Ukrajina důrazně varuje EU: Dodržte slovo. Vaše kroky pro nás budou devastační

Zatímco Evropská unie se připravuje na opětovné zavedení cel na ukrajinské zemědělské výrobky, které byly dočasně zrušeny po ruské invazi, zaznívá z Kyjeva ostré varování. Ukrajinský poslanec Dmytro Natalucha označil tento krok za potenciálně devastující – nejen ekonomicky, ale i politicky.

Předseda hospodářského výboru ukrajinského parlamentu v tomto týdnu vedl delegaci dvanácti poslanců do Bruselu, kde apelovali na evropské představitele, aby zachovali bezcelní režim, známý jako Autonomní obchodní opatření (ATM), nebo nabídli alespoň udržitelné řešení. Tyto dočasné výjimky vyprší již 5. června 2025.

„Obchod s EU je pro nás existenční otázkou,“ zdůraznil Natalucha pro deník Politico. „Pokud Evropa nyní otočí zády, nebude to jen porušení slibu. Bude to znamenat, že když jde do tuhého, EU se uzavírá sama do sebe. To je voda na mlýn ruské propagandy a tvrdá rána pro morálku Ukrajinců.“

Podle odhadů Kyjeva by návrat ke clům a kvótám mohl připravit Ukrajinu o až 3,5 miliardy eur ročně v exportních příjmech. To by se okamžitě promítlo do snížení očekávaného růstu HDP pro rok 2025 z předpokládaných 2,7 % na pouhých 0,9 %.

Evropská komise navrhla kompromis: opětovné zavedení kvót na citlivé komodity, jako jsou kukuřice, drůbež a cukr. Podle Kyjeva je to ale jen symbolické gesto, které skutečný problém neřeší.

„Před válkou se kvóty často vyčerpaly během několika týdnů. Takový přístup neřeší problém – jen prodlužuje nejistotu,“ varoval Natalucha. „Potřebujeme předvídatelnost. Jinak nemáme na čem stavět.“

Ukrajinská ekonomika je momentálně závislá hlavně na zemědělství. Další klíčový exportní sektor, hutnictví, je totiž přímo ohrožen ruskou agresí. Doly v oblasti Pokrovsku v Doněcké oblasti, odkud se těží základní suroviny pro tento průmysl, se nacházejí přímo v bojové zóně.

„Ztratíme Pokrovsk – ztratíme hutnictví. Pak nám zůstane už jen zemědělství. A pokud Evropa podrazí i tuto nohu, bude to katastrofa,“ řekl Natalucha.

Podle ukrajinských představitelů navíc Brusel nejeví žádné známky ochoty jednat. Delegace v čele s Nataluchou se prý marně snažila domluvit schůzku s vyjednavači Komise.

„Nejenže nevidíme alternativu, my nevidíme ani snahu o proces,“ postěžoval si.

Přechodné opatření nicméně většina členských států EU ve čtvrtek podpořila. Proti se výrazněji postavily jen Švédsko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva, které se zdržely hlasování.

Natalucha rovněž obvinil některé členské státy z politického zneužívání ukrajinské otázky. „Ukrajina se stala pohodlným nástrojem v domácích politických hrách – podobně jako migrace nebo LGBT práva,“ řekl a poukázal zejména na protesty farmářů v Polsku a Francii.

Přitom podle něj ukrajinští výrobci splňují evropské standardy. „Náš zemědělský sektor není v rukou několika oligarchů. Je to páteř ekonomiky a zdroj příjmů do státního rozpočtu.“

A i když Ukrajinci čelí konkurenci z dovozů – například levnému sýru z Polska – sami žádná obchodní omezení nezavádějí.

Ukrajinci jsou podle Nataluchy vyčerpaní válkou i neustálými nejistotami. A návrat celních bariér do vztahu s EU může podle něj otřást jejich důvěrou v evropskou budoucnost.

„Ano, bolí to. A živí to vyprávění, že Evropa nás nikdy opravdu nepřijme mezi sebe,“ řekl. Pokud se situace nevyřeší, může to podle něj vést k vzestupu euroskeptických proudů ještě před samotným vstupem Ukrajiny do EU.

Evropská komise v reakci uvedla, že chce přechodné období co nejvíce zkrátit a že pracuje na přezkumu současné dohody o volném obchodu mezi EU a Ukrajinou (DCFTA).

„Naším cílem je najít vyvážené a funkční řešení co nejrychleji,“ uvedl mluvčí Komise.

Navzdory napětí zůstává ukrajinská pozice pragmatická. Natalucha uzavírá: „Nechceme žádné výjimky. Jen férové a předvídatelné obchodní podmínky. A aby byly dodrženy sliby, které nám byly dány.“ 

Související

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Proč čelí Ukrajina nejtvrdším útokům od začátku války. Není to jen odplata, Rusko posílá vzkaz

Ukrajina se v posledních týdnech stala terčem jedné z nejintenzivnějších vln ruských vzdušných útoků od vypuknutí války. Série úderů, při nichž Moskva opakovaně využívá bezpilotní letouny, není jen odplatou za ukrajinský útok na ruské bombardéry. Podle analytiků má zastrašit civilní obyvatelstvo a na pozadí jednání o míru vytvořit dojem, že Kreml drží vývoj konfliktu pevně v rukou.

Více souvisejících

Ukrajina zemědělství EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře

Americký prezident Donald Trump čelí rostoucímu napětí nejen ze zahraničí, ale i z vlastního tábora. V sázce je nejzásadnější bezpečnostní rozhodnutí jeho dosavadních dvou prezidentských období — zda Spojené státy zaútočí na íránský jaderný komplex ve Fordo, ukrytý hluboko pod zemí. Zatímco Izrael na Trumpa tlačí, aby se do konfliktu aktivně zapojil, jeho vlastní příznivci z hnutí MAGA i levicoví oponenti varují před zatažením Ameriky do další nekonečné války na Blízkém východě.

včera

Donald Trump

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump

Prezident USA Donald Trump večer vydal sérii ostrých varování vůči Íránu, přičemž se zaměřil zejména na nejvyššího vůdce země ajatolláha Alího Chameneího, kterého na své síti Truth Social označil za „snadný cíl“ a naznačil, že americká trpělivost se rychle vyčerpává. V regionu zároveň narůstá napětí kvůli pokračujícím raketovým útokům mezi Íránem a Izraelem.

včera

SMS, ilustrační fotografie

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné

Nově představený zlatý chytrý telefon nesoucí jméno Donalda Trumpa se stal terčem kritiky odborníků i etických watchdogů. Trump Organization oznámila plány na uvedení vlastního mobilního telefonu, který by měl být „vyroben v USA“ a prodáván za 499 dolarů (přibližně 11 600 Kč). Analytici však tento záměr označují za technicky téměř nemožný a zpochybňují i samotnou etiku tohoto podnikatelského kroku prezidenta Spojených států.

včera

Poslanecká sněmovna

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

Velitelské středisko izraelského letectva dohlížející na údery v Íránu

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua

Izrael usiluje o likvidaci íránského jaderného programu i o oslabení režimu ajatolláha Chameneího, jehož pád by mohl narušit podporu skupin jako Hamás či Hizballáh. Zároveň však hrozí, že by Írán mohl sklouznout do občanské války. Izrael rovněž zřejmě záměrně akcentuje jadernou hrozbu, aby získal podporu Západu, zatímco skutečným cílem může být odvést pozornost od vlastní krize doma i v Gaze.

včera

F-16 Israel Defense Forces

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi

Izraelská armáda v úterý oznámila, že její letectvo provedlo sérii vzdušných útoků na několik lokalit v západním Íránu. Podle oficiálního prohlášení izraelských ozbrojených sil bylo při úderech zasaženo „několik míst a desítky odpalovacích zařízení balistických raket“. Tyto útoky jsou součástí intenzivního vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem, který pokračuje již pátý den.

včera

Prezident Trump

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti

Prezident Donald Trump předčasně odcestoval ze summitu G7 v kanadské Albertě a vyvolal tím vlnu spekulací, co stojí za tímto krokem – a především jak bude nyní Spojené státy směřovat ve stále vyhrocenější krizi mezi Izraelem a Íránem. Bílý dům sice uvedl, že odjezd souvisí s vývojem na Blízkém východě, ale sám Trump později na sociální síti Truth Social popřel, že by šlo o reakci na snahu o příměří. „Vracíme se kvůli důležitým věcem,“ uvedl bez dalších podrobností.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy

Poslanecká sněmovna se dnes v sešla na mimořádném jednání svolaném opozicí, jehož cílem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Impulsem k tomuto kroku se stala takzvaná bitcoinová kauza, která v posledních týdnech výrazně otřásla českou politickou scénou a vyústila v rezignaci ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Opoziční strany ANO a SPD, které schůzi iniciovaly, obviňují vládu z korupce, manipulace a krytí nelegálních darů. Požadují nejen odchod Stanjury a Decroixové, ale i pád celé vlády.

včera

včera

Stíhací letoun izraelského letectva, který se zúčastnil úderů v Íránu 26. října 2024, na snímek, který následující byl den vyčištěn pro zveřejnění.

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo

Otevřený vojenský střet mezi Izraelem a Íránem byl podle expertů jen otázkou času. Historické napětí, eskalující rétorika a obavy z íránského jaderného programu vytvořily výbušné prostředí, které vyústilo v konflikt. Podle odborníků bude válka výrazně delší než předchozí střety a její rozsah může záviset na tom, zda se do ní zapojí i další mocnosti – zejména Spojené státy, které zatím volí zdrženlivost.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války

Evropská unie dnes ostře odsoudila pokračující ruskou agresi vůči Ukrajině, přičemž šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová označila noční útok na Kyjev za jeden z nejničivějších od začátku války. V souvislosti s děním na Blízkém východě pak varovala před nárůstem napětí v regionu a nutností tvrdého postoje vůči Íránu.

včera

včera

Poslanecká sněmovna

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka

Poslanecká sněmovna se dnes sešla k mimořádnému jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Schůzi vyvolaly opoziční strany ANO a SPD v reakci na tzv. bitcoinovou kauzu, kvůli níž nedávno rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Opozice požaduje i odchod ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a konec celé vlády. Jedná se již o čtvrtý pokus opozice svrhnout kabinet v tomto volebním období.

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život

Kyjev se v noci na úterý stal terčem masivního ruského útoku, při němž zahynulo nejméně 14 lidí a bezmála stovka dalších utrpěla zranění. Ruská armáda podle ukrajinských úřadů opět použila taktiku dvojitého úderu, která cílí i na zasahující záchranáře. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za jeden z nejhrůznějších na metropoli od začátku války.

včera

včera

včera

Výbuchy v Íránu

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností

Autoritářské mocnosti sledují konflikt mezi Íránem a Izraelem s výrazně odlišnými zájmy a motivacemi. Čína varuje před eskalací a apeluje na klid zbraní, zatímco chrání své rozsáhlé investice a strategické partnerství s Teheránem. Rusko naopak v krizi vidí příležitost – od posílení své pozice na Blízkém východě po odklon pozornosti Západu od Ukrajiny. Obě velmoci však riskují, že nekontrolovaný vývoj situace ohrozí jejich dlouhodobé zájmy v regionu.

včera

16. června 2025 21:43

Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?

Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy