Gruzínská opozice vyhlásila protesty proti výsledkům voleb, prezidentka obvinila Rusko

V neděli gruzínská opozice oznámila plány na masové protesty v reakci na údajné volební vítězství vládní strany. Evropská unie vyzvala k vyšetření hlášených „nesrovnalostí“ a varovala před rizikem, že se Gruzie může odchýlit od prozápadního směru k Rusku.

Prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová obvinila Moskvu z podílu na volebním podvodu a označila to za „ruskou speciální operaci“. Na pondělí svolala shromáždění na podporu protestů, ke kterým vyzval také uvězněný exprezident Michail Saakašvili. Evropská unie upozornila, že sporné sobotní volby budou klíčové pro šance Gruzie na vstup do EU. Informoval o tom server The Moscow Times.

Předseda Rady EU Charles Michel uvedl na platformě X, že gruzínské úřady mají „rychle, transparentně a nezávisle vyšetřit a vyřešit volební nesrovnalosti a obvinění s nimi spojená.“ Dodal, že „tyto údajné nesrovnalosti musí být vážně objasněny a řešeny.“

Prezidentka Zurabišviliová po setkání s opozičními lídry v Tbilisi prohlásila, že šlo o „totální zfalšování voleb“ a nazvala to „moderní formou hybridní války proti gruzínskému lidu“.

Mezinárodní pozorovatelé upozornili, že volby provázely „nerovné podmínky, tlak a napětí,“ zatímco mise Evropského parlamentu vyjádřila obavy z „úpadku demokracie“ kvůli incidentům s „nacpáním volebních uren“ a „fyzickým napadením“ pozorovatelů.

Gruzínská prozápadní opozice podle britského Guardianu odmítla uznat porážku a obvinila vládnoucí stranu Gruzínský sen (GD) z „ústavního převratu“. Opozice oznámila plán na protesty, což by mohlo vyvolat politickou krizi a prohloubit polarizaci v zemi. Podle volební komise získal Gruzínský sen 54 % hlasů, což by opozici znemožnilo vytvořit prozápadní koalici a ohrozilo naděje na integraci Gruzie do EU.

V sobotu voliči v Gruzii rozhodovali, zda by stále více autoritářská vládnoucí strana Gruzínský sen (GD), která zemi přibližuje k Rusku, měla získat další čtyři roky u moci. Miliardář a zakladatel GD Bidzina Ivanišvili hned po volbách prohlásil vítězství a označil je za „důkaz talentu gruzínského lidu“. Na druhé straně opoziční lídři, včetně Tiny Bokučavaové ze Sjednoceného národního hnutí (UNM), označili výsledky za „ústavní převrat“ a odmítli je uznat: „Vítězství bylo ukradeno gruzínskému lidu... Neakceptujeme výsledky těchto zfalšovaných voleb.“

Předběžná zpráva OBSE upozornila na případy zastrašování a nátlaku na voliče, především zaměstnance veřejného sektoru, což podle ní vzbuzuje obavy, zda měli všichni voliči možnost hlasovat bez strachu z odplaty. OBSE se však zdržela prohlášení, že by volby byly ukradeny či zfalšovány, což v neděli naopak tvrdila opozice, dodal server The Guardian.

Skupina 2000 volebních pozorovatelů Můj hlas zpochybnila předběžné výsledky a prohlásila, že „neodrážejí vůli gruzínských občanů“ kvůli rozsahu volebních podvodů a násilí. Na internetu kolovala videa ukazující údajné nacpání hlasovacích lístků a zastrašování voličů v různých volebních místnostech. „Lumpové Bidziny Ivanišviliho se zoufale snaží držet u moci a uchýlí se ke všemu, aby podvrátili volební proces,“ řekla Tina Bokučavaová, lídryně opozičního Sjednoceného národního hnutí (UNM). Přestože si Gruzie udržuje silné prozápadní ambice, současná vláda se stále více přiklání k Rusku.

Naděje EU "pohasly"

Opoziční strany v Gruzii společně odsoudily průběh voleb, informoval The Moscow Times. "Je to pokus ukrást Gruzii budoucnost," uvedla Tina Bokučavaová, vůdkyně Sjednoceného národního hnutí (UNM). Nika Gvaramia ze strany Akhali označil hlasování za "ústavní puč". Podle analytičky Gely Vasadzeové z Gruzínského centra strategických analýz se země propadá do politické nestability, což pohasíná její naděje na vstup do EU. Upozornila však, že opozice postrádá lídry, kteří by dokázali vyvolat protestní vlnu schopnou přinést změnu. 

V Gruzii letos proběhly masové protesty proti vládě, kterou opozice viní z omezování demokratických svobod a odvádění země z prozápadního směru k Rusku. Vládní strana Gruzínský sen, kdysi prosazující liberální a prozápadní agendu, se za poslední dva roky obrátila a soustředí se na konspirační teorie o globální válečné straně údajně ovládající Západ a plánující zatáhnout Gruzii do války. Kontroverzní zákon o zahraničním vlivu, zaměřený na občanskou společnost, vyvolal týdny protestů a kritiku jako pokus umlčet disidenty po vzoru Ruska, což vedlo k zmrazení procesu vstupu Gruzie do EU a sankcím ze strany USA.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 
Markéta Gregorová

Gregorová o volbách v Gruzii: Manipulace jsem viděla na vlastní oči

O parlamentních volbách v Gruzii vyvstávají pochybnosti. Opozice odmítá uznat vítězství proruské strany Gruzínský sen, někteří opoziční politici mluví o "ukradených" volbách. Podle české europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti), která byla pozorovatelkou na místě, došlo při hlasování ke zjevným manipulacím. 

Více souvisejících

Gruzie volby v Gruzii Salome Zurabišviliová

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Král Charles III.

Australanka se zřekla Karla III. jako krále. Podle paláce reagoval jako vždy

Buckinghamský palác po návratu krále Karla III. ze zahraniční cesty do Austrálie prozradil, jaká byla jeho reakce na vystoupení jedné z australských senátorek. Lidia Thorpeová dala Karlovi najevo, že není jejím králem. Oficiálně je přitom Austrálie nadále federální konstituční monarchií, panovník je v ní zastupován generálním guvernérem. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marek Výborný

Výborný naznačil, jakým směrem povede KDU-ČSL po návratu do čela strany

Říjen přinesl změnu v čele jedné z vládních stran. Staronovým předsedou KDU-ČSL se stal Marek Výborný, který v diskuzním pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct naznačil, jakým směrem lidovce povede. Vyloučil každopádně, že by strana pod jeho vedením uvažovala o personálních změnách ve vládě. 

před 6 hodinami

Michelle Obamová je současná první dáma Spojených států amerických.

Obamová varovala muže, co může znamenat volba Trumpa pro jejich milované ženy

Mezi výraznými osobnostmi, které v boji o Bílý dům vyjádřily podporu Kamale Harrisové, nechybí ani bývalá první dáma Michelle Obamová. Během první zastávky v rámci svého turné se rozhodla apelovat na americké muže. Obamová jim konkrétně vzkázala, že prezidentské volby mohou rozhodovat o životě a smrti jejich partnerek. 

před 7 hodinami

Markéta Gregorová

Gregorová o volbách v Gruzii: Manipulace jsem viděla na vlastní oči

O parlamentních volbách v Gruzii vyvstávají pochybnosti. Opozice odmítá uznat vítězství proruské strany Gruzínský sen, někteří opoziční politici mluví o "ukradených" volbách. Podle české europoslankyně Markéty Gregorové (Piráti), která byla pozorovatelkou na místě, došlo při hlasování ke zjevným manipulacím. 

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Babišova minulost se řešit nepřestává. Lipavský se kvůli ní střetl s Vondráčkem

Otázka evidence expremiéra Andreje Babiš (ANO) u komunistické Státní bezpečnosti byla tématem nedělního vydání Partie. Slovensko v uplynulých dnech uzavřelo smír s Babišem a uznalo, že byl neoprávněně evidován jako agent pod krycím jménem Bureš a že s StB vědomě nespolupracoval. Ministr zahraničí Jan Lipavský ale trvá na tom, že Babiš se v minulosti sám přiznal k působení v "hodné" StB. 

před 9 hodinami

Austrálie, ilustrační fotografie.

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Protesty v Gruzii, ilustrační fotografie.

Gruzie se přiklonila k Rusku, naznačují výsledky voleb. Opozice protestuje

Gruzie se přiklonila k Rusku, ukazují téměř finální výsledky parlamentních voleb. Proruská strana Gruzínský sen podle nich získala přes 54 procent hlasů. Opozice ale její vítězství odmítá uznat, mluví se dokonce o "ukradených" volbách. Exit polly po uzavření volebních místností totiž naznačovaly jiný výsledek. 

před 14 hodinami

Nové informace o izraelské odvetě vůči Íránu. Satelity odhalily, co bylo cílem

Na povrch vycházejí nové informace o cílech odvetného izraelského útoku na Írán, který proběhl v noci na sobotu. Záběry z komerčních satelitních služeb ukazují, že terčem úderů izraelského letectva se stala zařízení pro míchání paliva do balistických raket. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy