F-16 pro Ukrajinu. Kyjev dostal příslib od Nizozemska, stroje má dostat v příštím roce

Ukrajinský vzdušný prostor zřejmě v roce 2024 budou křižovat stíhačky F-16. Jejich dodání v příštím roce přislíbil Amsterdam, protože nizozemská armáda přezbrojuje na novější F-35. Dánové už provádějí výcvik ukrajinských pilotů, Američané čekají, až dokončí školení v anglickém jazyce. 

Nizozemsko plánuje dodat stíhačky F-16 Ukrajině v roce 2024. Potvrdila to tamní ministryně obrany Kajsa Ollengrenová pro server Politico. Do té doby musí být piloti technicky vycvičeni k létání a boji ve stíhačkách. „Tyto věci vyžadují čas. Myslím, že nejdůležitější je signál, který vysíláme nejen Kyjevu, ale také Moskvě a Kremlu,“ uvedla.

Nizozemsko, Dánsko a Norsko oznámily plán předat stíhačky Ukrajině poté, co Washington schválil povolení k výcviku ukrajinských pilotů. 

Amsterdam nyní přechází na letouny F-35, a proto je schopen Ukrajině letouny poskytnout. „Je to vynikající zbraňový systém. Proto je tak důležité, aby je skutečně dostali,“ přiblížila Ollengrenová. „Výcvikové středisko pro piloty by mělo být v Rumunsku zprovozněno co nejdříve,“ dodala. 

Dánové započali svůj výcvik pro ukrajinské piloty už letos v srpnu. Spojené státy chtějí odstartovat v říjnu, protože piloti musí absolvovat školení v anglickém jazyce. 

F-16 je navržena k tomu, aby získala vzdušnou nadřazenost, což znamená, že je schopna ovládat vzdušný prostor nad bojištěm. To umožňuje zabraňovat nepřátelským letounům v přiblížení k vlastním vojskům nebo účinněji chránit vzdušný prostor vlastního území.

Může provádět útoky na pozemní cíle, včetně nepřátelských vojsk, infrastruktury a komunikačních zařízení. To je klíčové pro podporu vlastních pozemních jednotek. Díky svému elektronickému vybavení může letoun podnikat průzkumné mise a sbírat důležité informace o nepřátelských pozicích a aktivitách. 

Rovněž zvládne účinně bojovat proti nepřátelským letounům a zasáhnout je různými typy střel. Znamená to, že nese rakety vzduch-vzduch, vzduch-země a vzduch-hladina. Jedná se o jednomístný letoun, což umožňuje pilotovi rychle reagovat na změny v bojové situaci.

Související

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Více souvisejících

F-16 Armáda Ukrajina Ukrajina Nizozemí válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy