropa podrazí i tuto nohu, bude to katastrofa,“ řekl Natalucha.
Podle ukrajinských představitelů navíc Brusel nejeví žádné známky ochoty jednat. Delegace v čele s Nataluchou se prý marně snažila domluvit schůzku s vyjednavači Komise.
„Nejenže nevidíme alternativu, my nevidíme ani snahu o proces,“ postěžoval si.
Přechodné opatření nicméně většina členských států EU ve čtvrtek podpořila. Proti se výrazněji postavily jen Švédsko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva, které se zdržely hlasování.
Natalucha rovněž obvinil některé členské státy z politického zneužívání ukrajinské otázky. „Ukrajina se stala pohodlným nástrojem v domácích politických hrách – podobně jako migrace nebo LGBT práva,“ řekl a poukázal zejména na protesty farmářů v Polsku a Francii.
Přitom podle něj ukrajinští výrobci splňují evropské standardy. „Náš zemědělský sektor není v rukou několika oligarchů. Je to páteř ekonomiky a zdroj příjmů do státního rozpočtu.“
A i když Ukrajinci čelí konkurenci z dovozů – například levnému sýru z Polska – sami žádná obchodní omezení nezavádějí.
Ukrajinci jsou podle Nataluchy vyčerpaní válkou i neustálými nejistotami. A návrat celních bariér do vztahu s EU může podle něj otřást jejich důvěrou v evropskou budoucnost.
„Ano, bolí to. A živí to vyprávění, že Evropa nás nikdy opravdu nepřijme mezi sebe,“ řekl. Pokud se situace nevyřeší, může to podle něj vést k vzestupu euroskeptických proudů ještě před samotným vstupem Ukrajiny do EU.
Evropská komise v reakci uvedla, že chce přechodné období co nejvíce zkrátit a že pracuje na přezkumu současné dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou (DCFTA).
„Naším cílem je najít vyvážené a funkční řešení co nejrychleji,“ uvedl mluvčí Komise.
Navzdory napětí zůstává ukrajinská pozice pragmatická. Natalucha uzavírá: „Nechceme žádné výjimky. Jen férové a předvídatelné obchodní podmínky. A aby byly dodrženy sliby, které nám byly dány.“
Související

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Proč čelí Ukrajina nejtvrdším útokům od začátku války. Není to jen odplata, Rusko posílá vzkaz
Ukrajina , zemědělství , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
16. června 2025 21:43
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák